Powiat wolsztyński: Wkrótce modernizacje dróg wojewódzkich

Jakub Czekała
Jakub Czekała
Odcinek drogi wojewódzkiej między Powodowem, a Siedlcem nie jest w najlepszym stanie. Modernizacja się tu przyda
Odcinek drogi wojewódzkiej między Powodowem, a Siedlcem nie jest w najlepszym stanie. Modernizacja się tu przyda Jakub Czekała
Dwie istotne modernizacje na drogach wojewódzkich w powiecie wolsztyńskim planuje Wielkopolski Zarząd Dróg Wojewódzkich w Poznaniu.

Jak wyjaśnił nam dyrektor WZDW Paweł Katarzyński, obecnie ogłoszone zostały przetargi na dwa odcinki tras wojewódzkich. Pierwsza dotyczy rozbudowy drogi nr 305 na odcinku od Solca do mostu na Południowym Kanale Odry. I o ile przetarg trwa i zapewne wkrótce zostanie rozstrzygnięty, to już sama realizacja zadania przewidziana została na ten rok oraz na przyszły.

Wartość kosztorysowa inwestycji oszacowana została na 12, 7 miliona złotych. Co zatem jest planowane?

- Przebudowany zostanie odcinek wynoszący 1,7 kilometra/ – wyjaśnia nam dyrektor Wielkopolskiego Zarządu Dróg Wojewódzkich w Poznaniu. - Zakres robót obejmie wzmocnienie lub wymianę, a także poszerzenie istniejącej nawierzchni drogi, przebudowę skrzyżowania, budowę i przebudowę chodników, a także ścieżki rowerowej, budowę ekranu akustycznego, budowę aktywnego oznakowania i wysp spowalniających, przebudowę zjazdów na posesję, budowę kanalizacji deszczowej oraz przebudowę przepustów – wylicza Paweł Katarzyński.

Przypomnieć tu należy, że planowana inwestycja, będzie kolejnym etapem prac na trasie nr 305 w tych okolicach. W poprzednich latach modernizowano między innymi dwa odcinki. Pierwszy zakończony został w  2018 roku i obejmował odcinek od mostu na Południowym Kanale Obry do Moch o długości 3,6 km. Drugi zakończono rok później i był to odcinek długości 6,4 km od Moch do granicy powiatu leszczyńskiego.

A to nie koniec działań na terenie naszego powiatu. Drugi przetarg, jaki jest już w trakcie, to rozbudowa drogi wojewódzkiej nr 303 na odcinku Siedlec – Powodowo.

Dowiedzieliśmy się, że modernizacji ma zostać poddany niecały kilometr trasy, a dokładnie 918 metrów. W ramach prac, które wedle kosztorysu mogą kosztować około 1,2 miliona złotych, droga ma zostać poszerzona do siedmiu metrów w terenie zabudowanym. Ponadto ułożone mają zostać dwie warstwy nowej nawierzchni asfaltowej, ale najpierw całość zostanie wzmocniona siatką zbrojeniową z włókien szklanych oraz węglowych. Na koniec wykonane zostanie odwodnienie, a także odpowiednie oznakowanie. To zadanie najpewniej rozpocznie się po zakończeniu procedury przetargowej, jeśli tylko warunki atmosferyczne będą ku temu sprzyjające sprzyjające.

Obecnie droga, szczególnie jadąc od strony Powodowa, nie jest w najlepszym stanie, pobocza są oberwane, jadąc czuć nierówności. Kierowcy już nie mogą odczekać się zakończenia obu modernizacji.

Mniej wina w Europie

Wideo

Dodaj ogłoszenie