Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Odwiedziliśmy Skansen Budownictwa Ludowego w Wolsztynie [GALERIA]

Natalia Krawczyk
Natalia Krawczyk
Zajrzyjcie do Skansenu Budownictwa Ludowego Zachodniej Wielkopolski, który znajduje się przy ul. Bohaterów Bielnika 26 w Wolsztynie. Spacer po terenie skansenu przeniesie nas na wieś z przełomu XIX/XX wieku.

Pierwsze budynki na terenie skansenu postawiono w 1976 roku. Zwiedzający mogli je podziwiać 10 lat później. Znajduje się tu bogactwo zabytków, ponadto ekspozycja ciągle się rozrasta i uzupełniana jest o kolejne obiekty, by finalnie odwzorować wieś wielodrożną.

Odwiedziliśmy skansen po otwarciu. Pamiętacie małego koziołka z wolsztyńskiego skansenu, który przyszedł na świat w kwietniu? Urósł i ma się świetnie, a związku z tym, że urodził się w epidemii koronawirusa, nadano mu imię Covid. Trzeba przyznać, że zwierzęta są sporą atrakcją i zawsze przyciągają do siebie odwiedzających muzeum. W ostatnich dniach kotka zamieszkująca obiekt urodziła troje kociąt.

Czym zajmują się pracownicy obiektu każdego dnia, mimo epidemii koronawirusa? Konserwują zabytki, dbają o uprawy i zwierzęta. Ponadto na bieżąco porządkują wnętrza domów. Od naszej ostatniej wizyty, na polu pojawiły się dynie, proso oraz gryka. Jak dowiedzieliśmy się proso jest siane rzędowo, a gryka z ręki. Wypełnione roślinami są także przydomowe ogródki. Wiatrak zyskał odświeżony wygląd, dzięki wyremontowanym śmigłom. Odnowiono także palenisko w jedym z pomieszczeń.

Przypominamy, że skansen jest otwarty dla zwiedzających już od 9 czerwca. Na tę chwilę nie ma możliwości zwiedzania w grupach oraz organizacji lekcji i warsztatów. Natomiast można odwiedzić skansen indywidualnie lub w rodzinnym gronie. Dawniej można było zobaczyć cały przekrój skansenu wraz z przewodnikiem. Jak tylko sytuacja epidemiczna w kraju się poprawi, to na pewno uda się do tego wrócić. Warto dodać, że Wolsztyn jest znany nie tylko z parowozów, ale i właśnie ze Skansenu Budownictwa Ludowego. Można zaczerpnąć tutaj trochę historii wielkopolskiej wsi. Zwiedzający mogą odwiedzić, aż 15 wnętrz, w których skład wchodzą izby mieszkalne, pomieszczenia gospodarcze oraz warsztaty rzemieślnicze aż po przemysł wiejski.

Goście muzeum muszą pamiętać o obowiązkowej dezynfekcji rąk przy wejściu oraz zachowaniu 2m dystansu społecznego. W przypadku bliskości innych osób w pomieszczeniach należy zasłaniać usta i nos. Jak na razie trzeba poczekać na wejście do wnętrza wiatraka oraz powstrzymać się od dotykania infrastruktury.

Dodatkowych informacji można zaczerpnąć na miejscu, podczas zakupu biletu. Płatność jest możliwa jedynie w formie gotówki.

ZOBACZ TAKŻE

Pobierz bezpłatną aplikację Nasze Miasto i bądź na bieżąco!

Jak korzystać z aplikacji, by otrzymywać informacje z miasta i powiatu? To proste!
Po wejściu w aplikację w prawym górnym rogu w menu wybierz swoje miasto.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wolsztyn.naszemiasto.pl Nasze Miasto