Powiat wolsztyński. Kilka pożarów odnotowali strażacy w ostatnich dniach [ZDJĘCIA]

Jakub Czekała
Jakub Czekała
Udostępnij:
W poniedziałek rano po godzinie 5 strażacy z Wolsztyna, Przemętu oraz Kaszczoru zostali wysłani do pożaru zabudowań gospodarczych w miejscowości Osłonin.

Strażacy za pomocą dwóch prądów wody uporali się z zagrożeniem, nie pozwalając by ogień dokonał większych zniszczeń. Niestety poniedziałkowe zdarzenie było kolejnym w ostatnich dniach pożarem na terenie powiatu wolsztyńskiego, w tym trzecim w ostatnich kilku dniach w gminie Przemęt.

Zarówno 14 i 15 stycznia strażacy wyjeżdżali do pożarów sadzy w przewodach kominowych. Dochodziło do nich kolejno w Radomierzu i Biskupicach. Zagrożenia szybko eliminowano.

Problemy płonących kominów są zmorą strażaków już od lat. Niewłaściwa eksploatacja przewodów kominowych, brak systematycznego czyszczenia powoduje, że występuje zagrożenie, które może skończyć się większym pożarem.

W sobotę 15 stycznia po godzinie 17, Stanowisko Kierowania Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Wolsztynie otrzymało zgłoszenie z informacją o pożarze sadzy w przewodzie kominowym w budynku jednej z firm na ul. Przemysłowej w Wolsztynie.

- Po przyjeździe zastępów straży pożarnej na miejsce zdarzenia zastano ogień wydobywający się z przewodu kominowego budynku magazynowego – wyjaśnił asp. sztab. Witold Maciejewski z KP PSP w Wolsztynie. 

Jak dodał, działania strażaków polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, przeprowadzeniu rozpoznania celem podjęcia odpowiedniej i bezpiecznej taktyki działań gaśniczych, a także ugaszeniu pożaru.

Należy pamiętać, że zgodnie z rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów, w obiektach, w których odbywa się proces spalania paliwa stałego, ciekłego lub gazowego, usuwa się zanieczyszczenia z przewodów dymowych i spalinowych:

• cztery razy w roku w domach opalanych paliwem stałym (np. węglem, drewnem),

• dwa razy w roku w domach opalanych paliwem ciekłym i gazowym,

• co najmniej raz w miesiącu, jeżeli przepisy miejscowe nie stanowią inaczej od palenisk zakładów zbiorowego żywienia i usług gastronomicznych.

• co najmniej raz w roku usuwamy zanieczyszczenia z przewodów wentylacyjnych.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Rosjanie atakują swoich

Wideo

Przejdź na stronę główną Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie