Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Pracownia Medycyny Nuklearnej w Kaliszu oficjalnie otwarta. Ułatwi ona leczenie pacjentów onkologicznych z południa Wielkopolski

Bartłomiej Hypki
Bartłomiej Hypki
Pracownia Medycyny Nuklearnej w Kaliszu oficjalnie otwarta. Ułatwi ona leczenie pacjentów onkologicznych z południa Wielkopolski
Pracownia Medycyny Nuklearnej w Kaliszu oficjalnie otwarta. Ułatwi ona leczenie pacjentów onkologicznych z południa Wielkopolski Bartłomiej Hypki
We wtorek, 12 marca w Wielkopolskim Centrum Onkologii w Kaliszu otwarto Pracownię Medycyny Nuklearnej. Ułatwi to leczenie pacjentów w południowej Wielkopolsce, którzy do tej pory musieli korzystać z ośrodków w Poznaniu, Wrocławiu, czy w Łodzi.

Blisko na badanie

Dostęp do nowoczesnych metod diagnostyki blisko miejsca zamieszkania oraz możliwość precyzyjnego znalezienia niewielkich ognisk nowotworowych, czasem niewidocznych w innych metodach diagnostyki obrazowej - to możliwości, jakie będzie oferowała Pracownia Medycyny Nuklearnej w ośrodku Wielkopolskiego Centrum Onkologii w Kaliszu.

- W przypadku chorób nowotworowych musimy pamiętać, że dotyczy ona przede wszystkim osób już trochę starszych - to po pierwsze. Po drugie - są to ludzie chorzy. I dojazd z okolic Kalisza czy z samego Kalisza do Poznania czy Wrocławia to dwie godziny w jedną stronę. Samo badanie trwa też kilka godzin. Jest to bardzo obciążające. Pacjenci potrzebują też na ogół dwóch osób do pomocy - kierowcy i osoby do pomocy, która doprowadzi je do szpitala. A w naszej okolicy pacjenci sami mogą dojechać na terapię - tłumaczył prof. Dariusz Kowalczyk, kierownik Zakładu Radioterapii III WCO.

Pracownia Medycyny Nuklearnej w Kaliszu będzie wyposażona w urządzenia do prowadzenia badań scyntygraficznych oraz PET-CT. Jej uruchomienie będzie stanowić znaczące ułatwienie dla pacjentów z południa Wielkopolski. Bliskość nowoczesnych metod diagnostyki i terapii ma kluczowe znaczenie dla efektywnego leczenia chorób nowotworowych oraz komfortu i jakości życia pacjentów zmagających się z tą chorobą.

Liczba zachorowań rośnie. Trzeba się badać

O problemie jakim jest choroba onkologiczna i konieczności działań profilaktycznych mówiła Eugenia Dobrowolska z Kaliskiego Klubu Amazonek.

- Często kobiety nie chcą iść się zbadać a potem jest za późno. Jedna pani powinna namawiać na badania drugą. Łatwiej jest zaciągnąć na badanie na miejscu. A bardzo często młode dziewczyny a nawet panowie chorują na raka piersi - tłumaczyła Eugenia Dobrowolska.

Wielkopolskie Centrum Onkologii w Poznaniu posiada dwa ośrodki filialne - w Kaliszu i w Pile.

- Te dwie placówki będą współpracować tak, aby ta oferta onkologiczna była jak najszersza. To jest taka konsekwentna strategia, jaką realizujemy wykorzystując do tego środki województwa, jak i fundusze unijne - mówił marszałek Marek Woźniak

Najnowsza inwestycja została sfinansowana przez Samorząd Województwa Wielkopolskiego ze środków własnych oraz unijnych. Całkowity koszt zadania to 37,5 mln zł.

Centrum w Kaliszu działa od 10 lat i co roku liczba pacjentów rośnie. Rocznie w Polsce co roku notuje się 180 tys. nowych zachorowań na nowotwory.

Zobacz także:

Tłumy na koncercie z okazji Dnia Kobiet w Hali Kalisz Arena....

Dzień Kobiet w Nowych Skalmierzycach. Dla pań wystąpił Mateu...

Panie z gminy Blizanów świętowały Dzień Kobiet. ZDJĘCIA


Obserwuj nas także na Google News

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wolsztyn.naszemiasto.pl Nasze Miasto