Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Rekultywacja Jeziora Świętego w Obrze i plany względem gospodarki wodnej

Natalia Krawczyk
Natalia Krawczyk
Urząd Miejski Wolsztyn
W tym roku będzie realizowana inwestycja mająca na celu zatrzymanie zanieczyszczania Jeziora Świętego w Obrze jak również jego rekultywację, oczyszczanie. Jest to miejsce chętnie odwiedzane w sezonie letnim przez mieszkańców i turystów.

23 czerwca 2020 r. w Urzędzie Miejskim w Wolsztynie odbyło się spotkanie poświęcone gospodarce wodnej na terenie naszej gminy.

- Spotkanie miało charakter roboczy i jego celem było uzyskanie odpowiedzi na wiele pytań dotyczących możliwości rozwoju i kształtowania gospodarki wodnej w gminie Wolsztyn – powiedział burmistrz Wolsztyna Wojciech Lis.

Przybyli przedstawiciele Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie omówili aktualnie wdrażaną technologię rekultywacji Jeziora Świętego w Obrze. Wiele pytań w tym temacie miał Dyrektor Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej, który po otrzymaniu wyjaśnień wyraził pozytywną opinię dla zaproponowanego rozwiązania rekultywacji.

Jak informuje zastępca burmistrza Tomasz Spiralski: - Jeszcze w tym roku będzie realizowana inwestycja mająca na celu zatrzymanie zanieczyszczenia Jeziora Świętego w Obrze jak również jego rekultywację, oczyszczanie. Jezioro Święte też ma swoją plażę i jest odwiedzane przez wielu turystow w sezonie letnim. Woda w tym jeziorze do tej pory była uznawana za jedną z bardziej przyjaznych w naszym rejonie, ale w ostatnim czasie zaczął się stan tej wody pogarszać. Chcemy uchronić od dalszego zanieszczycznia, pogarsania tego stanu i zrekultywować to jezioro. Jest to proces długorwaly

Dr Bogumił Nowak zwrócił uwagę, że jeziora głębokie, takie jak Jezioro Święte, są jeziorami, które dają perspektywę pozytywnej rekultywacji, natomiast zbiorniki płytkie i przepływowe, takie jak jeziora Wolsztyńskie i Berzyńskie dają małe szanse lub zupełnie nie dają szans na skuteczną rekultywację.

Omówiono także uaktualnienie aglomeracji Wolsztyn-Siedlec, dotyczącej gospodarki ściekowej obu gmin. Poruszono temat utrzymania i eksploatacji rowu opaskowego dookoła Jeziora Berzyńskiego i infrastruktury towarzyszącej – przepompowni i jazu. Powiedziano także o udziale Gminy Wolsztyn, jako właściciela części rowów melioracyjnych, w procedurze wydawania pozwoleń wodno-prawnych przez Wody Polskie, a także omówiono bieżącą konserwację rzeki Dojcy i kanałów Obry. Dyskutowano także o możliwościach prawnych Wód Polskich w zakresie kontroli właściwej gospodarki rybackiej na jeziorach - zawiadamia Urząd Miejski w Wolsztynie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wolsztyn.naszemiasto.pl Nasze Miasto