Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Spotkania, które bawią i uczą. Przyjemnie spędzony czas w wolsztyńskiej bibliotece

OPRAC.:
Martyna Pawelska
Martyna Pawelska
Spotkanie UTW
Spotkanie UTW Biblioteka Miasta i Gminy Wolsztyn
W Bibliotece Miasta i Gminy Wolsztyn zawsze coś się dzieje. Ostatnio miało miejsce spotkanie edukacyjne dla członków Uniwersytetu Trzeciego Wieku oraz Dyskusyjny Klub Książki rozmawiał o wierszach. Dowiedzcie się więcej i zachęcamy do korzystania z atrakcji, które oferuje biblioteka.

Spotkania, które bawią i uczą. Przyjemnie spędzony czas w wolsztyńskiej bibliotece

Biblioteka Miasta i Gminy Wolsztyn na swojej stronie opublikowała harmonogram na nadchodzący miesiąc. Wśród wydarzeń znajduje się wiele ciekawych propozycji, z których z pewnością warto skorzystać. Kilka z nich się już zakończył, a z dwóch przedstawimy wam relacje.

6 marca odbyło się spotkanie klubowe Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Wolsztynie. Tematem spotkania były sposoby rozliczania podatku PIT dla seniorów. Panie Ewa Mrozkowiak i Monika Zgrzeba z Urzędu Skarbowego w Wolsztynie tłumaczyły jakie są ulgi i ułatwienia. Odpowiadały na pytania dotyczące osób niepełnosprawnych, możliwości przekazania 1,5% na wybraną organizację pożytku publicznego, czy składania dokumentów przez system elektroniczny.

1 marca odbyło się spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki. Spotkanie miało inny charakter niż zazwyczaj, gdyż w całości było poświęcone poezji. W tym miesiącu była do tego doskonała okazja, gdyż 21 marca obchodzimy Światowy Dzień Poezji. Punktem wyjścia do dyskusji była lektura miesiąca – „Wiersze zebrane” Stanisława Barańczaka.

Klubowicze rozmawiali o bogatym życiorysie i osobowości Barańczaka, która ma oczywiście odbicie w jego wierszach. Pod koniec omawianego tomu zamieszczono dwa eseje, które są manifestem programowym poety. Barańczak pisze, że poezja powinna być nieufnością, aby pobudzić nas do myślenia i odkrycia prawdy. W drugim eseju dowodzi, że „poezja zaczyna się tam, gdzie chęć wypowiedzi zderza się z ograniczeniem”, i „tym różni się od innych sposobów użycia słowa, że w tych samych rozmiarach tekstu potrafi zmieścić więcej znaczeń”. Członkowie klubu orzekli, że utwory Barańczaka są bardzo treściwe, zaangażowane społecznie i nie pozostawiają czytelnika obojętnym. Ponadto, aby je w pełni zrozumieć, należy znać czas ich powstania.

Kolejnym poetą, którego wiersze były analizowane był Mateusz Kaźmierczak – Wolsztynianin i także uczestnik spotkań klubu. Pan Mateusz mógł osobiście wyjaśnić, jak ważny dla poety jest zmysł obserwacji i poczucie chwili. W jego poezji sztuki przeplatają się – w utworach widać wpływ innych pasji – malarstwa i kina. Wiersze są jakby namacalnym połączeniem kilku artystycznych dziedzin. Istotną cechą jest też zabawa słowem i „obrazem” jaki tworzy napisany już wiersz.

Rozmowy o wierszach były przeplatane recytacją wierszy. Jak to już miało miejsce wielokrotnie, poezję z dużym oddaniem deklamował Michał Luchciński. Klubowicze zadumali się nad utworami Marka Geislera, Jacka Kaczmarskiego, Zbigniewa Orkana czy Carla Hermana Busse. Ich wiersze były pełne życiowych mądrości.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Nie tylko o niedźwiedziach, które mieszkały w minizoo w Lesznie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wolsztyn.naszemiasto.pl Nasze Miasto