Mają w planach inwestycje za blisko 9 milionów złotych

Jakub Czekała
Jakub Czekała
Archiwum naszemiasto
Już ponad 3600 wniosków na łączną kwotę przekraczającą 5 miliardów złotych złożyły gminy w ramach nowego programu wsparcia, tak zwanego  Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych w zakresie wsparcia dla gmin, w których funkcjonowały PGR-y.

Przypomnijmy, że nabory rozpoczęto pod koniec grudnia 2020 roku. W samym konkursie może wziąć udział gmina, na której terenie znajdowały się Państwowe Gospodarstwa Rolne. Co więcej, jedna gmina może złożyć maksymalnie 3 projekty. Dodajmy, że w ramach Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych sfinansowane mogą być m.in. modernizacje, czy budowy remiz strażackich, sal wiejskich, obiektów sportowych, czy obiektów użyteczności publicznej, budowane mogą być drogi i chodniki, modernizowana kanalizacja. Wachlarz zadań jest spory.

Z tej możliwości postanowiły również skorzystać samorządy gminne z terenu powiatu wolsztyńskiego. Postanowiliśmy sprawdzić, jakie plany względem możliwego wsparcia mają gminy Przemęt oraz Siedlec.

Ten pierwszy samorząd złożył wnioski o łącznej wartości 5 milionów złotych. Jak informował podczas niedawnej sesji zastępca wójta Przemętu Waldemar Kalitka, jest to budowa drogi na ulicy Dębowej Lipowej i Podgórnej w Mochach. Zaznaczył jednak, że prace ziemne i odwodnienie dotyczą wszystkich trzech ulic, natomiast samo utwardzenie będzie dotyczyło obecnie tylko ulicy Dębowej. Drugie zadanie, to budowa drogi Biskupice – Sokołowice, a trzecie, to modernizacja ulic Topolowej i Kluczewskiej w Przemęcie.

Gmina Siedlec złożyła wnioski na niecałe 4 miliony złotych. Najciekawiej zapowiada się plan adaptacji piętra pałacu w Kiełpinach. Miałoby tam powstać miejsce integracji mieszkańców. Ponadto w Chobienicach ma zostać rozbudowana remiza Ochotniczej Straży Pożarnej, a w Żodyniu planuje się przebudowę ulicy Słonecznej.

Mniej wina w Europie

Wideo

Dodaj ogłoszenie