Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Mieszkańcy osiedla Heleny apelują do władz. Przewodniczący odpowiada

Natalia Krawczyk
Natalia Krawczyk
Mieszkańcy osiedla Heleny apelują do władz. Przewodniczący odpowiada
Mieszkańcy osiedla Heleny apelują do władz. Przewodniczący odpowiada Natalia Krawczyk
Osiedle Heleny w Wolsztynie od ruchliwej ulicy oddzielone jest betonowym murem. W zamierzeniu miał chronić mieszkańców przed szkodliwymi spalinami i hałasem komunikacyjnym. Jak apelują - nie spełnia swojego zadania.

Osiedle Heleny położone jest w północnej części Wolsztyna

Os. Heleny w Wolsztynie od ruchliwej ulicy oddzielone jest betonowym murem. W zamierzeniu miał chronić mieszkańców przed spalinami i hałasem. Jak mówią, nie spełnia jednak swojego zadania.

Pod koniec lipca do przewodniczącego Rady Miejskiej w Wolsztynie wpłynęła petycja od mieszkańców osiedla z ulic Wiśniowej oraz Żwirowej. Autorzy narzekali w piśmie na hałas i smog spalinowy, docierający z ruchliwej drogi krajowej nr 32.

- Z roku na rok na naszym osiedlu wzrasta natężenie hałasu komunikacyjnego i stężenie szkodliwych spalin, co stanowi dla nas coraz większą uciążliwość, zagrożenie oraz niebezpieczeństwo dla zdrowia i życia mieszkańców osiedla

- wskazywali.

Jak podkreślali, według nich zostały przekroczone już wszelkie dopuszczalne normy.

- Znajdujący się tutaj ekran dźwiękochłonny nie spełnia swojego zadania, gdyż jest usytuowany zbyt daleko od źródła hałasu, jest zbyt niski i za krótki

– napisano. Według mieszkańców osiedla, rozwiązaniem problemów byłoby jego podwyższenie oraz przedłużenie w kierunku skrajni, w stronę Karpicka.

Przewodniczący rady Jarosław Adamczak poinformował wówczas o przekazaniu petycji do zarządcy drogi, Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad w Poznaniu. Jak wskazał jest to właściwy organ, który może odnieść się do problemu. Tymczasem GDDKiA uznało, że to sprawa gminy, która jest inwestorem projektu włączenia ul. Żwirowej do k-32. Samorząd zaś opierając się na zapewnieniach GDDKiA o braku przekroczeń dopuszczalnego poziomu hałasu w obrębie osiedla Helena, rozbudowę istniejącego ekranu uznał za bezzasadną. Ponadto, jak podano, należy zauważyć iż planowane włączenie ulicy Żwirowej do drogi krajowej nr 32 spowoduje zmniejszenie ilości pojazdów poruszających się dotychczas po ulicach osiedlowych, a wprowadzenie akomodacyjnej sygnalizacji świetlnej wpłynie na obniżenie prędkości przejazdu w obrębie projektowanego skrzyżowania.

W związku z powyższym wnioskowane podwyższenie i przedłużenie ekranu akustycznego w ramach przebudowy skrzyżowania, nie może zostać uwzględnione

- napisano.

To nie koniec petycji

Warto dodać, że mieszkańcy złożyli jeszcze jedną petycję, która dotyczy konfliktu interesów pomiędzy osiedlem Helena a osiedlem „Jakon”, jak twierdzą - z winy włodarzy naszego miasta.

- Przed budową nowego osiedla „Jakon” powinna być zaprojektowana i wykonana droga dojazdowa w pobliżu nowo powstałego osiedla. Tymczasem ten bardzo ważny fakt zbagatelizowano

- piszą mieszkańcy. 30 września przewodniczący poinformował, że petycja również została uznana za bezzasadną.

Miasteczko Kolejowe w Wolsztynie - ciekawe plany względem parowozowni!

Projekt koncepcyjny kawiarni przy wolsztyńskiej plaży.

Wolsztyn: Kawiarnia przy plaży. Zobaczcie jak będzie wyglądać!

Dworzec stał się prawdziwą wizytówką miasta i nie przypomina już dawnego, obskurnego budynku.

Dworzec w Wolsztynie jest już gotowy. Zobacz jak wygląda w środku

Spacer dla Kobiet. Protest w Wolsztynie

Strajk Kobiet w Wolsztynie. Tysiące ludzi na ulicach

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wielki Piątek

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wolsztyn.naszemiasto.pl Nasze Miasto