Park linowy w pobliżu Jeziora Berzyńskiego? Taki jest pomysł. Gmina ma szansę przejąć nieodpłatnie cenne tereny

Natalia Krawczyk
Natalia Krawczyk
To szansa na rozwój turystyki i rekreacji w Wolsztynie
To szansa na rozwój turystyki i rekreacji w Wolsztynie Natalia Krawczyk
Udostępnij:
Podczas środowej sesji Rady Miejskiej rozmawiano o wykorzystaniu terenów znajdujących się przy Jeziorze Berzyńskim. Jak poinformował zastępca burmistrza Tomasz Spiralski, nadarzyła się okazja, aby ten obszar nieodpłatnie przejąć. Ponadto pojawił się pomysł, aby powstał tam park linowy, jednak – jak podkreśla – o tym będą jeszcze rozmawiać. Docelowo teren ma być przeznaczony pod turystykę i rekreację.

Radni jednogłośnie wyrazili zgodę na nieodpłatne nabycie przez gminę Wolsztyn nieruchomości położonych w obrębie pierwszym miasta Wolsztyna. Mowa o terenach znajdujących się przy Jeziorze Berzyńskim. Jak poinformował naczelnik Damian Wita, burmistrz wystąpił z wnioskiem do Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa o nieodpłatne przekazanie działki o numerze ewidencyjnym 412. Jest to działka, która ma powierzchnię ponad 2 hektary.

Planuje się tam stworzyć tereny sportowo-rekreacyjne przeznaczone dla mieszkańców Wolsztyna, a także przyjezdnych, odwiedzających Wolsztyn oraz w szczególności Parowozownię. Ma powstać tam szlak pieszo-rowerowy biegnący od Parowozowni w stronę jeziora. W północnej części działki, planuje się urządzenie drewnianej ścieżki w formie pomostu. W pobliżu ma pojawić się też park linowy. Co ważne, istotą planowanego zagospodarowania działki jest również połączenie jej z planowanym terenem Miasteczka Kolejowego, które gmina również ma w planach wybudować.

Radny Mariusz Przybyła zapytał, czy to ostateczna decyzja, czy rozważając rewitalizację tego miejsca będą mogli to jeszcze przedyskutować. Jak poinformował zastępca burmistrza Tomasz Spiralski, już jakiś czas temu przejęto teren około 2,5 hektara pod Miasteczko Kolejowe, natomiast teraz kolejne tereny mogą zostać nieodpłatnie przejęte pod turystykę i rekreację. Wyjaśnił, że warunkiem, jednym z kryteriów jest opracowanie koncepcji zagospodarowania przestrzennego, która pokazuje pewien kierunek działań.

- Na pewno jeszcze na ten temat będziemy z państwem rozmawiać i to nie raz, ale generalnie założenie jest takie, żeby otworzyć linię brzegową Jeziora Berzyńskiego w kierunku opracowania terenów turystyczno-rekreacyjnych. Jest to na dzisiaj niewykorzystane, a są tam tereny naprawdę bardzo cenne

– mówił. Jak dodał, akurat na dzisiaj ustawa daje możliwości nieodpłatnego przejęcia.

- Dalej będziemy oczywiście z państwem rozmawiać czy to ma być park linowy, czy inna wersja tej turystyki i rekreacji

– zaznaczył. Tomasz Spiralski wyjaśnił, że o te tereny pytają deweloperzy. Zarówno to miejsce, gdzie zaplanowane jest Miasteczko Kolejowe, jak również ten teren leśny.

- Są to naprawdę przy jeziorze bardzo cenne tereny. Kolejne ponad 2 hektary, które chcemy nieodpłatnie przejąć

– zaznacza. Zdaniem Tomasza Spiralskiego to nasze bogactwo naturalne, a Jezioro Berzyńskie daje spore możliwości, więc chcą to wykorzystać.

Miasteczko Kolejowe w Wolsztynie - ciekawe plany względem parowozowni!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Jurij Belous o definicji ludobójstwa

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie