Powiat wolsztyński. Jak działają u nas Krajowe Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa?

Jakub Czekała
Jakub Czekała
Archiwum KPP Międzychód
Tylko w tym roku mieszkańcy powiatu wolsztyńskiego już kilkadziesiąt razy korzystali z aplikacji, jaką ponad 6 lat temu udostępniła policja. Dla mieszkańców najistotniejszym jest fakt, że aplikacja gwarantuje anonimowość i pewność, że każde zgłoszenie zostanie poważnie traktowane i sumiennie sprawdzone przez policjantów.

Wśród 24 kategorii wymienionych w KMZB znajdują się zagrożenia dotyczące zarówno bezpieczeństwa w ruchu drogowym, jak i bezpieczeństwa ogólnoprewencyjnego, takie jak: „nieprawidłowe parkowanie”, „przekraczanie prędkości”, „niszczenie zieleni”, „spożywanie alkoholu w miejscu niedozwolonym”, „dzikie wysypiska śmieci” czy „miejsca niebezpiecznej działalności rozrywkowej”.

I choć kategorii jest mnóstwo, to te, zgłaszane na terenie powiatu wolsztyńskiego w większości się powtarzają. Na terenach wiejskich – we wszystkich gminach naszego powiatu największym problemem jest nadmierna prędkość. Szczególnie na odcinkach, gdzie występuje prosta, pozbawiona zakrętów droga. Takie miejsca tylko w ostatnich tygodniach wskazano w Niałku Wielkim, Komorowie, Obrze, Jaromierzu, czy Kopanicy, Siedlczu, Kiełpinach i Nowej Wsi. Na zbyt szybko jadących kierowców mieszkańcy wskazują również na ulicy Poznańskiej w Wolsztynie.

Drugim poważnym problemem jest niewłaściwe parkowanie. To z kolei najczęściej zdarza się w miastach, choć i na wsiach takie przypadki są odnotowywane. Źle stojące auta za pomocą aplikacji zgłaszano na Rynku, ale i ulicy Rzecznej, Dąbrowskiego, Strzeleckiej, Poznańskiej, czy Rolnej.

Zresztą nie można się dziwić, że sporo zgłoszeń dotyczy drogowych przewinień kierowców. Jak niedawno informował nas oficer prasowy Komendy Powiatowej Policji w Wolsztynie aspirant sztabowy Wojciech Adamczyk, tylko od stycznia do sierpnia policjanci wystawili 5 144 mandaty.

Poza wykroczeniami drogowymi, za pomocą Krajowych Map Zagrożeń Bezpieczeństwa zgłaszano też akty wandalizmu – przy ulicy Źródlanej w Wolsztynie, a także spożywanie alkoholu w miejscach niedozwolonych – na terenie osiedla przy ulicy Grabarskiej w Wolsztynie.

Ponadto między innymi we Wroniawach na początku września wskazywano na nieprawidłową organizację ruchu, w Tuchorzy wskazano miejsce grupowania się małoletnich zagrożonych demoralizację, a w Belęcinie zgłoszono osobę bezdomną wymagającą pomocy. Tego ostatniego zgłoszenia nie udało się jednak potwierdzić.

Jak działają mapy? Po zgłoszeniu w aplikacji Policja weryfikuje sygnały o zagrożeniach, a jeśli informacje okażą się prawdziwe, podejmuje odpowiednie działania. Dodać również warto, że dzięki wskazaniom problemów policjanci działają również prewencyjnie w miejscach, w których wcześniej potwierdzono wystąpienie zagrożenia, np. Poprzez wystawianie częstszych patroli w danej okolicy, kontrole prędkości kierowców na „szybkich” odcinkach dróg, czy sprawdzanie, czy auta parkowane są właściwie.

Konstruktorzy tego narzędzia postawili na prostotę, szybkość i anonimowość zgłaszanego problemu, który oceniają jako problematyczny w ich otoczeniu. I o ile mapy są przydatnym narzędziem, to nie można zapominać o klasycznym i bezpośrednim kontakcie z policjantami, które pozwoli na szybki kontakt, a więc telefonie na numer alarmowy 112.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Pierwsza od 4 lat wizyta prezydenta Francji w USA

Wróć na wolsztyn.naszemiasto.pl Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie