Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ognisko wysoce zjadliwej grypy ptaków w powiecie gnieźnieńskim

Paweł Brzeźniak
Paweł Brzeźniak
Ognisko wysoce zjadliwej grypy ptaków w powiecie gnieźnieńskim. Stwierdzono je na terenie fermy drobiu w Mielnie w gminie Mieleszyn. Chodzi o wirus HPAI.

Ognisko wysoce zjadliwej grypy ptaków w powiecie gnieźnieńskim

Gospodarstwo w Mielnie zostało objęte nadzorem. Zgodnie z prawem, teren znajdujący się 3 kilometry wokół tego ogniska uznaje się za teren zapowietrzony, a 7 kilometrów wokół gospodarstwa za teren zagrożony.

-. W sprawę są zaangażowane służby w postaci: Powiatowego Lekarza Weterynarii, policji, gmin, straży pożarnej, Powiatowego Centrum Zarządzania Kryzysowego, a także sanepidu. Ptaki z terenu gospodarstwa zostały uśpione i zutylizowane. Łącznie jest to 82 035 sztuk. Chodzi o kaczkę rzeźną oraz pisklęta brojlera drobiowego. Na miejscu zasiedlonych przez zwierzęta jest sześć kurników, a łącznie ferma ma ich osiem. Obecność wirusa potwierdzono w trzech kurnikach

- przekazał w rozmowie z nami Powiatowy Lekarz Weterynarii, lek. wet. Paweł Gronczewski

Najważniejsza informacja jest taka, że wskutek pojawienia się wirusa nie ma zagrożenia dla ludzi. Przenosi się on tylko między ptactwem.

Za obszar zapowietrzony wysoce zjadliwą grypą ptaków (HPAI), zwany dalej obszarem zapowietrzonym, uznaje się teren powiatu gnieźnieńskiego obejmujący:
1) w gminie Mieleszyn, miejscowości: Kowalewo, Dziadkówko, Mielno, Nowaszyce, Popowo Podleśne i Popowo Tomkowe.
2. Za obszar zagrożony wystąpieniem wysoce zjadliwej grypy ptaków (HPAI), zwany dalej obszarem zagrożonym, uznaje się teren powiatu gnieźnieńskiego obejmujący:
1) w gminie Mieleszyn, miejscowości: Mieleszyn, Borzątew, Kowalewo, Kowalewko, Świątniki Wlk., Dębłowo Królewskie, Świątniki Małe, Popowo-Ignacewo, Sokolniki, Karniszewo, Przysieka, Dobiejewo i Łopienno;
2) w gminie Gniezno, miejscowości: Ganina, Dębówiec, Łabiszynek, Modliszewo, Modliszewko, Zdziechowa i Mączniki;
3) w gminie Kłecko, miejscowość: Bojanice;
4) w gminie Trzemeszno, miejscowość: Ochodza.

Na obszarze zapowietrzonym, nakazuje się m.in.: utrzymywanie drobiu lub innych ptaków w odosobnieniu, w kurnikach lub innych zamkniętych obiektach budowlanych lub winnym miejscu w gospodarstwie w sposób uniemożliwiający kontakt z drobiem lub innymi ptakami utrzymywanymi w innych gospodarstwach oraz ograniczający ich kontakt z dzikimi ptakami.

Ostatni raz przypadek ptasiej grypy w naszym powiecie stwierdzono w Gnieźnie w lutym 2017 roku na terenie jeziora Jelonek. Biuro Zarządzania Kryzysowego i Ochrony Informacji Niejawnych w Gnieźnie wraz z Powiatowym Lekarzem Weterynarii informują, że otrzymane wyniki badań potwierdziły przypadek wystąpienia wirusa H5N8 (grypa ptaków) u padłego łabędzia niemego z terenu Jeziora Jelonek w Gnieźnie.

Wówczas zostały podtrzymane zalecenia wydane przez Urząd Miejski w Gnieźnie dotyczące:
* bezwzględnego powstrzymania od dokarmiania dzikiego ptactwa wodnego przy akwenach wodnych oraz
* zminimalizowaniu aktywności sportowej i spacerów ze zwierzętami wokół zbiorników wodnych na terenie miasta Gniezna.

Wirus ten także nie jest groźny dla człowieka.

Wówczas wszystko zaczęło się od tego, że na tafli jeziora Jelonek jeden z mieszkańców zauważył zakrwawionego łabędzia, który dawał niewielkie oznaki życia. Na miejscu zauważyliśmy również drugiego martwego ptaka.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wybory Losowanie kandydatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Ognisko wysoce zjadliwej grypy ptaków w powiecie gnieźnieńskim - Gniezno Nasze Miasto

Wróć na wolsztyn.naszemiasto.pl Nasze Miasto