Pracowity wtorek strażaków - zatrucie tlenkiem węgla oraz pożar śmieci [FOTO]

Jakub Czekała
Jakub Czekała
Udostępnij:
Do dwóch zdarzeń doszło we wtorek na terenie powiatu wolsztyńskiego. O poranku ratownicy interweniowali w związku z tlenkiem węgla, jaki pojawił się w jednym z domostw, wieczorem z kolei doszło do pożaru śmieci.

Właśnie we wtorek po godzinie 5 rano z Centrum Powiadamiania Ratunkowego do Komendy Powiatowej PSP w Wolsztynie wpłynęło zgłoszenie o możliwym zatruciem tlenkiem węgla. Do zdarzenia doszło w jednym z budynków mieszkalnych w Siedlcu. Na miejsce wysłano miejscowych ochotników, strażaków z JRG w Wolsztynie, dwa Zespoły Ratownictwa Medycznego oraz policję.

Na miejscu potwierdzono obecność tlenku węgla w budynku. W wyniku zdarzenia cztery osoby, które były narażone na jego działanie, zostały z objawami podtrucia przewiezione do wolsztyńskiego szpitala na szczegółowe badania.

Pamiętajmy, że tlenek węgla jest śmiertelnie niebezpieczny. Popularnie nazywany czadem powstaje podczas procesu niecałkowitego spalania materiałów palnych. Ma silne własności toksyczne, jest lżejszy od powietrza dlatego też gromadzi się głównie pod sufitem. Niebezpieczeństwo zaczadzenia wynika z faktu, że tlenek węgla jest bezwonny, bezbarwny, pozbawiony smaku.

- Czad blokuje dostęp tlenu do organizmu, poprzez zajmowanie jego miejsca w hemoglobinie (czerwonych krwinkach), powodując przy długotrwałym narażeniu śmierć - wyjaśnia oficer prasowy Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Wolsztynie Waldemar Wielgosz.

Jak dodaje, głównym źródłem zatruć w budynkach mieszkalnych jest niesprawność przewodów kominowych: wentylacyjnych i dymowych. Ich wadliwe działanie może wynikać z nieszczelności, braku konserwacji, w tym czyszczenia, wad konstrukcyjnych, czy niedostosowania istniejącego systemu wentylacji do standardów szczelności stosowanych okien i drzwi, w związku z wymianą starych okien i drzwi na nowe.

Sygnałem, że pojawił się tlenek mogą być też objawy takie jak - bóle i zawroty głowy, duszność, senność, osłabienie, przyspieszona czynność serca. Nie należy ich bagatelizować.

Ogromną szansę na wczesne wykrycie czadu daje czujka tlenku węgla. To niewielkie, kosztujące już od kilkudziesięciu złotych urządzenie może w porę zaalarmować o pojawiającym się zagrożeniu - co pozwoli na odpowiednią reakcję.

Jak wspominaliśmy, akcja z tlenkiem nie była jedyna tego dnia na terenie powiatu wolsztyńskiego. Wieczorem - po godzinie 20 strażaków z Chobienic, Kopanicy, Siedlca oraz Wolsztyna wysłano do pożaru hałdy śmieci na terenie jednej z firm w Chobienicach. Zagrożenie udało się szybko wyeliminować.

Dzień wcześniej – 10 stycznia – strażacy z Moch i Wolsztyna interweniowali z kolei w związku z pożarem sadzy w kominie w jednym z budynków przy ulicy Powstańców Wielkopolskich w Mochach. Ratownicy po rozpoznaniu, wyeliminowali zagrożenie i ugasili pożar.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego?Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Lek na COVID-19 zatwierdzony, na razie warunkowo

Wideo

Dodaj ogłoszenie