Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Krzysztof Raniowski z tytułem „Zasłużony dla Gminy Wolsztyn”

Natalia Krawczyk
Natalia Krawczyk
Publikacje Krzysztofa Raniowskiego są niesamowitem źródłem wiedzy dla przyszłych pokoleń
Publikacje Krzysztofa Raniowskiego są niesamowitem źródłem wiedzy dla przyszłych pokoleń Natalia Krawczyk
Krzysztof Raniowski otrzymał tytuł „Zasłużony dla Gminy Wolsztyn”. Uroczyste wręczenie odbyło się 5 stycznia podczas akademii w Wolsztyńskim Domu Kultury. Pisarz jest autorem trzech wydań powieści „Rody ziemi wolsztyńsko-babimojskiej. W 2020 roku biblioteka w Wolsztynie wydała kolejną książkę Krzysztofa Raniowskiego „Siedliska nadobrzańskie”.

Krzysztof Raniowski z tytułem „Zasłużony dla Gminy Wolsztyn”

Burmistrz Wolsztyna Wojciech Lis i przewodniczący Rady Miejskiej w Wolsztynie Jarosław Adamczak wręczyli Krzysztofowi Raniowskiemu tytuł „Zasłużony dla Gminy Wolsztyn”.

- Krzysztof Raniowski z wielkim zapałem, sumiennością i dbałością o najmniejsze szczegóły oddał część swojego życia na uwiecznienie naszej historii. Blisko dwadzieścia lat pracy, poszukiwań, wertowania ksiąg parafialnych, gruntowych, urzędowych dokumentów, rozmów z mieszkańcami, pokazało jak bliska autorowi jest historia wolsztyńskich okolic. Jego publikacje to nieocenione źródło wiadomości dla wielu lokalnych rodzin, materiał dla historyków i pasjonatów zajmujących się przeszłością. To kolejna uwieczniona na kartach książki skarbnica wiedzy o naszej „małej ojczyźnie” – mówił Wojciech Lis.

Krzysztof Raniowski jest autorem wydanej w 2005 r. książki „Rody ziemi wolsztyńsko-babimojskiej”, której publikację w całości sfinansował.

- Książka ilustruje ciągłość pokoleniową rodów, pozwala poznać historię nazwisk, przedstawia historyczne więzi łączące ziemię babimojską z ziemią wolsztyńską. W roku 2006 ukazało się jej drugie wydanie, a w 2014 roku trzecie, poszerzone i uzupełniona o kolejne nazwiska – podano w komunikacie ratusza.

Ponadto w 2020 roku biblioteka w Wolsztynie wydała kolejną książkę autora „Siedliska nadobrzańskie”.

Jak powiedział Krzysztof Raniowski, poznawanie mieszkańców i kolejnych miejscowości utwierdzało go w przekonaniu, że pozornie jeden z wielu powiatów w Polsce może być niezwykle ciekawy, a jego ludzie mogą tworzyć i opisywać swoim życiem rzeczy, których czasami nie dostrzegamy.

- Nie zawsze muszą być to sukcesy polityczne czy sportowe, to są często sukcesy ludzi, którzy od trzystu lat potrafią utrzymać się jako rolnicy, którzy mają ciągłość rolniczą, zagrodową – mówił.

Zdaniem Krzysztofa Raniowskiego to, że można przyjechać do miejscowości i powiedzieć, że przykładowo dana zagroda istnieje od czasów Jana Sobieskiego, są na to materiały i rolnik jest kolejnym już gospodarzem to czasem większa wartość niż osiągnięcia o charakterze bardziej spektakularnym.

Przodkowie pisarza mieszkali w powiatach wolszyńskim i grodziskim

- Dziadek urodził się w Rakoniewicach, pradziadek w Kiełkowie, prababcia w Niałku. Początkowo zamierzałem tylko trochę rozszerzyć informację genealogiczną, ale później poznając kolejne dokumenty i przekonując się, jak wiele tutaj szczęśliwie zachowało się materiałów źródłowych, człowiek zaczyna sobie uświadamiać, jak ciekawa może być historia nie tylko wielkich miast, ale też małych wsi, a przy okazji dowiadujemy się, że możemy znaleźć wielu znanych ludzi - choć nie to jest najważniejsze - którzy mają też korzenie chłopskie – zaznaczył.

Publikacje Krzysztofa Raniowskiego są niesamowitem źródłem wiedzy dla przyszłych pokoleń

Krzysztof Raniowski z tytułem „Zasłużony dla Gminy Wolsztyn”

Przy tak wysokich rachunkach za gaz wielu firmom może grozić bankructwo - uważają przedsiębiorcy

Przedsiębiorcy przerażeni. Rachunki za gaz wzrosły nawet o 700 procent

Uroczystość uświetnił występ artystyczny dzieci

Za nami uroczyste otwarcie żłobka "Tęczowa Kraina". To miejs...

Święto Trzech Króli w Wolsztynie. Tłumy mieszkańców na Rynku

Święto Trzech Króli w Wolsztynie. Mieszkańcy kolędowali na Rynku

Delegacje wprowadzili żołnierze Kompanii Honorowej 5 Lubuskiego Pułku Artylerii w Sulechowie

Wolsztyn uczcił 103. rocznicę wyzwolenia miasta [ZDJĘCIA]

od 7 lat
Wideo

Pismak przeciwko oszustom, uwaga na Instagram

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wolsztyn.naszemiasto.pl Nasze Miasto