Nowy taryfikator mandatów – sprawdziliśmy jakie przekroczenia były na naszym terenie

Jakub Czekała
Jakub Czekała
KPP Nowy Tomyśl
Udostępnij:
Wypadki, pościgi, zdarzenia, ranni i niestety ofiary śmiertelne – miniony rok był wyjątkowo tragiczne na drogach naszych powiatów. Policjanci z komend powiatowych w Wolsztynie, Nowym Tomyślu i Grodzisku Wielkopolskim mieli pełne ręce pracy, by zadbać o bezpieczeństwo na drogach.

Nasz kraj od lat jest w czołówce niechlubnej statystyki śmiertelnych wypadków drogowych w Europie. W wielu przypadkach przyczyną zdarzeń jest nieodpowiednie zachowanie na drodze – nadmierna prędkość, nieprawidłowe wyprzedzanie, czy wymuszanie pierwszeństwa, ale i jazda po spożyciu – alkoholu, czy narkotyków, albo i jednego i drugiego.

Jednak od początku nowego roku jest spora szansa, że wypadków – powodowanych przez osoby, które za nic mają respektowanie przepisów ruchu drogowego – będzie mniej.

- Powiedzmy sobie szczerze, przekraczanie prędkości jest teraz dla bogaty. Ja zwolniłem. Przy tej ogólnej drożyźnie nie stać mnie jeszcze na świadome narażanie się na wysoki mandat – mówi nam jeden z kierowców.

Tym, którzy do końca nie wiedzą co się zmieniło, wskazujemy kilka przykładów. Od 1 stycznia zaostrzono wysokość mandatów karnych za wykroczenia drogowe. Pomysłodawcy zmiany przepisów mają nadzieję, że wysokie kary zniechęcą piratów drogowych do łamania ograniczeń, przez co na drogach zrobi się bezpieczniej.
Obecnie za przekroczenie do: 10 km/h = mandat 50 zł, do 15 km/h = 100 zł, do 20 km/h = 200 zł, do 25 km/h = 300 zł, do 30 km/h = 400 zł. Jadąc szybciej, trzeba liczyć się z jeszcze wyższymi karami: ponad 30 km/h = 800 zł mandatu, ponad 40 km/h = 1000 zł mandatu, ponad 50 km/h = 1500 zł, ponad 60 km/h = 2000 zł mandatu.
Z kolei, gdy pędzi się minimum 70 kilometrów na godzinę za dużo – zapłaci się 2500 złotych. A gdy sprawa trafi do sądu, to taki szybki kierowca możne otrzymać nawet 30 000 złotych kary!

A to nie wszystko. 1500 zł zapłacimy m.in. za spowodowanie kolizji, w której ktoś ucierpi, a także za wyprzedzanie w miejscu niedozwolonym, nieprawidłowe zachowanie wobec pieszego, czy prowadzenie bez uprawnień. Omijanie opuszczonych szlabanów/wjazd na czerwonym świetle na tory, to 2000 zł, a niewskazanie sprawcy wykroczenia, to nawet 8000 zł kary.

Postanowiliśmy sprawdzić, jak od początku roku – do środy 5 stycznia zachowywali się kierowcy na terenach naszych samorządów – a więc na drogach powiatów nowotomyskiego, grodziskiego i wolsztyńskiego.

Jak powiedział nam oficer prasowy KPP w Nowym Tomyślu Mariusz Majewski, kierowcy z terenu powiatu nowotomyskiego chyba wzięli sobie do serca to, że mogą sporo zapłacić:

- Najwyższe mandaty za przekroczenie prędkości, jakie dotychczas wystawili policjanci, to 800 złotych kary – mówi nam. Jak dodaje, policjanci ponadto wystawili mandat sprawcy kolizji drogowej – 1100 zł oraz nietrzeźwemu rowerzyście – 1500 złotych.

W powiecie wolsztyńskim również kierowcy nieco zwolnili:

- Policjanci wystawili kilkadziesiąt mandatów. Najwyższy, za przekroczenie prędkości wyniósł 800 złotych, do tego policjanci ukarali nietrzeźwego rowerzystę. 42-latek, który miał ponad promil, otrzymał 2500 złotych kary – wyjaśnia nam Wojciech Adamczyk, oficer prasowy KPP.

- Nowy taryfikator nie dotyczy kierowców, którzy jeżdżą zgodnie z przepisami – mówi nam oficer prasowy KPP Grodzisk Kamil Sikorski. - Nasi policjanci ukarali pijanego rowerzystę mandatem 1000 zł, a za prędkość wystawili najwyższy mandat 1300 złotych – powiedział nam.

Jak uniknąć wysokich kar? Zwolnić i jeździć zgodnie z przepisami.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Ilja Kuksa o szansach na przystąpienie Ukrainy do UE

Wideo

Przejdź na stronę główną Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie