Kto awansował, a kto spadł – czyli podsumowanie sezonów

Jakub Czekała
Jakub Czekała
Grom Wolsztyn spadł z ligi
Grom Wolsztyn spadł z ligi Roland Buśko
Zgodnie z zapowiedziami, wracamy jeszcze do zakończonego w czerwcu sezonu piłkarskiego w ligach amatorskich Wielkopolskiego Związku Piłki Nożnej. Dziś skupimy się nad awansami i spadkami, a także najciekawszymi spotkaniami.

Zaczynamy od B-klasy. Według regulaminu WZPN: do Klasy A awansują zespoły, które zajmą w końcowej tabeli pierwsze miejsca we wszystkich grupach. Dodatkowo, z grup 1-8 oraz 10 awans wywalczy również drugi zespół w końcowej klasyfikacji.

W przypadku grupy V, w której rywalizowały drużyny z terenu powiatu wolsztyńskiego, awans uzyskały dwie ekipy. Z pierwszego miejsca Sokół Orkan Chobienice, który zdobył 62 punkty, tylko dwukrotnie przegrywając i dwukrotnie remisując. Oraz rezerwy Płomienia Przyprostynia – ekipa z gminy Zbąszyń awans uzyskała wygrywając w ostatniej kolejce.

Jeśli chodzi o najwyższe wyniki, to najwięcej bramek, bo aż 14 padło w spotkaniu Huraganu Łomnicy z Błyskawicą Jaromierz. Gospodarze wygrali 11:3. Z kolei ekipy które awansowały, również osiągały w kilku meczach dwucyfrówki, wygrywając po 10 lub 11 do zera z rywalami.

Jednaj najbardziej szalony mecz miał miejsce w teoretycznie ostatniej kolejce (nie licząc zaległej). W spotkaniu Piasta Jabłonna z Huraganem Łomnica padł wynik 6:7. Co ciekawe, w tamtym spotkaniu Huragan do przerwy prowadził 2:4. Następnie gospodarze doprowadzili do remisu, by znów przegrywać – tym razem 4:6. I znów dociągnęli remis, a gola na 6:7 goście strzelili w 80 minucie.

Przechodzimy do A-klasy. Awanse - do Klasy Okręgowej awansują drużyny, które zajmą pierwsze i drugie miejsca w każdej z grup. Spadki - do Klasy B spadają zespoły, które w każdej grupie zajmą trzy ostatnie miejsca (to jest 12-14). Ponadto do Klasy B spadnie 5 zespołów z 11. miejsca z najgorszym bilansem w czasie całego sezonu.

Z awansu z z grupy V, w której rywalizowali piłkarze z naszego terenu cieszą się dwie ekipy z gminy Nowy Tomyśl – NAP Polonia oraz Korona Bukowiec. Do B-klasy spada na pewno Czantoria Gościeszyn i Pieczarka Wielichowo.

Najwyższe wyniki padały zazwyczaj w meczach Czantorii Gościeszyn. Ta drużyna przegrywała z: Wichrem Strzyżewo 14:0, NAPem 10:0 i 18:0, Koroną 10:0.

Czas na klasę okręgową. Do V Ligi awans bezpośredni uzyskają drużyny zajmujące pierwsze miejsca w grupach Klas Okręgowych. Zespoły z drugich miejsc rozgrywają pomiędzy sobą baraże o trzy miejsca w V Lidze. Po losowaniu w barażach rozgrywany jest jeden mecz na boisku zespołu z lepszym bilansem po zakończonym sezonie. W przypadku dalszego wolnego miejsca w V lidze awans uzyskuje zespół, który spośród przegranych w barażach legitymuje się najlepszym bilansem z całego sezonu. Do Klasy A spadają drużyny, które w każdej grupie zajmą pięć ostatnich miejsc (to jest 13-17). Ponadto do Klasy A spada również zespół z najgorszym bilansem spośród drużyn z 12 miejsca.

Po zaciętym, pełnym emocji sezonie awans z pierwszego miejsca uzyskał Orkan Konarzewo, z kolei Nasza Dyskoboli Grodzisk Wielkopolski wywalczyła awans w barażach.

Jeśli chodzi o spadek, to do A-klasy „poleciały”: Brenewia Wijewo, SSG Kamieniec, Sokół Duszniki, Gwiazda Siedlec i LZS Wronczyn.

Najwyższe wyniki: Niepruszewo – Wronczyn 10:0, Granowo – Duszniki 10:0. Sporo goli, bo aż 9 padło w derbach powiatu wolsztyńskiego, gdzie Sokół Kaszczor pokonał Gwiazdę Siedlec 8:1.

I na koniec V liga. Drużyny, które zajmą pierwsze miejsca w V Lidze uzyskają bezpośredni awans do IV Ligi. Zespoły z drugich miejsc i ostatni zespół IV ligi, który nie został objęty bezpośrednim spadkiem, rozgrywają baraż o jedno miejsce w IV lidze. Z każdej grupy V ligi spadają do Klasy Okręgowej drużyny zajmujące pięć ostatnich miejsc (to jest 14-18). Ponadto do Klasy Okręgowej spadnie również zespół z najgorszym bilansem spośród drużyn z 13. miejsca.

Awans z pierwszego miejsca wywalczyła Korona Piaski, a w barażach walczy Kania Gostyń. Z kolei na spadek „załapał się” Grom Wolsztyn, a także Sokół Pniewy, Piast Poniec, Patria Buk i Pogoń Śmigiel.

Najwyższe wyniki: dwucyfrowych nie było, ale Orkan Chorzemin pokonał 8:0 Patrię Buk, a Korona Piaski 8:1 rozbiła Sokoła Pniewy.

Legia zwolni Michniewicza?

Wideo

Dodaj ogłoszenie