Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Powiat wolsztyński. Kierowca BMW usłyszał wyrok za spowodowanie śmiertelnego wypadku pod wpływem alkoholu. Wniesiono apelację [ZDJĘCIA]

Jakub Czekała
Jakub Czekała
Patryk Kaczmarek/wlkp112.pl
Cała Polska nadal „żyje” wypadkiem z udziałem pijanego kierowcy, który pod Tarnobrzegiem swoim luksusowym Audi s7 spowodował wypadek z innym Audi. Podróżowało nim małżeństwo i 3-letni chłopiec. Tylko on przeżył, a zdjęcie wykonane przez fotoreportera porusza wszystkich, którzy na nie patrzą.

Wypadek – nie pierwszy z udziałem pijanego kierowcy i zapewne nie ostatni – wywołał w kraju kolejną dyskusję dotyczącą zaostrzenia kar dla kierowców, którzy decydują się na jazdę „na dwóch gazach”. Ministerstwo Sprawiedliwości już zapowiada zmiany i zaostrzenie przepisów karnych względem pijanych kierowców. Dwa dni temu pojawiła się nawet informacja, że prócz samych konsekwencji karnych, rozważany jest również zabór pojazdu kierowcy, który zostanie zatrzymany za jazdę pod wpływem alkoholu lub też spowoduje zagrożenie. Projekt zmian przepisów jest obecnie intensywnie dyskutowany.

Tymczasem media Polska Press Grupy ruszają z akcją "Stop pijanym kierowcom", która ma doprowadzić do radykalnych zmian w obyczajach kierowców, w świadomości społeczeństwa i polityków, a także do koniecznych zmian w przepisach.

WIĘCEJ O AKCJI "STOP PIJANYM KIEROWCOM" PRZECZYTASZ TUTAJ - KLIKNIJ!

Pijani kierowcy to plaga również na naszym terenie. Jak informuje oficer prasowy Komendy Powiatowej Policji w Wolsztynie, tylko w czerwcu 2021 roku policjanci ujawnili na terenie powiatu wolsztyńskiego 3 kierujących pojazdami mechanicznymi oraz 2 kierujących pojazdami niemechanicznymi w stanie po użyciu alkoholu (w tym w stanie nietrzeźwości). Nietrzeźwy kierowcy był sprawcą1 kolizji drogowej.

- W maju 2021 roku policjanci ujawnili na terenie powiatu wolsztyńskiego 9 kierujących pojazdami mechanicznymi oraz 5 kierujących pojazdami niemechanicznymi w stanie po użyciu alkoholu (w tym w stanie nietrzeźwości). Nietrzeźwi kierowcy byli sprawcami 3 kolizji drogowych. W kwietniu 2021 roku - 2 kierujących pojazdami mechanicznymi oraz 6 kierujących pojazdami niemechanicznymi w stanie po użyciu alkoholu (w tym w stanie nietrzeźwości). Nietrzeźwy kierowca był sprawcą 1 kolizji drogowej. W marcu było trzech takich kierowców, w lutym 6 kierujących pojazdami mechanicznymi w stanie po użyciu alkoholu (w tym w stanie nietrzeźwości), a w styczniu 2 kierujących - wskazuje Wojciech Adamczyk.

Tymczasem 7 lipca do Sądu Rejonowego w Wolsztynie wpłynęła apelacja w związku z wyrokiem dla młodego kierowcy BMW, który w październiku 2020 roku, kierując autem pod wpływem alkoholu wjechał w rowerzystkę. Kobieta zginęła na miejscu.

Przypomnijmy. W sobotę 17 października przed godziną 14.30 na wojewódzkim odcinku drogi nr 303 między Chobienicami, a Wojciechowem doszło do wypadku.

Policjanci ustalili, że 27-letni mieszkaniec powiatu wolsztyńskiego, kierując BMW potrącił jadącą w tym samym kierunku rowerzystkę - 50-letnią mieszkankę powiatu wolsztyńskiego. W wyniku potrącenia kobieta zmarła. Kierowca BMW znajdował się pod wpływem alkoholu. Pierwsze badanie dało wynik 0.57 miligrama na litr, drugie już 0.60 miligrama na litr, czyli 1,2 promila alkoholu - wyjaśniał nam wówczas Wojciech Adamczyk.

Nieprawomocny wyrok zapadł pod koniec maja. Jak powiedział nam rzecznik Sądu Okręgowego w Poznaniu sędzia Aleksander Brzozowski, kierowca BMW Marcin Z. Otrzymał 5 lat bezwzględnego pozbawienia wolności, karę 10 000 złotych nawiązki dla rodziny kobiety, która zginęła w wypadku, a ponadto dożywotni zakaz kierowania samochodami.

Finał apelacji powinien być znany we wrześniu tego roku. Do sprawy więc wrócimy.

Co grozi za spowodowanie wypadku ze skutkiem śmiertelnym pod wpływem alkoholu?

Pięć lat więzienia, które zasądzono Marcinowi Z., to średni przedział kary. Akt oskarżenia z prokuratury oparty był na artykułach, za które mężczyźnie groziło w sumie 12 lat pozbawienia wolności.

Przestępstwa te dotyczą spowodowania przez kierującego pojazdem mechanicznym wypadku ze skutkiem śmiertelnym, w nawiązaniu do tego, że kierowca, który spowodował zdarzenie znajduje się pod wpływem alkoholu lub innych środków odurzających, jak również samego kierowania pod wpływem alkoholu.

I właśnie 12 lat więzienia, to maksymalna kara, jaka grozi za spowodowanie śmiertelnego wypadku pod wpływem alkoholu.

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wolsztyn.naszemiasto.pl Nasze Miasto