MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Obchody Narodowego Dnia Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego w Nowym Tomyślu trwają!

Dominika Kapałka
Dominika Kapałka
Obchody Narodowego Dnia Zwycięstwa Powstania Wielkopolskiego w Nowym Tomyślu trwają!
Obchody Narodowego Dnia Zwycięstwa Powstania Wielkopolskiego w Nowym Tomyślu trwają! Dominika Kapałka
Cała Polska świętuje dzisiaj Narodowy Dzień Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego. Po raz pierwszy rocznica wybuchu tego zwycięskiego zrywu ma charakter święta państwowego.

Ważna data dla Wielkopolan

27 grudnia 1918 roku w Poznaniu wybuchło powstanie wielkopolskie. To dzięki temu zrywowi Wielkopolska została włączona w granice niepodległego państwa polskiego. Na jego część od 2021 roku obchodzony jest Narodowy Dzień Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego.

Jeszcze w połowie grudnia doszło do buntów w szkołach – młodzież odmówiła nauki języka niemieckiego. W związku z tymi wydarzeniami władze szkolne zadecydowały o zamknięciu szkół, a co za tym idzie – przyspieszeniu ferii świątecznych. Na święta Bożego Narodzenia Poznaniacy dekorowali choinki biało-czerwonymi wstążkami i życzyli sobie polskiej Wielkopolski.

Wielkopolanie dokładnie wiedzieli, czego sobie życzą z okazji Świąt. 26 grudnia o godz. 21.10 do Poznania przybył Ignacy Jan Paderewski i był bezpośrednim pretekstem do chwycenia za broń dzień później. Walki wybuchły w Poznaniu kilka minut przed godziną 17:00. Podczas starcia o Prezydium Policji zginął pierwszy powstaniec Franciszek Ratajczak. Polacy sukcesywnie zdobywali kolejne strategiczne części miasta. Ostatni punkt niemieckiego oporu w Poznaniu – Ławicę – powstańcy przejęli 6 stycznia 1919 roku.

Powstanie nie ograniczało się terytorialnie do stolicy regionu. Do połowy stycznia wyzwolono większą część Wielkopolski, a walki wykroczyły nawet poza jej historyczne granice. W szczytowym momencie Armia Wielkopolska pod wodzą najpierw gen. Stanisława Taczaka, a później gen. Józefa Dowbora-Muśnickiego, liczyła 120 tysięcy żołnierzy. Zryw został zakończony zwycięstwem, które zostałe potwierdzone podczas rozejmu w Trewirze. Dokument podpisany 16 lutego przez Niemcy i państwa Ententy uznał front wielkopolski za front walki państw sprzymierzonych.

Ostateczne zwycięstwo przypieczętował traktat wersalski z 28 czerwca 1919 roku. Do Polski wróciła zdecydowana większość dawnego Wielkiego Księstwa Poznańskiego, z wyjątkiem Piły, Trzcianki, Międzyrzecza, Skwierzyny, Babimostu i Wschowy.

Po raz pierwszy obchodzimy Narodowy Dzień Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego

W tym roku w dniu 103. rocznicy wybuchu powstania po raz pierwszy obchodzimy Narodowy Dzień Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego. Narodowy Dzień Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiegojest świętowany w całej Wielkopolsce. W wielu wielkopolskich miastach i mniejszych miejscowościach odbywają się msze święte w intencji Ojczyzny, a także uroczystości przy pomnikach i miejscach pamięci o powstaniu.

Tak też dzieję się właśnie w Nowym Tomyślu, czy Opalenicy. O godzinie 13:00 pod pomnikiem na Placu Niepodległości burmistrz złożył stosowną wiązankę.

Włodzimierzowi Hibnerowi towarzyszyła kapela Zza Winkla, która dzisiaj zaprezentowała swój "powstańczy" repertuar na terenie Nowego Tomyśla. Plan koncertów wyglądał następująco o godzinie 11:00 na dziedzińcu szpitala, o godzinie 12:00 na Osiedlu Batorego przy fontannie, o godzinie 13:00 na Osiedlu Północ przy markecie "Intermarche" oraz o 14:00 na ulicy Mickiewicza - deptak.

Obchody Narodowego Dnia Zwycięstwa Powstania Wielkopolskiego w Nowym Tomyślu trwają!

Obchody Narodowego Dnia Zwycięskiego Powstania Wielkopolskie...

od 7 lat
Wideo

Zakaz krzyży w warszawskim urzędzie. Trzaskowski wydał rozporządzenie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowytomysl.naszemiasto.pl Nasze Miasto