Mniejsza agresja domowa u mieszkańców powiatu wolsztyńskiego

Jakub Czekała
Jakub Czekała
Polska Press
Udostępnij:
Choć do końca roku zostały jeszcze niecałe trzy miesiące, to chyba powoli możemy stwierdzić, że w 2021 roku w powiecie wolsztyńskim odnotowanych zostanie mniej niż to miało miejsce w latach poprzednich – interwencji domowych.

Oficer prasowy Komendy Powiatowej Policji w Szamotułach Wojciech Adamczyk poinformował nas, że od stycznia do września tego roku wolsztyńscy policjanci przeprowadzili 273 interwencje domowe, a w ostatnich tygodniach funkcjonariusze takich zdarzeń nie mieli.

W poprzednich latach zakłóceń miru domowego było zdecydowanie więcej, choć podkreślmy, że dane, jakie prezentujemy za rok 2020, rok 2019 i rok 2018 odnoszą się do dwunastu miesięcy, a więc dłuższego okresu niż statystyki z tego roku.

W 2020 roku funkcjonariusze odnotowali 417 interwencji domowych, w 2019 roku – 430 interwencji. Jedynie rok 2018 może być porównywalny ze stanem obecnym, bo wówczas policjanci 308 razy gościli w domach mieszkańców powiatu wolsztyńskiego, po zgłoszeniach o awanturach.

Co spowodowało spadek liczby zdarzeń? Na pewno wpływ na zamianę postaw niektórych agresorów mają nowe uprawnienia, które mniej więcej od końcówki ubiegłego roku mogą stosować policjanci. Chodzi o nakaz opuszczenia lokalu wydawany agresorowi. W listopadzie takie uprawnienia nadano właśnie policjantom. W dużym skrócie – jak czytamy na stronie prawo.pl: „Nakaz natychmiastowego opuszczenia wspólnie zajmowanego mieszkania i jego bezpośredniego otoczenia, lub zakaz zbliżania się do mieszkania i jego bezpośredniego otoczenia będą mogły być wydane wobec osoby stosującej przemoc w rodzinie, stwarzającej zagrożenie dla życia lub zdrowia bliskich”.

I o ile w ubiegłym roku nie odnotowano takich przypadków, o tyle w tym roku – jak poinformował nas Wojciech Adamczyk – policjanci z nowych uprawnień już skorzystali i w przypadku jednego agresora zastosowali nowy przepis.

Należy pamiętać, że przemoc w rodzinie jest karalna – zarówno ta fizyczna, jak i psychiczna. Często ofiary przemocy – zarówno kobiety, jak i mężczyźni – boją się lub wstydzą prosić o pomoc. Gdzie można szukać pomocy? Konsultanci dostępni są m.in. na „Niebieskiej Linii” pod numerem 800 120 002, można też dzwonić bezpośrednio na policję lub zgłaszać się w ośrodkach pomocy społecznej, bądź centrach pomocy rodzinie.

Na koniec dodajmy, że od stycznia do września wolsztyńscy policjanci założyli 45 niebieskich kart w domach, gdzie dochodziło do przemocy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Mikołajów i Odessa bramą do Morza Czarnego

Wideo

Materiał oryginalny: Mniejsza agresja domowa u mieszkańców powiatu wolsztyńskiego - Wolsztyn Nasze Miasto

Przejdź na stronę główną Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie