Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Produkowali i sprzedawali podrobione środki do prania. Zorganizowana grupa przestępcza rozbita przez prokuraturę

Anna Borowiak
Anna Borowiak
Mieszkańcy powiatu grodziskiego, Poznania, powiatu śremskiego, a także Gdyni, w wieku od 41 do 69 lat, odpowiedzą przed sądem za oznaczanie środków piorących i czyszczących podrobionymi znakami towarowymi, a następnie ich hurtowe wprowadzanie do obrotu na terenie Polski i poza jej granicami.

Produkowali i sprzedawali porobione środki do prania. Usłyszeli zarzuty

Prokuratura Okręgowa w Poznaniu informuje o rozbiciu zorganizowanej grupy przestępczej, w której mieli działać między innymi mieszkańcy powiatu grodziskiego. Śledczy ustalili, że nielegalny proceder trwał od maja 2020 roku. Wartość podrobionych i wprowadzonych do obrotu płynów do prania i czyszczenia szacowana została na kwotę prawie 12 milionów złotych.

- Grono osób skupionych wokół zarządzającego legalnie działającą fabryką środków chemicznych, wykorzystując infrastrukturę i siłę roboczą jej pracowników, wytarzało własnej produkcji żel, a następnie rozlewało go do butelek imitujących oryginalne produkty markowych firm. Tak przygotowane opakowania wraz z zawartością, oznaczano podrobionymi znakami towarowymi i przekazywano do dalszej dystrybucji na terenie kraju i za granicę - poinformował rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Poznaniu, prok. Łukasz Wawrzyniak.

Łącznie zatrzymano 11 osób zaangażowanych w proces wytwarzania, fałszowania, przechowywania i dystrybucji produktów chemii gospodarczej.

- Wszystkie tropy wiodły do legalnie działającej fabryki chemii gospodarczej. Tam produkowano żele oraz proszki do prania i odplamiacze. Pojemniki następnie trafiały na prywatną posesję kilkadziesiąt kilometrów dalej. W nowym miejscu płyny i proszki były oklejane podrobionymi etykietami znanej, światowej marki. Podrobiona chemia w hurtowych ilościach przewożona dużymi ciężarówkami trafiała na rynki zagranicznie, m.in. do Niemiec, Zjednoczonych Emiratów Arabskich, ale również na polski rynek. Łączne straty na szkodę właścicieli marek szacowane są na kwotę 12 mln zł- relacjonuje rzecznik prasowy KWP w Poznaniu, Andrzej Borowiak.

Arkadiuszowi G. i Bogdanowi N. przedstawiono zarzuty kierowania zorganizowaną grupą zajmującą się produkcją oraz sprzedażą płynów do prania i czyszczenia, opatrzonych fałszywymi znakami towarowymi.

- Pozostałe dziewięcioro zatrzymanych osób usłyszało zarzuty działania w zorganizowanej grupie przestępczej - informuje Wawrzyniak.

Na wniosek prokuratury sąd zadecydował o tymczasowym aresztowaniu pięciu podejrzanych, w tym dwóch, którzy mieli kierować grupą.

- Wobec pozostałych prokurator zastosował wolnościowe środki zapobiegawcze w postaci dozoru policji oraz poręczenia majątkowego w kwocie 30, 20 i 5 tysięcy złotych. Prokurator zabezpieczył także mienie podejrzanego Arkadiusz G., obciążając, stanowiące jego własność nieruchomości, hipotekami do wysokości 9 milionów złotych- tłumaczy prok. Łukasz Wawrzyniak.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wolsztyn.naszemiasto.pl Nasze Miasto