Powiat wolsztyński. Płonęły zboża. Rolniku pamiętaj o bezpieczeństwie!

Jakub Czekała
Jakub Czekała
Zdjęcie ilustracyjne. Uwaga na pożary podczas żniw
Zdjęcie ilustracyjne. Uwaga na pożary podczas żniw OSP Kębłowo
Udostępnij:
We wtorek i środę strażacy z powiatu wolsztyńskiego dwukrotnie interweniowali w związku z pożarami pól. Do pierwszego zdarzenia doszło w Przemęcie, do drugiego w Kębłowie. Na szczęście szybkie interwencje strażaków pozwoliły szybko zażegnać zagrożenia.

Tymczasem żniwa trwają w najlepsze i do podobnych zdarzeń może niestety dochodzić, dlatego rolnicy powinni pamiętać o przestrzeganiu prostych zasad, które mogą pomóc uchronić ich przed zagrożeniami, w tym pożarami. Zawsze przed okresem letnich zbiorów strażacy apelują i przypominają o zasadach bezpieczeństwa. Warto przede wszystkim należy pamiętać, by maszyny i urządzenia pracujące po kilkanaście godzin dziennie wymagają codziennych zabiegów konserwacyjnych. Wszystkie części mechaniczne pracujące w ruchu muszą być systematycznie smarowane i sprawdzane czy są sprawne. Zatarte łożyska są bardzo częstą przyczyną pożarów kombajnów, czy pras do słomy.

Kolejną zasadą jaką należy przestrzegać jest zabezpieczenie podręcznego sprzętu gaśniczego do prowadzenia ewentualnych działań gaśniczych. Dobrze jest, gdy oprócz popularnych gaśnic zabezpieczymy ciągniki z pługami do oborywania miejsca pożaru oraz beczkowozy z wodą.

Zabronione jest palenie tytoniu przy obsłudze sprzętu, maszyn i pojazdów podczas zbioru palnych płodów rolnych oraz ich transporcie, a jeśli już jest potrzeba, to najlepiej w odległości minimum 10 metrów od sprzętu lub materiałów palnych.

Strażacy wskazują również o zachowaniu odpowiedniej odległości przy ustawianiu stert lub stogów:
20 – 30 metrów od budynków, 30 metrów od dróg publicznych i torów kolejowych, a także od urządzeń i przewodów linii elektrycznych wysokiego napięcia oraz między stertami, stogami stanowiącymi odrębne strefy pożarowe. Z kolei od lasów i terenów zadrzewionych należy ustawiać stogi w odległości minimum 100 metrów.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Jurij Belous o definicji ludobójstwa

Wideo

Przejdź na stronę główną Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie