Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Rozpoczęły się kontrole jakości powietrza na terenie gminy Wolsztyn. Wystawiono 2 mandaty

Natalia Krawczyk
Natalia Krawczyk
Od początku listopada trwają kontrole jakości powietrzna na terenie gminy Wolsztyn. Prowadzone są one przez wolsztyńską straż miejską z wykorzystaniem drona, który wyposażony w specjalistyczne urządzenia pomiarowe, sprawdza skład chemiczny dymu wydobywającego się z kominów. Jak na razie na 59 kontroli wystawiono 2 mandaty. Komendant wolsztyńskiej straży miejskiej zwraca uwagę, że nie zawsze ciemny dym wydobywający się z komina musi oznaczać palenie substancji niedozwolonych.

Rozpoczęły się kontrole jakości powietrza na na terenie gminy Wolsztyn

Kontrole są prowadzone przez straż miejską z wykorzystaniem drona, który wyposażony w specjalistyczne urządzenia pomiarowe, sprawdza skład chemiczny dymu wydobywającego się z kominów.

- W ten sposób można określić czy w piecu spalany jest wyłącznie przeznaczony do tego opał. Negatywny wynik pomiaru jest podstawą do kontroli w samym budynku - wyjaśnia ratusz.

Za naruszenie prawa grozi mandat w wysokości do 500 zł. Strażnicy miejscy mogą również skierować sprawę do sądu, który z kolei może zasądzić grzywnę w wysokości do 5000 zł. Kontrole prowadzone będą nie tylko w samym Wolsztynie, ale także na terenach wiejskich.

Jak mówi komendant straży miejskiej Mirosław Miętus, pierwsze kontrole odbyły się na początku listopada i wypadły dosyć dobrze.

- Kontrole przeprowadziliśmy na os. Heleny oraz w obrębie Bohaterów Bielnika. W trzech miejscach okazało się, że drewno, które było palone miało za dużą wilgotność, jednak nikt nie palił substancji niedozwolonych – wyjaśnia.

Łącznie przeprowadzono 20 kontroli i wystawiono 2 mandaty. Podczas kolejnych kontroli, których było 39 - tym razem na terenie Karpicka i Chorzemina - nie odnotowano żadnych nieprawidłowości.

- Kiedy na terenie Wolsztyna zostały zamontowane czujniki jakości powietrza wiele osób zaczęło do nas dzwonić, że wskazują na zły stan powietrza. Nijak ma się to jednak do palenia substancji niedozwolonych. Czasem powodem może być nieumiejętne rozpalanie, czarny dym wcale nie musi wyrokować, że są palone substancje niedozwolone – zauważa Mirosław Miętus.

Wyjaśnijmy, że głównym źródłem pyłu PM10 w powietrzu w europejskich miastach jest emisja ze spalania w indywidualnych systemach grzewczych paliw stałych takich jak węgiel, drewno i biomasa oraz z ruchu drogowego, szczególnie z pojazdów z silnikami wysokoprężnymi bez filtrów cząstek stałych.

Przypomnijmy, że co roku mieszkańcy mogą złożyć do ratusza wnioski o udzielenie dotacji na wymianę istniejących źródeł ciepła opartych na paliwie stałym na te bardziej ekologiczne. Prowadzona od kilku lat akcja cieszy się dużym zainteresowaniem - co roku do urzędu wpływa więcej wniosków, a łączna kwota dotacji jest wyższa.

W marcowym naborze wniosków o udzielenie dotacji celowych z budżetu gminy Wolsztyn na przedsięwzięcie służące poprawie jakości powietrza na terenie miasta i gminy Wolsztyn złożono łącznie 136 wniosków na kwotę 576 tysięcy złotych.

Dofinansowanie dotyczy zakupów i prac obejmujących: demontaż starego źródła ogrzewania, zakup i montaż nowego źródła ogrzewania oraz wkładu kominowego, podłączenie do sieci gazowej, elektrycznej i cieplnej. Przyznawanie dotacji odbywać się będzie do wysokości środków finansowych przeznaczonych na ten cel w uchwale budżetowej na 2021 rok. Przypomnijimy, że początkowo kwota wynosiła 300 tysięcy złotych, ale w związku z dużym zainteresowaniem zwiększono ją do 500 tysięcy złotych.

Jakość powietrza w Wolsztynie 16.11 o godzinie 15.00panel.syngeos.pl/sensor/pm10

W listopadzie zamontowano czujki jakości powietrza w trzech lokalizacjach: na ulicach Bohaterów Bielnika, Spokojnej oraz Doktora Kocha. Ich zakup i instalację sfinansowała gmina Wolsztyn.

Więcej o tej sprawie pisaliśmy tutaj:

Zobacz także

Wolsztyński Klub Biegowy zorganizował wydarzenie, na którym zgromadzili się sportowcy z całej Polski

VIII Wolsztyński Bieg Niepodległości. To wydarzenie to już t...

Ojciec z córką pobiegli razem! Na zdjęciu Weronika i Paweł Gmerek

Wolsztyn: Po raz ósmy biegnąc, uczcili niepodległość [ZDJĘCIA CZ. 2]

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wielki Piątek

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wolsztyn.naszemiasto.pl Nasze Miasto