Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Pałac w Chobienicach należał do najokazalszych w Wielkopolsce - zabytek niszczeje na naszych oczach

OPRAC.:
Martyna Pawelska
Martyna Pawelska
Piękny pałac, z ogromnym potencjałem, niszczeje. Pałac Mielżyńskich w Chobienicach został zbudowany w stylu barokowym przed 1765 rokiem i w końcu XVIII w. Należał wtedy do najokazalszych w Wielkopolsce.

Zabytek z dużym potencjałem niszczeje - pałac w Chobienicach należał do najokazalszych w Wielkopolsce

Pierwsze wzmianki o Chobienicach – jako o osadzie o nazwie Chobienicz, pochodzą z 1394 roku. Pierwotnie było to gniazdo rodziny Chobienickich. Później dobra chobienickie kilka razy doczekały się zmian właścicieli. W okresie Wielkiego Księstwa Poznańskiego, Chobienice należały do większych wsi w ówczesnym powiecie babimojskim w rejencji poznańskiej.

Z informacji, które pozyskaliśmy ze strony sołectwa Chobienice, wiadomo, że od drugiej połowy XVII wieku do 1939 roku Chobienice stanowiły siedzibę rodziny Mielżyńskich herbu Nowina (z herbem nowina związana jest ciekawa legenda. Opowiada ona o rotmistrzu nazywającym się Nowina. To właśnie on podczas bitwy z Rusinami w 1121 r. odstąpił konia swojemu władcy, Bolesławowi Krzywoustemu. Niestety, bohaterski czyn rotmistrz później przypłacił utratą nogi. Nowina przeżył, a w nagrodę otrzymał od władcy herb, który przedstawia m.in. okutą w zbroję nogę).

W XVIII wieku hrabia Józef Mielżyński – wojewoda poznański a później wojewoda kaliski zbudował pałac w stylu późnobarokowym. Na początku XIX wieku pałac został znacznie rozbudowany, co przyczyniło się do zmiany stylu architektonicznego – klasycystycznego. Poprzez dobudowanie przed główną fasadą czterokolumnowego portyku z herbem Mielżyńskich oraz wymownym napisem „Nie sobie lecz następcom”, pałac zyskał ciężki wygląd. Poza portykiem dobudowano trakt wzdłuż fasady ogrodowej, balkon na pięciu kolumnach od strony wschodniej, a od strony zachodniej balkon żelazny (na słupach żelaznych z żelazną balustradą). Pod koniec XIX wieku dobudowano neogotycką cylindryczną wieżyczkę wystającą ponad dach zwieńczoną krężelokiem z okrągłymi otworami strzelniczymi. Po wojnie w pałacu mieściła się między innymi porodówka, ośrodek zdrowia, przedszkole, część pomieszczeń była przeznaczona na mieszkania.

Na stronie sołectwa Chobienice przeczytaliśmy, że od lat 80. ubiegłego wieku pałac nie jest użytkowany. Obecnym właścicielem obiektu jest Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa. Niestety obecnie stan techniczny pałacu jest tragiczny. Obiekt jest pozbawiony większości stropów, sklepienia nad częścią piwnic są pozarywane a tynki pozbijane. Jedynie dach jest w dobrym stanie, ponieważ w 2003 roku został położony nowy. Pałac jest wpisany do rejestru zabytków. Według raportu Wielkopolskiego Konserwatora Zabytków w Poznaniu z 2004 roku, pałac w Chobienicach stanowi przykład barkowego budownictwa prezydenckiego na terenie Wielkopolski. Ponadto stanowi najcenniejszy zabytek na terenie gminy Siedlec. Z racji naszego bogactwa architektonicznego, który wymaga dużych napraw i kosztów, konieczna jest opieka nad nim i całym kompleksem pałacowo – parkowym.

Aktualnie, teren wokół pałacu wykorzystywany jest np. do organizacji festynów. Odbył się w tym miejscu m.in. Piknik Militarny, na którym grupa rekonstrukcyjna zaprezentowała historię polskiej husarii.

Na temat pałacu rozmawialiśmy z sołtys miejscowości Chobienice, Łucją Olejniczak, która powiedziała nam:

-Moim marzeniem, od samego początku było to, aby powstał tam dom seniora. Zrobiliśmy co mogliśmy. Odsłoniliśmy cały pałac, był on zarośnięty krzakami. Mieliśmy nadzieję, że jak to wysprzątamy, to ktoś się zainteresuje. Niestety, jak na tę chwilę, cisza.

Dodała także, bardzo jest jej szkoda tego zabytku i jak widzi napis: "Nie sobie lecz następcom", to emocje są tym większe, bo niestety my, poniekąd też następcy, patrzymy teraz tylko na ruinę.

Sołtys Chobienic przekazała nam również, że wójt gminy starał się wykupić pałac. Te słowa potwierdził sam wójt Jacek Kolesiński. Poinformował nas, że aby przejąć pałac oraz budynki przyległe, gmina musiała by wyremontować obiekt a niestety ją na to nie stać - to zadanie wiąże się z kwotą ok. 20 mln złotych. Rządzący dodał, iż rozmowy na linii Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa i gmina Siedlec nadal trwają, z nadzieją na inne propozycje innych rozwiązań.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wolsztyn.naszemiasto.pl Nasze Miasto