Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Młodzież mówi "NIE" hejtowi

Redakcja
Młodzież mówi "NIE" hejtowi
Młodzież mówi "NIE" hejtowi MP
Czym jest hejt i jak się przed nim bronić? O tym wszystkim społeczeństwu opowiada kilku uczniów z wolsztyńskich szkół.

W dzisiejszych czasach jedną z najpopularniejszych form zdobywania informacji, wymieniania opinii czy poglądów, a także komunikowania się są portale i strony internetowe. To tutaj zawiera się między innymi nowe znajomości czy szuka interesujących faktów, danych. Internet daje ogromne możliwości, o których często i dużo się mówi. Coraz więcej uwagi zostaje jednak ostatnio poświęconej także temu, jakie internet niesie za sobą zagrożenia.

Z pewnością jedną z nich jest hejt. Według definicji podanej w słowniku języka polskiego, oznacza obraźliwy i zwykle agresywny komentarz internetowy i/lub mówienie w sposób wrogi i agresywny na jakiś temat lub o jakiejś osobie. Właśnie przeciw hejtowi wymierzona jest kampania społeczna „hate destroys”, którą tworzy piątka młodych osób z gminy Wol-sztyn: Błażej, Ola, Mikołaj, Hubert i Bartek to uczniowie okolicznych szkół. Jeden z nich uczy się w podstawówce, drugi w gimnazjum, kolejni w techniku oraz liceum. Właśnie poprzez swoją kampanię „hate destroys” młodzi ludzie chcą pokazać jak groźny dla człowieka może być właśnie hejt.

Projekt młodych osób działa poprzez platformę „Zwolnieni z teorii”, która jest platformą do tworzenia projektów społecznych. Jak przyznaje Błażej, to nie pierwsza kampania, którą realizuje wraz z swoimi znajomymi. W przeszłości na naszym terenie przeprowadzili już oni jedną kampanię. - Wówczas bardziej chodziło nam o zdobycie certyfikatu, który można było otrzymać po prawidłowo przeprowadzonym projekcie. Obecnie już inaczej patrzymy na sprawę, ponieważ widzieliśmy, ile możemy sami nauczyć się podczas prowadzenia takiej kampanii - komentuje Błażej.

W ramach kampanii młodzież prowadzi swoje profile na Facebooku, Instagramie czy kanał na YouTube w których opowiadają jak niebezpieczny i groźny, szczególnie dla młodego człowieka może być hejt. Jakie niesie on ze sobą zagrożenia i jak nie paść jego ofiarą. Tego wszystkiego możemy się dowiedzieć właśnie w sieci, ponieważ zjawisko hejtu dotyczy właśnie inter-netu. Przed zdecydowaną większością wolsztyńskich szkół wywieszono także specjalne banery, tak aby dotrzeć z problemem do jeszcze większej grupy osób. W końcu na zjawisko te narażeni są głównie młodzi ludzie, a być może ich rodzice o takim problemie nie wiedzą. - Chcemy zwrócić uwagę społeczeństwa i uświadomić jak niebezpiecznym zjawiskiem może być właśnie hejt - dodaje Ola, członkini projektu. Przy okazji prowadzenia kampanii młodzi ludzie przekazują nie tylko ważne informacje społeczeństwu. Jest to także bardzo dobra nauka dla nich samych, ponieważ choćby na wspomniane banery środki musieli pozyskać oni sami. - Chodzenie po firmach, rozmowy, składanie propozycji wiele nas nauczyło. Nie wszystkich udało się przekonać, nie od wszystkich dostaliśmy odpowiedź, jednak z niektórymi firmami udało się nam nawiązać współpracę po przedstawieniu naszej propozycji - komentuje Błażej.

Poruszanie ważnych społecznie tematów połączone ze zdobywaniem doświadczenia, które w dalszym życiu z pewnością wśród młodych osób zaprocentuje sprawia, iż poprzez realizacje tego typu projektów młodzi ludzie mogą zrobić coś dla siebie i innych. Wszystkich serdecznie zapraszamy do odwiedzenia kanału na YouTube „hate destroys”. To tutaj można zobaczyć efekty pracy uczniów.


emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kto musi dopłacić do podatków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wolsztyn.naszemiasto.pl Nasze Miasto