Potwierdzono ASF u dzika na terenie gminy Przemęt

Jakub Czekała
Jakub Czekała
wetgiw/polska press
Udostępnij:
Afrykański Pomór Świń ponownie na terenie powiatu wolsztyńskiego. W okolicach Przemętu w ciągu ostatnich dni stwierdzono go zarówno u odstrzelonych przez myśliwych, jak i padłych dzików.

Powiatowy Lekarz Weterynarii w Wolsztynie potwierdził, że próbka odstrzelonego dzika na terenie Przemęckiego Parku Krajobrazowego jest zarażony Afrykańskim Pomorem Świń. Wydał również specjalne rozporządzenie w tej sprawie, w której między innymi wyznaczył strefę objętą zakażeniem. Tą ustalono dla kilku miejscowości z terenu gminy Przemęt, a dokładnie dla: Sokołowice, Biskupice, Poświętno, Bucz oraz Brachlin – na południe od ulicy Parkowej.

- W strefie nakazuje się posiadaczom świń sporządzenie oraz uaktualnienie spisu wszystkich świń z podziałem na kategorie produkcyjne, przetrzymywanie świń w miejscu wykluczającym ich kontakt z dzikami żyjącymi na wolności, karmienie świń paszą zabezpieczoną przed dostępem zwierząt wolno żyjących – wskazuje Marcin Sacha, Powiatowy Lekarz Weterynarii.

Wskazuje również, że przy wejściach i wyjściach z gospodarstw, w których hodowane są świnie powinny być stosowane środki biobójcze wykazujące działanie przeciwwirusowe. Ponadto rolnicy muszą zgłaszać Powiatowemu Lekarzowi wszystkie przypadki padłych świń.

Z kolei osoby mające kontakt z dzikami proszone są o stosowanie środków higieny niezbędnych do ograniczenia ryzyka szerzenia choroby, w tym odkażanie rąk i obuwia. Co więcej, dzierżawcy i zarządcy obwodów łowieckich również zobowiązani są do zgłaszania przypadków znalezienia padłych dzików.

Dodać tu warto, że przypadków ASF w tym roku w rejonie było więcej – czyli nie tylko na terenie gminy Przemęt, ale i w sąsiednim powiecie leszczyńskim. Część zwierząt została odstrzelona podczas polowań, inne same – wyniszczone ASFem padły w lesie. I choć to pierwszy w tym roku przypadek ASF na naszym terenie, to kolejny w ostatnich latach. Wówczas by zapobiec jego rozprzestrzenianiu się, budowano specjalne płoty, które zatrzymywały roznoszące chorobę dziki. Najpewniej tak będzie i w tym przypadku, szczególnie, że na stale aktualizowanej mapie ASF widać (zdjęcie do artykułu) odnotowane w tym roku zachorowania dzików (zarówno odstrzelone, jak i padłe).

Dodać tu również warto, że podczas trwania ASF, rolniczy hodujące trzodę nie mogą bez zgody Powiatowego Lekarza Weterynarii przywozić do gospodarstwa, lub wywozić z niego świń lub ich materiału biologicznego, ponadto zakazuje się wyprowadzania świń z pomieszczeń, w których są przetrzymywane.

W opisywanej strefie zakazuje się także wnoszenia i wwożenia na teren gospodarstw utrzymujących świnie tusz dzików, mięsa i produktów ubocznych pochodzenia zwierzęcego i produktów pochodnych pochodzących od dzików oraz produktów, pasz, substancji, sprzętu, materiałów, narzędzi i innych przedmiotów, które mogły zostać skażone wirusem afrykańskiego pomoru świń.

Rozporządzenie jest ważne do czasu jego odwołania. Gdy restrykcje przestaną obowiązywać – na pewno o tym poinformujemy. Tymczasem zalecamy rolnikom stosowanie się do wskazań i zachowanie ostrożności, by ASF nie rozprzestrzeniał się na przydomowe hodowle.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Ilja Kuksa o szansach na przystąpienie Ukrainy do UE

Wideo

Przejdź na stronę główną Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie