Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Podatek cukrowy wejdzie w życie 1 stycznia 2021 roku. Kto go zapłaci i o ile zdrożeją napoje?

Nicole Młodziejewska
Nicole Młodziejewska
We wtorek, 25 sierpnia, prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o podatku cukrowym. Będzie on obowiązywał od 1 stycznia 2021 roku i dotyczy napojów słodzonych, "energetyków" ale także tzw. małpek, czyli alkoholi do 300 ml. Co w praktyce oznacza ten dokument?

Czytaj dalej --->
We wtorek, 25 sierpnia, prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o podatku cukrowym. Będzie on obowiązywał od 1 stycznia 2021 roku i dotyczy napojów słodzonych, "energetyków" ale także tzw. małpek, czyli alkoholi do 300 ml. Co w praktyce oznacza ten dokument? Czytaj dalej --->pixabay.com
Od 1 stycznia 2021 roku będzie obowiązywał podatek cukrowy. Chociaż decyzja o wprowadzeniu tzw. opłaty cukrowej była już kilka razy odkładana, to ostatecznie we wtorek, 25 sierpnia, prezydent Andrzej Duda podpisał dokument. Co dokładnie oznacza podatek od cukru dla producentów, a jakie zmiany niesie za sobą dla konsumentów? Jakie produkty zostaną objęte podatkiem cukrowym i o ile wzrosną ich ceny?

We wtorek, 25 sierpnia, prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o podatku cukrowym. Będzie on obowiązywał od 1 stycznia 2021 roku i dotyczy napojów słodzonych, "energetyków" ale także tzw. małpek, czyli alkoholi do 300 ml. Co w praktyce oznacza ten dokument?

Podatek od cukru - po co?

Podatek cukrowy, według resortu zdrowia, ma ograniczyć złe nawyki żywieniowe Polaków. Z tego względu wprowadzone zostaną dodatkowe opłaty za napoje słodzone i tzw. małpki.

Jak wynika z danych NFZ, w 2018 roku przeciętny Polak zjadł 51 kilogramów cukru. Spożycie cukru na osobę w naszym kraju wzrosło w ciągu ostatnich 10 lat o prawie 12 kg. Nałożenie podatku cukrowego ma zwrócić uwagę konsumentów na produkty, które wybierają, a z kolei producentów zachęcić do produkcji zdrowszych napojów.

Czytaj też: Nowa lista leków refundowanych od września: Po raz pierwszy bezpłatne leki dla kobiet w ciąży. Co jeszcze zmieni się się od 1 września?

Co zmienia podatek cukrowy?

Według ustawy na producentów napojów z cukrem nałożone zostaną dwie opłaty: stała - w wysokości 50 gr za każdy litr słodkiego napoju, a także zmienna - w wysokości 5 groszy za każdy dodatkowy gram cukru, przy przekroczeniu 5 gramów na 100 ml napoju.

Co więcej, koszty poniosą także producenci napojów energetycznych. Ustawa zakłada, że za każdy litr napoju z dodatkiem substancji takich, jak kofeina czy tauryna będzie trzeba dopłacić 10 groszy.

Opłata za alkohol do 300 ml w ramach opłaty cukrowej

Zgodnie z ustawą producenci napojów alkoholowych, nieprzekraczających 300 ml objętości, będą musieli ponieść koszty w wysokości 25 zł za litr 100 proc. alkoholu. W praktyce za 200 ml butelkę 40 proc. alkoholu, producent będzie musiał dopłacić 2 zł.

Co podatek cukrowy oznacza dla konsumentów?

W praktyce dodatkowe koszty dla producentów wiążą się z podsieniem cen produktów w sklepach. Jak mówili jeszcze w lutym przedstawiciele Coca-Coli w rozmowie z "Rzeczpospolitą", wprowadzenie podatku cukrowego może spowodować wzrost cen słodkich napojów co najmniej o połowę, a w przypadku najtańszych marek nawet o 100 proc.

Sprawdź także: "Dodzwonienie się do przychodni graniczy z cudem". Pacjenci skarżą się, że kontakt z lekarzami w czasach pandemii jest coraz trudniejszy

Podatek cukrowy zasili NFZ?

Jak wynika z ustawy, producenci, którzy nie zapłacą podatku, muszą liczyć się z opłatą sankcyjną, która będzie nakładana przez skarbówkę. Pieniądze, zarówno z zapłaconych podatków, jak i z kar, w większości zostaną przeznaczone na Narodowy Fundusz Zdrowia.

ZOBACZ TEŻ:

Sprawdź też:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Podatek cukrowy wejdzie w życie 1 stycznia 2021 roku. Kto go zapłaci i o ile zdrożeją napoje? - Głos Wielkopolski

Wróć na wolsztyn.naszemiasto.pl Nasze Miasto