Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Mieszkańcy wybrali inwestycje do budżetu

Magdalena Łukaszewska
W Obrze pojawi się nowe miejsc do rekreacji i ćwiczeń m.in. dla strażaków
W Obrze pojawi się nowe miejsc do rekreacji i ćwiczeń m.in. dla strażaków Archiwum um wolsztyn
Przedsięwzięcia z największą liczbą głosów nie wyczerpały puli środków jakie gmina przeznaczyła na ten cel. Co zostanie zrealizowane ?

W tym roku po raz pierwszy władze gminy Wolsztyn zdecydowały o wdrożeniu Budżetu Obywatelskiego. Przedsięwzięcie polegało na składaniu przez mieszkańców propozycji inwestycji, które ich zdaniem powinny być zrealizowane w kolejnym roku. Następnie projekty po ocenie trafiły na listę, z której ludzie wybrali zadania do wykonania. Przypomnijmy, że pula środków przeznaczonych do rozdysponowania w ramach Budżetu Obywatelskiego na 2018 rok wynosiła 300 tysięcy złotych. Ponadto żadne z zadań nie mogło przekraczać sumy 150 tys. zł.

Choć zainteresowanie mieszkańców wzięciem udziału w przedsięwzięciu nie było ogromne, to do ratusza wpłynęło 10 propozycji inwestycji. Po przeprowadzeniu pierwszej oceny, przez specjalną komisje, okazało się że połowa tych projektów niestety nie spełnia wymogów formalnych. Na ostatecznej liście znalazło się więc 5 inwestycji. Dalej mieszkańcy gminy Wolsztyn przez kilkanaście dni mogli głosować na dane zadania.

W końcu po zakończeniu tego etapu przyszedł czas na podsumowanie. Najwięcej czasu pracownikom urzędu zajęło zweryfikowanie osób biorących udział w głosowaniu. Trzeba było bowiem sprawdzić czy konkretna osoba była uprawniona do wzięcia udziału w przedsięwzięciu m.in. czy była pełnoletnim mieszkaniec gminy.

Nareszcie ostatniego dnia października ratusz opublikował wyniku głosowania podczas, którego łącznie oddano 3631 głosów, z czego 3397 ważnych oraz 234 głosy nieważne.

Największym poparciem mieszkańców cieszyło się zdanie pod nazwą Ogród społeczny „cztery pory roku. Na to przedsięwzięcie postawiło aż 1245 osób. Na drugim miejscu znalazła się z kolei inwestycja związana z zagospodarowaniem przestrzeni publicznej w Kębłowie z poparciem 1003 mieszkańców. Jednak jak się okazuje koszt przeprowadzenie tych dwóch inwestycji nie wyczerpuje środków Budżetu Obywatelskiego na 2018 rok.Wartość pierwszego z zadań to nieco ponad 90 tysięcy złotych, a drugiego 95 tysięcy złotych. Łącznie daje to kwotę 185 400 złotych. Do wykorzystania pozostało więc jeszcze 114 600 zł.

W związku z tym ratusz postanowił przeznaczyć niezagospodarowaną sumę na wykonanie jeszcze jednego przedsięwzięcia. Pod uwagę będzie brane tutaj jedno z pozostałych zadań, na które głosowali mieszkańcy. Gmina zdecyduje czy będzie to Budowa ulicy Kolejowej w Świętnie z 815 głosami lub zadanie pn. Wolsztyński Rower Miejski, które poprało 217 osób.

Zgodnie z informacjami podanymi przez władze gminy wprowadzenie kolejnego zadania do przyszłorocznego budżetu odbędzie się po podpisaniu umów na realizację zadań w Kębłowie i Obrze oraz po dostosowaniu zakresu kolejnego projektu do kwoty pozostającej w puli 300 tysięcy złotych. Przypomnimy w tym miejscu, że na utworzenie sieci rowerów miejskich zgodnie z projektem potrzebne było 150 tysięcy złotych i tyle samo na remont ulicy w Świętnie. W związku z tym gmina musiałaby wykonać dane zadanie w mniejszym zakresie lub dołożyć do jego realizacji dodatkowe środki. O tym, które z przedsięwzięć również wejdzie w skład budżetu będziemy informować na bieżąco.

Jednak podsumowując całą akcję związaną z wybieraniem przez ludzie zadań do przeprowadzenia nie można nie odnieść wrażenia, że to jednak mieszkańcy terenów wiejskich byli bardziej zmobilizowani do wzięcia udziału w przedsięwzięciu. Na zdania, które miały być wykonane w Kębłowie, Obrze i Świętnie głosowały w sumie 3063 osoby. Najmniejsze poparcie zyskały z kolei inwestycje dotyczące miasta czyli Rower Miejski i budowa wybiegu dla psów z łączną liczbą głosów wynoszącą 334. To miażdżąca różnica.

Dodajmy, że Budżet Obywatelski miał być szansą również dla mieszkańców Wolsztyna na wspólne decydowanie o przeznaczonych do realizacji inwestycji w kolejnym roku. Ludzie ci nie mogli wcześniej dysponować środkami tak jak mieszkańcy wsi w ramach Funduszy Sołeckich. Widać jednak, że mimo takiej szansy i możliwości wykorzystania ogromnej puli środków wolsztynianie nie do końca byli zainteresowani zabraniem głosu w sprawie. Być może to zmieni się w kolejnych latach. Do tego czasu jednak z pewnością nie będzie brakowało głosów mówiących o tym, że w mieście nic się nie dzieje. Pytanie tylko kto i kogo powinien za to winić.Jak Państwo myślicie ? Podzielcie się z nami swoją opinią na naszym portalu wolsztyn.naszemiasto.pl

Prognoza pogody na najbliższe dni:

Źródło: TVN Meteo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na wolsztyn.naszemiasto.pl Nasze Miasto