Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Samorządowcy z terenu powiatu grodziskiego nie chcą przekształcenia szpitala w zakaźny

Anna Borowiak
Anna Borowiak
Zapadła decyzja w sprawie przekształcenia grodziskiego szpitala w placówkę jednoimienną, do której będą trafiać tylko osoby zakażone koronawirusem.

- Decyzja zapadła w poniedziałek, 19 października. 93 łóżka w grodziskim szpitalu będą przeznaczone dla osób z podejrzeniem, bądź z potwierdzonym zakażeniem koronawirusem, w tym trzy łóżka będą funkcjonować w ramach intensywnej terapii- mówi rzecznik wojewody, Tomasz Stube.

Zmiany będą obowiązywać od 27 października do odwołania. 93 łóżka to liczba wszystkich dostępnych w grodziskiej placówce, nie licząc miejsc dla noworodków.

Szpital w Grodzisku Wielkopolskim będzie leczył chorych na Covid-19

- Od 27 października, decyzją wojewody, grodziski szpital będzie funkcjonować jako placówka dla osób z podejrzeniem bądź zakażonych koronawirusem. W jaki sposób zostanie zorganizowana praca szpitala oraz to, czy będą czynne poradnie, laboratorium, izba przyjęć – będziemy to ustalać na przestrzeni najbliższych dni - mówi starosta Mariusz Zgaiński. Decyzji wojewody wielkopolskiego starosta nie chce komentować.

Szpital w Grodzisku zakaźny, a co z poradniami i pacjentami?

Pacjenci, na podstawie rekomendacji Narodowego Funduszu Zdrowia, zostaną przeniesieni do innych placówek medycznych chyba, że ich stan zdrowia nie będzie wymagał hospitalizacji.

Rzecznik prasowa Wielkopolskiego Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia wyjaśnia, że decyzja dotycząca dalszego funkcjonowania poradni, laboratorium, nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej, zależy wyłącznie od dyrekcji szpitala. - Decyzja administracyjna wojewody dotyczy wyłącznie oddziałów szpitalnych. Jeśli uda się zapewnić bezpieczeństwo, Narodowy Fundusz Zdrowia rekomenduje, żeby nie pozbawiać mieszkańców dostępu do świadczeń medycznych i zachować ciągłość pracy poradni - mówi w rozmowie z nami Marta Żbikowska-Cieśla.

Samorządowcy z terenu powiatu grodziskiego nie chcą przekształcenia szpitala w zakaźny

Głos w tej sprawie zabierają samorządowcy. - Decyzja - dla mnie i dla innych samorządowców z terenu naszego powiatu - niezrozumiała z wielu przyczyn i nie do przyjęcia. Niezrozumiała - bo w szpitalach okolicznych wystarczyło utworzenie tzw łóżek covidowych (zazwyczaj kilkunastu). Nie do przyjęcia - bo oznacza, że co raz zamknięto, tego się może nie udać otworzyć, a mieszkańcy powiatu będą musieli szukać pomocy w powiatach ościennych - od interny, przez chirurgię, oddział położniczy i ginekologiczny. O powikłaniach związanych z trudnymi porodami aż strach myśleć- napisał w oświadczeniu buristrz Piotr Hojan.

Wójtowie i burmistrzowie z powiatu grodziskiego wystosowali pismo do starosty grodziskiego. Poniżej jego treść:

"Szanowny Panie Starosto,
My, Burmistrzowie i Wójtowie Powiatu Grodziskiego, wyrażamy swój sprzeciw wobec decyzji Wojewody Wielkopolskiego o utworzeniu z dniem 27 października 2020 roku szpitala covidowego w SPZOZ w Grodzisku Wielkopolskim.
Zwracamy się tym samym z prośbą o ponowne rozpatrzenie decyzji, która pozbawi prawie 52 tysiące mieszkańców powiatu grodziskiego podstawowej pomocy w razie nagłych wypadków oraz opieki poradni specjalistycznych, laboratorium analitycznego i pracowni RTG. Zawieszenie działania oddziału położniczego i noworodkowego może powodować realne zagrożenie dla kobiet w ciąży i wzrost powikłań związanych z porodem.
Jest to sytuacja skrajnie niebezpieczna i nie do przyjęcia.
Rozumiemy potrzebę tworzenia nowych miejsc opieki nad pacjentami zarażonymi COVID-19 w naszym województwie, również z naszego terenu. Jesteśmy solidarni i otwarci na pomoc. Obserwujemy z niepokojem wciąż rosnącą liczbę zakażonych i hospitalizowanych w naszych gminach oraz w całym kraju.
Uważamy jednak, że zasadnym i wystarczającym byłoby wyłączenie jednego z oddziałów grodziskiego szpitala i przeznaczenie go na pomoc osobom zakażonym w postaci oddziału zakaźnego lub tzw. łóżek covidowych, co skutecznie dzieje się w szpitalach w sąsiednich powiatach. Osobnym problemem jest brak kadry do obsługi szpitala zakaźnego wynikający ze struktury wieku zatrudnionej w naszej placówce kadry. Zamknięcie oddziałów może spowodować – po ustaniu pandemii – realny koniec funkcjonowania szpitala wobec braku kadry medycznej – lekarskiej i pielęgniarskiej, która nieuchronnie będzie szukać stałego zatrudnienia w innych placówkach.
Stając w obronie dotychczasowych pacjentów oraz wszystkich mieszkańców, zaniepokojonych planami pana Wojewody wyrażamy jednoznaczny sprzeciw dla całkowitego zamknięcia i uniemożliwienie dostępu mieszkańców gmin: Granowo, Grodzisk Wielkopolski, Kamieniec, Rakoniewice, Wielichowo do dotychczas działających oddziałów:
- położniczo – ginekologicznego
- internistyczno – kardiologicznego
- noworodkowego
- chirurgicznego z pododdziałem gastroenterologicznym.
W Grodzisku Wielkopolskim jest możliwość zorganizowania dużego oddziału zakaźnego w budynku po dawnym oddziale wewnętrznym, co mogłoby częściowo zabezpieczyć potrzeby leczenia w tym zakresie.
W placówkach szpitalnych mieszczących się na terenie sąsiednich powiatów, okazało się możliwe pozostawienie oddziałów specjalistycznych, o co wnioskujemy również w przypadku SP ZOZ w Grodzisku Wielkopolskim.
Z poważaniem:
Wójtowie i Burmistrzowie
Gmin Powiatu Grodziskiego"

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wolsztyn.naszemiasto.pl Nasze Miasto