Powiat wolsztyński: 7 z 8 ofiar śmiertelnych wypadków w 2021 roku, to niechronieni uczestnicy ruchu!

Jakub Czekała
Jakub Czekała
OSP Przemęt
Udostępnij:
NURD, czyli niechronieni uczestnicy ruchu drogowego – pod takim hasłem kilak razy do roku policjanci przeprowadzają działania ukierunkowane na poprawę bezpieczeństwa na drogach – głównie pieszych oraz rowerzystów.

Te dwie grupy są szczególnie narażone na zagrożenie utraty zdrowia i życia w kontaktach z samochodami. I niestety ten rok tylko to potwierdza. Tak tragicznej serii w powiecie wolsztyńskim nie pamiętają od dawna. Na drogach w 2021 roku zginęło osiem osób, a dla porównania w 2020 i 2019 roku łącznie zginęły trzy osoby. Procentowy wzrost jest więc ogromny.

Przeanalizowaliśmy cały roku pod kątem ofiar na drogach powiatu wolsztyńskiego. Stosowne statystyki prowadzą skrupulatnie co miesiąc wolsztyńscy policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego. Niestety z wspomnianych ośmiu ofiar wypadków drogowych – jedna poruszała się skuterem, dwoje – byli to rowerzyści, a aż cztery były to osoby piesze (stan na 22 grudnia 2021 roku) – wszyscy, to niechronieni uczestnicy ruchu drogowego.

Tylko w grudniu, w ciągu kilku dni doszło do dwóch śmiertelnych w skutkach potrąceń. Przypomnijmy, że w Wolsztynie kierowca ciężarówki potrącił przechodzącą przez oświetlone przejście dla pieszych 55-letnią wolsztyniankę. Ta po kilku godzinach zmarła w szpitalu z powodu poniesionych obrażeń. Z kolei w minioną niedziele 19 grudnia nieopodal remizy Ochotniczej Straży Pożarnej w Przemęcie, 19-letnia kierująca Oplem Merivą dziewczyna potrąciła przechodzącą przez jezdnię 82-latkę. Również w tym przypadku zderzenie okazało się śmiertelne dla pieszej, która zmarła w szpitalu. Przyczyny oraz okoliczności niedzielnego zdarzenia badają śledczy:

- Policjanci Wydziału Ruchu Drogowego skierowani na miejsce ustalili, że do zdarzenia doszło na prostym odcinku drogi, poza wyznaczonym przejściem dla pieszych, w miejscu, gdzie przejście dozwolone jest pod warunkiem niezagrożenia przez pieszego bezpieczeństwu ruchu. Policjanci zabezpieczyli miejsce zdarzenia i poddali je oględzinom. Przeprowadzili też badanie trzeźwości kierującej, które wskazało, że kobieta była trzeźwa. Policjanci zatrzymali kierującej prawo jazdy. W sprawie wszczęte zostało postępowanie przygotowawcze, w ramach którego ustalane będą okoliczności i przyczyna zdarzenia – wyjaśnił oficer prasowy Komendy Powiatowej Policji w Wolsztynie Wojciech Adamczyk.

Śledczy badają również przyczyny grudniowego potrącenia na K32 w Wolsztynie. Statystyka jest dramatyczna, dlatego akcja NURD, jaką przeprowadzono 16 i 17 grudnia mogą tylko wzmocnić świadomość zarówno pieszych, rowerzystów, jak i kierowców.

Policjanci apelują do wszystkich uczestników ruchu drogowego – pieszych i zmotoryzowanych o ostrożność na drogach, większe skupienie i brak pośpiechu, który nierzadko przyczynia się do zderzeń, które jak pokazują tegoroczne statystyki – mają na naszym terenie tragiczne konsekwencje.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Jurij Belous o definicji ludobójstwa

Wideo

Przejdź na stronę główną Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie