Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Rzeczywistość po reformie. Nie ma podręczników, ale są za to nowe problemy

Magdalena Łukaszewska
Jak przyznaje dyrektor wolsztyńskiej „trójki” Janusz Mrozkowiak w szkole problemów z podręcznikami nie ma żadnych
Jak przyznaje dyrektor wolsztyńskiej „trójki” Janusz Mrozkowiak w szkole problemów z podręcznikami nie ma żadnych MARCIN PACZKOWSKI
Od niemal trzech tygodni działa zmieniony system edukacji. Sprawdziliśmy jak z modyfikacjami w oświacie radzą sobie szkoły, nauczyciele, uczniowie oraz rodzice

Głównymi założenia reformy edukacji było przede wszystkim zlikwidowanie gimnazjów oraz przywrócenie ośmioletnich szkół podstawowych. Od samego początku pomysł ten miał zarówno liczne grono zwolenników, jak i przeciwników. Nie inaczej było w powiecie wolsztyńskim. Każdy z lokalnych samorządów stanął przed wyzwaniem, związanym z wprowadzeniem zmian w edukacji. Konieczne były liczne konsultacje, rozmowy z nauczycielami i rodzicami. Nie wszystkie ustalenia czy rozwiązania spotkały się z akceptacją większości. Ostatecznie jednak 1 września uczniowie powędrowali do szkół i rozpoczęli kolejny rok nauki na nowych zasadach. Start nie był jednak łatwy i już na samym początku pojawiły się nowe problemy. Postanowiliśmy sprawdzić, jak ze zmianami w oświacie i kolejnymi trudnościami radzą sobie poszczególne placówki i ich podopieczni:

- Jeśli chodzi o sferę organizacyjna to w ciągu ostatnich miesięcy dołożyliśmy wszelkich starań aby w tym zakresie wszystko działało jak należy. Mam tutaj na myśli ustalenie planów lekcji, dyżurów, godzin pracy nauczycieli. Rozpoczęcie kolejnych 10 miesięcy nauki w pełnym zakresie uniemożliwił nam jednak brak podręczników. Książki zamawialiśmy już w czerwcu jednak mimo to wielu uczniów naszej szkoły je otrzymali. Na przestrzeni pierwszych tygodni września ciągle monitorowaliśmy sprawę i byliśmy w kontakcie z dostawcami podręczników próbując jak najszybciej rozwiązać problem- tłumaczyła nam dyrektor Szkoły Podstawowej w Siedlcu Dorota Brudło.

Pod koniec ubiegłego tygodnia nasza rozmówczyni poinformowała nas, że większość uczniów została już zaopatrzona w podręczniki: - Być może opóźnienia w ich dostawie wynikały z bardzo dużego zapotrzebowania na te książki. U nas na przykład nie miały ich dzieci w pierwszej klasie, gdzie obowiązuje nowa podstawa programowa, ale również w drugiej gdzie kontynuujemy program. Ciężko więc powiedzieć, czy taki stan rzeczy jest efektem wprowadzonej reformy- mówiła dyrektor.

Taki problem nie wystąpił jednak tylko w Siedlcu. Wiele szkół w całym kraju również nie otrzymało podręczników na czas. Jak z tym radzono sobie u nas?

- Do czasu, kiedy nie otrzymamy wszystkich książek, nauczyciele kserują wybrane rozdziały uczniom, tak aby zajęcia mogły odbywać się w normalnym trybie. Co prawda jest to pewne utrudnienie, które wiążę się również z dodatkowymi kosztami, jednak nie mamy innego wyjścia- spuentowała Dorota Brudło.

Z inną problematyczną kwestią zmaga się z kolei wolsztyńska Szkoła Podstawowa nr 3.

- U nas uczniowie mają już podręczniki. Nie było też ogromnej rewolucji jeśli chodzi o organizację pracy nauczycieli i zajęć dla uczniów. Już teraz widzimy jednak, że sporym mankamentem jest dwuzmianowość. Działaliśmy już w takim systemie dawniej ale nigdy tego typu rozwiązanie nie będzie w stu procentach dobre. Teraz zdarza się, że część uczniów kończy zajęcia najpóźniej o godzinie 16.30. Będziemy w miarę możliwości starali się to niwelować. Docelowo chcielibyśmy, aby lekcji na dwóch zmianach nie było. Myślę, że uda się to zmienić w momencie, kiedy ostatnie klasy likwidowanych gimnazjów ukończą szkołę. Do tego czasu będziemy rozbić co w naszej mocy, aby młodzież i nauczyciele mogli pracować w jak najlepszych warunkach - wyjaśniał dyrektor Janusz Mrozkowiak.

Dwuzmianowości chcieliby się pozbyć także rodzice.

- To z pewnością nie jest najlepsze rozwiązanie. Bo po pierwsze czy i dlaczego te, a nie inne klasy mają chodzić na drugą zmianę do szkoły. Jak takim uczniom zorganizować dzień, ewentualne zajęcia dodatkowe. To zawsze problem. Liczę więc,że moje dziecko jeszcze w tym roku będzie mogło liczyć na zmianę godzin poszczególnych lekcji- mówiła pani Anna, mama jednej z uczennic wolsztyńskiej „trójki”.

Dyrektor Gminnego Zespołu Obsługi Ekonomicznej i Administracji Oświaty w gminie Wolsztyn przyznaje, że wdrażanie nowej reformy w szkołach wychodzi zgodnie z planem:

-Największym wyzwanie było dla nas ustalanie nowych obwodów, jednak w wyniku wielu spotkań z dyrektorami szkół udało nam sie wyprawcować jakiś kompromis. Kolejnym wyzwaniem było również dostosowanie istniejącej bazy lokalowej do wprowadzanej reformy, ale przez to również udało nam się przebrnąć bez większych problemów. Dodam również, że cieszy nas fakt, że mimo zagrożeń dotyczących zwolnień nauczycieli o jakich mówiono na początku wdrażania reformy nikt z naszych nauczycieli nie stracił pracy. Ze strony dyrektorów i nauczycieli nie docierają do mnie żadne sygnały dotyczące trudności związanych z wdrażaniem reformy.

W ramach reformy oświaty radni z poszczególnych gmina na terenie powiatu wolsztyńskiego musieli przyjąć uchwały o likwidacji gimnazjów i utworzeniu 8-klasowych szkół podstaaowowych .

Zgodnie z tymi postanowieniami na ternie gminy Wolsztyn działa obecnie 10 publicznych placówek:

- Szkoła Podstawowa nr 1, 2,3 oraz 5 w Wolsztynie , a także placówki w Karpicku, Wroniawach, Kębłowie, Starym Widzimiu, Obrze i Świętnie. Dodatkowo w tym regionie są także trzy szkoły filialne w Tłokach, Starej Dąbrowie oraz Adamowie.

Jeśli chodzi o gminę Siedlec to tutaj funkcjonują Szkoły Podstawowe w Siedlcu, Tuchorzy, Chobienicach, Belęcinie i Kopanicy. Gmina Przemęt ma natomiast szkoły podstawowe w takich miejscowościach jak Kluczewo, Radomierz, Przemęt, Mochy, Bucz oraz Kaszczor.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wolsztyn.naszemiasto.pl Nasze Miasto