Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Koncert jazzowy w Wolsztyńskim Domu Kultury. Przyjść może każdy

OPRAC.:
Natalia Krawczyk
Natalia Krawczyk
W niedzielę odbędzie się kolejny koncert jazzowy w Wolsztyńskim Domu Kultury. To prawdziwa uczta dla miłośników tejże muzyki. Wystąpią utalentowani, zagraniczni artyści. Co ważne, wstęp jest bezpłatny.

Koncert zespołu Way Out West Trio odbył się w czwartek, z kolei w niedzielę o godzinie 17 wystąpią Zawadzki Knudsen Skollik Trio. Wstęp na koncerty jest bezpłatny.

WDK

Way Out West Trio

Początkowo zespół powstał jako projekt, który składał hołd Sonny'emu Rollinsowi, od tego czasu trio koncertowało w Norwegii i wydało chwaloną przez krytyków płytę (Way out West) oparta na tym repertuarze. Ten znakomity zespół muzyków mieszkających w Norwegii rozwija repertuar na mieszankę melodii Rollinsa ́ i samodzielnie skomponowanego materiału z energicznym klimatem.

Artyści:

  • Atle Nymo - saksofon tenorowy,
  • Hermund Nygård - perkusja
  • Magne Thormodsæter - bass

Muzycy znani są z takich zespołów jak Motif, Ensemble Denada, The Real Thing, Hilde Louise Asbjørnsen, Svein Olav Herstad Trio, I.P.A i Bergen Big Zespół.

Zawadzki Knudsen Skolik Trio, Polska, Dania

Niels Wilhelm Knudsen to duński basista i kompozytor. Jest aktywnym sidemanem na duńskiej scenie jazzowej, jest także liderem zespołu i wydał 4 albumy we własnym imieniu z udziałem czołowych duńskich i europejskich muzyków, takich jak Thomas Hass, Gilad Hekselman, Kathrine Windfeld i Tomasz Dąbrowski. Nowe nagranie zatytułowane „Opportunity” ma ukazać się jesienią 2021 roku.

Urodzony w Polsce, mieszkający w Kopenhadze kompozytor, pianista, producent, pianista jazzowy Sebastian Zawadzki to artysta młodego pokolenia, który zaciera granicę między gatunkami. W swojej twórczości łączy inspiracje muzyką klasyczną, jazzową i elektroniczną. Jego twórczość ucieleśnia zarówno wielkie poczucie tradycji klasycznej, prostotę, jak i eksperymentalizm.

Sebastian miał wczesne wprowadzenie do muzyki, dorastając w muzycznym domu w Toruniu (Polska) i ucząc się gry na fortepianie i kompozycji przez całe dzieciństwo. Jego talent odkryto bardzo szybko w wieku 6 lat, kiedy rodzice zdali sobie sprawę, że ma doskonały ton.

Od tego czasu Sebastian zaczął zanurzać się w stylach pianistów klasycznych i jazzowych poprzednich pokoleń oraz w muzyce kompozytorów współczesnych. Przeniósł się do Danii, aby studiować w Konserwatorium Muzycznym w Odense. W trakcie studiów kilkakrotnie przeprowadzał się, aby kontynuować studia m.in. do Krakowa (Polska), Los Angeles i Kopenhagi. W 2014 roku zamieszkał w Kopenhadze. Sebastian rozpoczął karierę muzyczną jako pianista.

W wieku 22 lat podpisał kontrakt z polską wytwórnią Fortune Records. Jego pierwszym wydawnictwem był minimalistyczny improwizowany solowy album fortepianowy „Luminescence” (2014) oraz utwory skomponowane na jazzowe trio fortepianowe i kwartet smyczkowy „Euphony” (2015). W tym samym czasie Sebastian studiował także kompozycję klasyczną. W wyniku studiów napisał utwory klasyczne – m.in. „Koncert na fagot i orkiestrę kameralną” (2016), wykonany przez Leszka Wachnika i Warsaw Camerata w 2016 roku na IX Festiwalu Nowego Miasta w Warszawie.

W 2016 roku Sebastian wziął udział w warsztatach ASCAP Film Scoring Workshop z Richardem Bellisem w Los Angeles - gdzie miał okazję poprowadzić swoją pracę dla orkiestry symfonicznej złożonej z najlepszych muzyków klasycznych w Los Angeles - w legendarnym studiu Newman Scoring Stage in the 20th Century Fox Studios. W lipcu 2017 roku Sebastian wydał album „Between the Dusk of a Summer Night” inspirowany poezją Williama Ernesta Henleya. To neoklasyczna muzyka eksperymentalna nagrana przez Budapest Symphony Orchestra i solistów, połączona z ambientowymi pejzażami dźwiękowymi. Praca integruje muzyków z różnych gatunków muzycznych.

W kwietniu 2018 roku Zawadzki wydał postklasyczny, minimalistyczny album „Norn” inspirowany wymarłym skandynawskim językiem „norn”. Muzyka z albumu napisana jest na kwartet smyczkowy, fortepian i syntezatory analogowe. Sebastian pracuje również nad serią "Piano Works" - minimalistycznych improwizowanych kompozycji nagranych na różnego rodzaju pianinach i fortepianach. „Songs about Time” to jego kolejne ambitne dzieło solo. Album z udziałem NeoQuartet (polski kwartet smyczkowy) i The Art of Escapism (duet wokalny) został wydany przez Pias Poland (marzec 2019). Od 2019 roku Sebastian założył swoje duńsko-włosko-polskie trio jazzowe, które jest bardzo aktywne na duńskiej scenie muzycznej.

Kacper Skolik, polski perkusista jazzowy młodego pokolenia, absolwent Akademii Muzycznej im. Moniuszki w Gdańsku, syn legendy polskiej perkusji Arka Skolika. Występował jako akompaniator na festiwalu sztuki dorocznej „Fama” w 2016 roku. Dwukrotnie współpracował ze znanym polskim kompozytorem J.A.P. Kaczmarkiem przy takich projektach jak „Emigra – Symfonia bez końca” i „Rapsodia Śląska 2019”. Znalazł się również jako jeden z finalistów „Konkursu Perkusistów 2018” w Bielsku Białej.

Z zespołem „Jah Trio” występował na dwóch prestiżowych konkursach, takich jak „RCK Pro Jazz Festival 2019” i „Krokus Jazz Festival 2019”. W 2020 roku miał okazję współpracować z niezwykłym trębaczem Kubą Jacques Seguin w swoim projekcie z orkiestrą symfoniczną „Symphonie no. 2 Historie d'un fleuve”. Obecnie studiuje na perkusji jazzowej w Syddansk Musikkonservatorium - Danis National Academy of Music.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wolsztyn.naszemiasto.pl Nasze Miasto