MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Poznajesz budynek biblioteki? Zobacz, jak bardzo się zmienił na przestrzeni lat

OPRAC.:
Natalia Krawczyk
Natalia Krawczyk
Budynek wolsztyńskiej książnicy istnieje od 1929 roku. Pierwotnie funkcjonował jako elektrownia miejska, a przez lata służył wolsztyńskiej społeczności do rozmaitych celów. Dzięki uprzejmości Marii Malewicz prezentujemy archiwalne zdjęcia i kawałek historii tego miejsca. Jak na przestrzeni lat zmieniał się budynek? Obiekt przeszedł generalny remont, a efekt jest piorunujący! W nowym budynku wyraźnie połączono nowoczesność i tradycję, kulturę oraz historię tego miejsca, jako część historii Wolsztyna. Zobacz dawniej i dziś!

Biblioteka w Wolsztynie: Dawniej budynek był elektrownią miejską

Budynek Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy Wolsztyn im. St. Platera istnieje od 1929 roku. Pierwotnie funkcjonował jako elektrownia miejska. Po wojnie w 1955 roku obiekt zmodernizowano podnosząc dach i tworząc wewnątrz piętro ze sceną i salą.

- W budynku, który nosił nazwę „Klub Kuźnica”, odbywały się różne wydarzenia kulturalne, spotkania mieszkańców czy nawet wesela. W tym miejscu występował Czesław Niemen, Mieczysław Fogg czy Katarzyna Sobczyk. Mogły się tu zaprezentować także kluby muzyczne lokalnych wykonawców. W latach osiemdziesiątych znajdowała się tutaj sala gimnastyczna i sale lekcyjne. W 1989 roku Rada Narodowa podjęła decyzję o przekazaniu budynku na bibliotekę

- opowiada Maria Malewicz. Jak podkreśla, starania o środki finansowe na przeprowadzenie remontu i modernizację budynku trwały wiele lat. Pierwszym projektem, który uzyskał akceptację był ten złożony do Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska.

- Środki finansowe przeznaczono na termomodernizację. Następnie udało się pozyskać fundusze unijne za pośrednictwem Urzędu Marszałkowskiego w ramach projektu Departamentu Programów Rozwoju Obszarów Wiejskich. Była to operacja pn „Remont i termomodernizacja budynku Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy Wolsztyn”.

- dodaje nasza rozmówczyni. Podczas przeprowadzania remontu okazało się, że dach biblioteki jest w bardzo złym stanie i dotychczasowe środki finansowe nie wystarczą na jego wymianę. Wtedy z ogromną pomocą przyszedł Urząd Miejski we Wolsztynie, który przeznaczył dodatkowe środki na remont dachu.

Prace remontowe rozpoczęto w październiku 2017 roku

- Spektrum działań było ogromne. Ocieplono budynek, wykonano opierzenie i nową konstrukcję dachową wraz z pokryciem. Także wewnątrz biblioteki zaszły duże zmiany. Budynek został unowocześniony i dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych. Powstała dodatkowa klatka schodowa, winda i nowe toalety – męska i dla osób niepełnosprawnych

- informuje pani Maria.

Obecnie funkcjonują dwie wypożyczalnie

W pierwszej można wypożyczać najnowszą literaturę piękną oraz czasopisma. Można tutaj skorzystać z komputera wraz z internetem, posłuchać muzyki i napić się kawy. W drugiej wypożyczalni ulokowano literaturę popularno-naukową oraz starsze wydania literatury pięknej. W holu biblioteki znajduje się kącik czytelniczy i półki z Bookcrossingiem.

- Odział dla dzieci zachęca ciekawą aranżacją i bogatym księgozbiorem. Ponownie znajduje się tam sala i scena, gdzie mogą się odbywać różne wydarzenia kulturalne. Scena jest dokładnie w tym samym miejscu, gdzie niegdyś podczas działalności „Klubu Kuźnica” występowali Czesław Niemen, Mieczysław Fogg czy Katarzyna Sobczyk

- podkreśla nasza rozmówczyni. Jak zauważa, w nowym budynku wyraźnie połączono nowoczesność i tradycję, kulturę oraz historię tego miejsca, jako część historii Wolsztyna. Do przeszłości nawiązuje archiwalne zdjęcie na ścianie holu, które przedstawia Wolsztyn sprzed Pierwszej Wojny Światowej wraz z przestrzenią, gdzie obecnie znajduje się biblioteka.

Czytaj

- W drugiej wypożyczalni na ścianie znajduje się zdjęcie z 12 kwietnia 1929 roku z dnia otwarcia elektrowni miejskiej. Natomiast pod tą tapetą w posadzce wyeksponowano autentyczny fundament jednej z maszyn dawnej elektrowni. Wzory na podłodze i drzwiach Oddziału dla Dzieci symbolizują splot wydarzeń kulturalnych

- wskazuje.

Budynek przez lata bardzo się zmienił. Zobacz:

Poznajesz budynek biblioteki? Zobacz, jak bardzo się zmienił...

Jak wyglądał Wolsztyn przed laty? Zapraszamy do galerii zdjęć!

Dworzec w Wolsztynie

Archiwalne zdjęcia Wolsztyna. Zobacz, jak na przestrzeni lat...

Restauracja Kaukaska nocą

Historia w kadrze. Wolsztyn na archiwalnych fotografiach. Po...

Przemówienie burmistrza Wolsztyna podczas uroczystości na rynku. Widoczni m.in. żołnierze, duchowni, ministranci - pogrzeb poległych powstańców wielkopolskich.
Daty: 1928 - 1928

Narodowe Archiwum Cyfrowe: archiwalne zdjęcia Wolsztyna. Zob...

Poznajesz te miejsca?

Wolsztyn 20 lat temu! Zobacz archiwalne zdjęcia miasta

Wolsztyn z lat 60. i 70. Zobacz niesamowite archiwalne fotografie

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Rusza 61. Festiwal w Opolu. Znamy szczegóły

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wolsztyn.naszemiasto.pl Nasze Miasto