Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Regionalna Rada Ochrony Przyrody zajmuje się sprawą Wyspy Konwaliowej

Jakub Czekała
Jakub Czekała
Wyspa Konwaliowa jest oczkiem w głowie władz gminy Przemęt – o tym już zresztą nieraz informowaliśmy. Główny plan jest taki, by przywrócić temu miejscu dawną świetność i udostępnić dla mieszkańców i gości.

Temat jest na tyle istotny, że zdecydowanie zaciekawił członków Regionalnej Rady Ochrony Przyrody działającej przy Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Poznaniu. Warto tutaj zaznaczyć, że do zadań Regionalnej Rady Ochrony Przyrody w Poznaniu należy w szczególności: ocena realizacji zadań w zakresie ochrony przyrody, opiniowanie projektów aktów prawnych w zakresie ochrony przyrody wydawanych przez regionalnego dyrektora ochrony środowiska, przedstawianie wniosków i opinii w sprawach ochrony przyrody, opiniowanie planów rozwoju i strategii wojewódzkich w zakresie ochrony przyrody, inicjowanie badań naukowych w zakresie ochrony przyrody oraz prowadzenie lustracji terenów przyrodniczych godnych ochrony prawnej,  uczestniczenie w popularyzacji przyrody.

Podczas ostatniego posiedzenia, które odbyło się na początku listopada, eksperci zajmowali się tematem wyspy konwaliowej. Jak powiedziała nam jednak Patrycja Pabich z Urzędu Gminy w Przemęcie, sprawa na tyle zaciekawiła zebranych, że uznali iż temat należy rozszerzyć. W związku z tym faktem na najbliższym posiedzeniu Rady pojawi się wójt gminy Janusz Frąckowiak, który udzieli wyczerpujących odpowiedzi na wszystkie dodatkowe pytania, jakie odnośnie wyspy i planów z nią związanych.

Przypomnieć należy, że opinię w związku z dalszymi losami wyspy wydać musi właśnie RDOŚ. Jest ona niezbędna do wprowadzenia istotnych zmian, które dotyczą planu ochrony. Ten obecny polega głównie tylko na obserwacji wyspy, co – jak potwierdziły badania botaników z Ogrodu Botanicznego Uniwersytetu Jagiellońskiego – nie służy obecnie wyspie.

Jak już informowaliśmy - sama wyspa położona jest na Jeziorze Radomierskim, zajmuje obszar 24,9 ha. Wyspę porasta ponad 100-letni drzewostan - dęby, klony, jesiony, olchy, lipy. Rośnie tu także wiele cennych chronionych gatunków roślinnych. - Do szczególnych osobliwości wyspy należy należy masowe występowanie konwalii majowej o delikatnym różowym żyłkowaniu i o różnych nasadach pręcików. Kwiaty te stanowią dużą atrakcję w okresie kwitnienia. Nie dziwi więc fakt, że to właśnie konwalia stała sie symbolem tego zakątka – informuje gmina.

Niestety po protestach jeszcze w połowie XX wieku, a dokładnie od 1957 roku wyspa jest niedostępna dla turystów. Wcześniej, jak powiedziała nam Patrycja Pabich z przemęckiego Urzędu Gminy – na wyspie odbywały się imprezy, festyny, było to ważne miejsce kulturalno – rozrywkowe regionu. Obecnie jednak postronni nie mają tam wstępu. Władze gminy chcą zmiany takiego stanu rzeczy, dlatego już jakiś czas temu rozpoczęli działania by znów przywrócić dostępność wysypy.

Dlatego właśnie dopiero, gdy uda się wypracować nową koncepcję ochronną dla wyspy, która dopuści ingerencję w roślinność, będzie można myśleć nad kolejnymi działaniami w tym względzie. Zmiany w planie muszą przeprowadzić władze województwa wielkopolskiego. Jeśli te pokryją się z koncepcją władz Przemętu, być może w ciągu najbliższych kilku lat uda się ponownie natchnąć wyspę konwaliową życiem, a jej piękno pokazać też innym. O kolejnych etapach całej sprawy będziemy informować na bieżąco.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wolsztyn.naszemiasto.pl Nasze Miasto