Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Komunikacja zbiorowa na terenie miasta Wolsztyna

Martyna Pawelska
Martyna Pawelska
Urząd Miejski w Wolsztynie
Gmina Wolsztyn chce zorganizować na terenie miasta komunikację zbiorową. Znamy szczegóły.

Komunikacja zbiorowa na terenie miasta Wolsztyna

Na początku września bieżącego roku, odbyło się posiedzenie wspólne komisji Rady Miejskiej w Wolsztynie dotyczące analizy możliwości uruchomienia komunikacji zbiorowej na terenie gminy Wolsztyn. Przedstawiciele firmy Refunda przygotowali prezentację, podczas której prezentowali wyniki badania ankietowego przeprowadzonego w ubiegłym miesiącu. Na podstawie zgromadzonych danych, przedstawili różne modele organizacji transportu miejskiego. Po dyskusji, radni zaopiniowali pozytywnie podjęcie przez burmistrza Wolsztyna dalszych działań przygotowawczych zmierzających do uruchomienia komunikacji zbiorowej na terenie gminy Wolsztyn.

Samorząd gminy Wolsztyn rozważa możliwość wprowadzenia komunikacji zbiorowej w pierwszej kolejności na terenie miasta oraz strefy podmiejskiej Wolsztyna. Zlecona została analiza możliwości uruchomienia komunikacji zbiorowej na terenie gminy Wolsztyn. Pokazała ona, iż respondenci oczekują punktualnych, tanich, częstych oraz bezpośrednich połączeń, a pojazdy powinny być dostosowane do obsługi osób poruszających się na wózkach inwalidzkich. Ankiety przeprowadzone wśród mieszkańców dają uzasadniony wniosek, iż należy dążyć do rozwoju transportu zbiorowego.

-Organizacja transportu zbiorowego, to działanie długofalowe, które wymaga zapewnienia środków finansowych na realizację połączeń. Ważną kwestią jest stworzenie rozkładów linii autobusowych, które spełniać będą oczekiwania mieszkańców. Badania ankietowe pokazały, że mieszkańcy oczekują uruchomienia nowych połączeń autobusowych. Z drugiej zaś strony uruchomienie połączeń autobusowych może dać pozytywny efekt, w postaci zmniejszenia ruchu pojazdów indywidualnych w mieście i tym samym poprawi się atrakcyjność Wolsztyna

– powiedział burmistrz Wojciech Lis.

Dodał także, iż w przedmiotowym opracowaniu zaproponowano trasy przejazdów autobusowych w oparciu o wyniki ankiet oraz wiedzę ekspercką. Autobusy miałyby przejeżdżać przez centrum miasta, obok szkół, zakładów pracy, punktów handlowych, usługowych, zintegrowane centrum komunikacyjne, osiedla.

Liczba kursów w dni robocze, w godzinach szczytu miałaby zapewnić połączenia komunikacyjne co 40 minut, poza szczytami co 90 min. Linie komunikacyjne zostały tak zaproponowane, że obejmują większą część miasta oraz przebiegają przez tereny wysoko zurbanizowane. Do obsługi linii komunikacyjnych zaplanowano 4 autobusy klasy MINI mogące pomieścić 40 osób.

-Gmina na zakup autobusów niskoemisyjnych może starać się o dofinansowanie ze środków unijnych do wysokości 85 procent. W analizie wskazano, iż najbardziej korzystnym dla gminy wariantem będzie powierzenie zadań własnych gminy, podmiotowi wewnętrznemu, czyli np. spółce komunalnej w ramach tzw. zamówienia in-house

– poinformował nas burmistrz Wolsztyna.

Jeśli chodzi o pozyskiwanie funduszy z zewnątrz na zakup autobusów, to gmina planuje to zrobić w przyszłym roku. Jednak zrealizowanie całej inwestycji, czyli komunikacji zbiorowej, w przyszłym roku jest mało realne. Jest to plan bardziej na 2024 rok.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziwne wpisy Jacka Protasiewicz. Wojewoda traci stanowisko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wolsztyn.naszemiasto.pl Nasze Miasto