Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Neogotycki pałac w Gościeszynie - architektoniczna perełka!

Natalia Krawczyk
Natalia Krawczyk
Neogotycki pałac Kurnatowskich w Gościeszynie
Neogotycki pałac Kurnatowskich w Gościeszynie Natalia Krawczyk
Pałac w Gościeszynie powstał pod koniec XVIII wieku i jest architektoniczną perełką gminy Wolsztyn.

Początki miejscowości Gościeszyn sięgają XIV wieku. Na przestrzeni lat stanowiła posiadłość szlachecką, która należała do wielu polskich rodów: Ossowskich, Rostarzewskich, Malczewskich, Żegockich, Radomickich, Koczorowskich i Mielżyńskich.

Nieopodal pól i lasów znajduje się prawdziwa architektoniczna perełka. Niewątpliwie każdy turysta odwiedzający powiat wolsztyński powinien zobaczyć to miejsce. Neogotycki pałac jest głównym akcentem założenia pałacowo-parkowego. Budowla powstała w wyniku przebudowy dworu zbudowanego po 1740 roku przez Malczewskich i rozbudowanego w drugiej połowie XIX wieku przez Mielżyńskich.

ZOBACZ TAKŻE

Pałac jest jednopiętrowy. Wzbogacają go wieże - w tym zegarowa z tarasem widokowym. Nad kolumnową loggią na piętrze widnieje łacińska fraza, dewiza św. Benedykta z Nursji Ora et labora, co oznacza - módl się i pracuj.

Budynek z setkami hektarów i zabudowań gospodarskich należał dawniej do hrabiego Macieja Kurnatowskiego. Według woli arystokraty, obiekt miał służyć lokalnej społeczności. Do 2011 roku mieścił się w nim dom dziecka. Obecnie stoi pusty i jest własnością prywatną.

Pałac ma reprezentacyjny dziedziniec

Nic dziwnego, że pałac i jego otoczenie są chętnie wybierane na sesje zdjęciowe. Przed budynkiem rośnie lipa szerokolistna. Po obu stronach pałacu znajdują się stajnia i ujeżdżalnia z 1913 roku. W jednym z narożników dziedzińca jest neogotycka oficyna z wieżyczkami sześciobocznymi w narożnikach.

Ogrodzenie pałacu jest murowane i pochodzi z 1913 roku. Po bokach głównej bramy stoją dwie kolumny, które jak udało nam się dowiedzieć, zdobiły rzeźby lwów wspierające łapami tarcze herbowe.

ZOBACZ TAKŻE

Za obiektem zobaczymy park krajobrazowy o powierzchni 12,52 ha. W zestawieniu z nim obiekt nabiera prawdziwie majestatycznego charakteru. Park otoczony jest alejami, rośnie w nim wiele drzew pomnikowych, takich jak platany, jesiony, dęby, wiązy. Można też spotkać olszę czarną.

Wybierając się w podróż, warto zwrócić uwagę na znajdującą się nieopodal, za stawkiem figurę Chrystusa, którą wystawił Zygmunt Kurnatowski ku pamięci zmarłej żony.

Co dalej z zabytkowym pałacem? Niebawem wrócimy do tematu.

Zobacz, jak wygląda neogotycki pałac Kurnatowskich w Gościeszynie:

Neogotycki pałac Kurnatowskich w Gościeszynie

Neogotycki pałac w Gościeszynie - architektoniczna perełka!

ZOBACZ TAKŻE

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wybory Losowanie kandydatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wolsztyn.naszemiasto.pl Nasze Miasto