Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Instytucja Kultury Parowozownia Wolsztyn ma już 5 lat! Czekają nas atrakcje. Co z przejazdami turystycznymi?

Natalia Krawczyk
Natalia Krawczyk
Przewozy turystyczne mają być sposobem na problemy finansowe Parowozowni
Przewozy turystyczne mają być sposobem na problemy finansowe Parowozowni Natalia Krawczyk
W kwietniu informowaliśmy o planach dyrektora Parowozowni, które miałyby zażegnać problemy finansowe obiektu. Chodzi o przejazdy turystyczne, z których instytucja ma czerpać spore zyski. Czy marzenia się spełnią? Dyrektor zapewnia, że są na to szanse, ale nadal trwają negocjacje.

Deep House Music w Parowozowni

Instytucję powołano w 2016 roku przez Samorząd Województwa Wielkopolskiego, Miasto Wolsztyn, Powiat Wolsztyński oraz PKP Cargo. Z okazji 5-lecia istnienia odbędzie się prezentacja lokomotyw z iluminacją świetlną i muzyką. Wydarzenie rozpocznie się o godzinie 18 w piątek, 2 lipca i potrwa do 22. Dyrektor Parowozowni Wojciech Marszałkiewicz zaprasza wszystkich chętnych. Wstęp jest bezpłatny.

Wagony turystyczne będą do dyspozycji Parowozowni?

W kwietniu informowaliśmy o planach dyrektora Parowozowni, które miałyby - jak przyznał - zażegnać problemy finansowe obiektu. Pojawiła się wówczas kolejna oferta sprzedaży wagonów turystycznych z Niemiec. W ofercie znajdują się cztery wagony sypialne z miejscami do siedzenia i jeden wagon pierwszej klasy z 10 przedziałami ogrzewane parowo oraz wagon restauracyjny Mitropa.

- Takie są plany! Mam wielką nadzieję, że uda się jeszcze w tym roku. Cały czas trwają ustalenia. Mam ponad 70 lat... Nie ma na co czekać

- mówi dyrektor Parowozowni Wojciech Marszałkiewicz.

Warto dodać, że roczny przychód Parowozowni z rozkładu jazdy wynosi około 2,5 miliona złotych rocznie. W dni powszednie lokomotywy kursują dwa razy dziennie do Leszna, a w soboty dwie pary pociągów jeżdżą do Poznania. Przemierzane jest około 55 tysięcy kilometrów rocznie. Niestety to za mało, żeby Parowozownia mogła pokryć naprawy lokomotyw, co więcej - niewiadomo jak długo będą jeszcze kursować i przynosić zyski. Problem mają rozwiązać przewozy turystyczne.

Przejazdy pociągiem retro

Parowozownia wyszła z inicjatywą zorganizowania trzech przejazdów specjalnych pociągiem do pobliskich miejscowości w Wielkopolsce, które są połączone ze zwiedzaniem lokalnych atrakcji. Celem przedsięwzięcia jest podkreślenie roli, jaką odgrywa kolej w europejskiej kulturze i dziedzictwie europejskim, a także jakie jest jej znaczenie w branży turystycznej regionu wielkopolskiego. Zorganizowano już przejazd do Szreniawy i Stefanowa. 1 sierpnia odbędzie się podróż do Rakoniewic.

- To jest coś co napędza mnie do przodu

- przyznaje Wojciech Marszałkiewicz.

Co z lokomotywami skansenowymi?

Na stanie wolsztyńskiego muzeum znajdują się trzy sprawne lokomotywy parowe i niemal trzydzieści, których stan wymaga remontu. Jak wyjaśnił Wojciech Marszałkiewicz, koszt odnowienia jednego zabytkowego parowozu oszacowano na 100 tysięcy złotych. Takiej renowacji został poddany parowóz TKt48-143, dzięki środkom uzyskanym z ubiegłorocznej zrzutki i własnych finansów.

W planach są remonty kolejnych lokomotyw skansenowych. Jeśli uda się pozyskać środki to w tym roku będą odnowione kolejne dwa eksponaty. Dyrektor Parowozowni przyznał, że dla turysty byłaby to spora atrakcja, obecnie może oglądać je tylko z daleka. Po remoncie będzie można wejść do środka, czy też zrobić pamiątkowe zdjęcia. Docelowo lokomotywa mają zyskać też nowe miejsce ekspozycji.

Konkurs na stanowisko dyrektora

Dodajmy, że od 7 kwietnia Wojciech Marszałkiewicz jest pełniącym obowiązki dyrektora. Jak nas poinformował, w powołaniu marszałka zawarto informację, że będzie pełnił tę funkcję nie dłużej niż rok. Przypomnijmy, że zarząd powiatu zaopiniował kandydaturę pozytywnie, ale tylko na dwa miesiące, gdyż nie jest zadowolony z działań dyrektora. Starosta Jacek Skrobisz niejednokrotnie podkreślał, że ceni wiedzę dyrektora odnośnie kolejnictwa, jednak to miejsce potrzebuje menadżera. Z kolei burmistrz zaopiniował kandydaturę pozytywnie bez ograniczenia czasowego.

Czytaj

Zobacz także:

Tak będzie wyglądało Miasteczko Kolejowe!

Miasteczko Kolejowe w Wolsztynie. Parowozownia otrzyma drugie życie!

Neogotycki pałac w Chorzeminie szuka nowego właściciela.

Pałac w Chorzeminie może być Twój! Zobacz jak wygląda w środku

Morsy po raz kolejny tej zimy kąpały się w Jeziorze Wolsztyńskim

Grzegorz Olejarz przygodę z fotografią rozpoczął w 2005 roku.

Niesamowite zdjęcia z drona: "Spojrzeć z góry na świat" - Gr...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na wolsztyn.naszemiasto.pl Nasze Miasto