Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ptasia grypa na fermie pod Wolsztynem. Ponad 900 tysięcy kur zagazowanych. Co czeka gospodarstwo?

Natalia Krawczyk
Natalia Krawczyk
Ponad 900 tysięcy kur zostanie zagazowanych we wsi pod Wolsztynem. Około 2 miesiące będzie trwało samo mycie kurników, sprzątanie i porządkowanie fermy.
Ponad 900 tysięcy kur zostanie zagazowanych we wsi pod Wolsztynem. Około 2 miesiące będzie trwało samo mycie kurników, sprzątanie i porządkowanie fermy. Pixabay/zdjęcie ilustracyjne
We wsi Wroniawy, pod Wolsztynem wyznaczono ognisko wysoce zjadliwej grypy ptaków (HPAI) u drobiu. Ponad 900 tysięcy kur niosek z jednej fermy przeznaczono do utylizacji. Prowadzone działania są bardzo trudne i pracochłonne. Co dalej będzie z gospodarstwem?

Kury z fermy pod Wolsztynem są gazowane i utylizowane

- Jesteśmy w trakcie gazowania zwierząt w kurniku, następnie będą przekazane do utylizacji

- informuje Dominika Kmet, Powiatowy Lekarz Weterynarii. Trudno przewidzieć, jak długo będą trwały działania, ponieważ jest to zależne od organizacji prac związanych ze zbieraniem tych zwierząt do utylizacji. Jak dodaje lekarz weterynarii, czynności są prowadzone przy pomocy wojska i są bardzo wyczerpujące. Obecnie ptactwo jest zbierane, a czas działań jest zależny od wytrzymałości ludzi - do przeniesienia jest, aż 2 tys. ton. Ze wstępnych ustaleń wynika, że wojskowi pomagają do niedzieli, 29 listopada. Sama miejscowość nie jest zamknięta, ale wyznaczono odpowiednie strefy.

- Oszacowaliśmy, że około 2 miesiące będzie trwało samo mycie tych kurników, dezynfekcja, sprzątanie i porządkowanie fermy - jest, aż 14 kurników i są to olbrzymie obiekty. To jest naprawdę bardzo duże logistycznie przedsiewzięcie do przeprowadzenia

– zauważa Dominika Kmet.

Ptasia grypa we wsi Wroniawy: Jak długo potrwają działania?

Od poniedziałku rozpocznie się przegląd ptactwa zarówno przydomowego jak i ferm komeryjnych. Lekarze będą spisywali, ile jest obecnie ptaków w gospodarstwach. Z racji, iż panuje ptasia grypa, mieszkańcy powinni ze względów ochronnych mieć je zamknięte. Rozporządzenie wojewody, na którego wydanie weterynarze czekają, będzie to regulowało. Zostaną w nim wskazane tereny, jakie są w obszarze zapowietrzonym i w obszarze zagrożonym, mieszkańcy pochodzący z tych obszarów będą musieli się do tego zastosować.

- W momencie, kiedy zakończymy tzw. wstępną dezynfekcję na obiekcie we Wroniawach, to wtedy mamy 21 dni do ściągnięcia strefy zapowietrzonej, a następnie 30 dni do ściągnięcia obszaru zagrożonego. I w tym momencie, jeżeli po zakończeniu dezynfekcji wstępnej upłyną 30 dni, występujemy z wnioskiem do wojewody o zdjęcie stref, może to być połowa stycznia, początek lutego – w zależności od tego jak szybko zostanie wykonana dezynfekcja wstępna na obiektach we Wroniawach

– wskazuje nasza rozmówczyni.

Przypomnijmy, że wystąpienie zjadliwej ptasiej grypy H5N8 na dużej fermie drobiu we Wroniawach potwierdził we wtorek , 24 listopada Państwowy Instytut Weterynaryjny w Puławach.

Czytaj

Zobacz także:

Samorządowcy pozyskali na ten cel ponad 6,5 mln zł. Dofinansowanie obejmuje budowę oraz funkcjonowanie nowego żłobka w Wolsztynie.

Wolsztyn: Powstanie nowoczesny żłobek warty ponad 6,5 mln zł...

Dworzec stał się prawdziwą wizytówką miasta i nie przypomina już dawnego, obskurnego budynku.

Dworzec w Wolsztynie jest już gotowy. Zobacz jak wygląda w środku

Poznaj swoich dzielnicowych gminy Wolsztyn. To oni odpowiada...

Zobacz najsympatyczniejsze pary z powiatu wolsztyńskiego!

Wolsztyn. Zobacz najsympatyczniejsze pary z naszego miasta i powiatu!

Telewizja i sielskie klimaty wolsztyńskiego skansenu

Nietrudno zauważyć, że pracownicy dbają o wnętrze pojazdu. Jak sami podkreślają, robią wszystko, co w ich mocy, aby pomoc udzielana mieszkańcom była na jak najwyższym poziomie.

Wolsztyn. Karetka pilnie potrzebna. Czy jest szansa na nowy pojazd?

Neogotycki pałac Kurnatowskich w Gościeszynie

Neogotycki pałac w Gościeszynie - architektoniczna perełka!

Nowoczesny aparat USG trafił do wolsztyńskiego szpitala

Najładniejsze budynki w mieście. To prawdziwe perełki Wolsztyna

Te pary są ze sobą już 50 lat! Burmistrz Wolsztyna wręczył Medale za Długoletnie Pożycie Małżeńskie. Uroczystość odbyła się z zachowaniem reżimu sanitarnego.

Wolsztyn: Te pary są ze sobą już 50 lat! Burmistrz wręczył M...

Neogotycki pałac w Chorzeminie szuka nowego właściciela.

Pałac w Chorzeminie może być Twój! Zobacz jak wygląda w środku

Jerzy Antkowiak (ur. 1935) – projektant mody, stylista. 

Artysta z charakterystycznym szalikiem owiniętym wokół szyi. Organizował liczne pokazy mody nie tylko w Polsce, ale i za granicą. W latach 1979-1985 roku Jerzy Antkowiak był dyrektorem ds. wzornictwa w Modzie Polskiej. 

W 1993 r. ukazała się książka Sekrety modnych pań, którą Jerzy Antkowiak napisał wspólnie z Barbara Żmijewską.

Znani w całym kraju! Wiedziałeś, że ci sławni mężczyźni urod...

od 7 lat
Wideo

echodnia.eu W czerwcu wybory do Parlamentu Europejskiego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wolsztyn.naszemiasto.pl Nasze Miasto