Sprawdziliśmy, jak pomaga się seniorom podczas pandemii

Jakub Czekała
Jakub Czekała
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne Pixabay
Sprawdziliśmy, jak po kilku miesiącach od wprowadzenia funkcjonuje w naszym powiecie rządowy program – Korpus Wsparcia Seniorów.

Okazuje się, że tylko w jednej gminie program ten jest realizowany, a mianowicie przez Ośrodek Pomocy Społecznej w Wolsztynie. Jak poinformowała nas z-ca dyrektora OPS Arleta Sobczak, wolsztyński środek realizował ten rządowy program w okresie od 20 października do 31 grudnia. W tym okresie z powyższego wsparcia skorzystało 3 seniorów, w tym jedna osoba korzystała systematycznie w formie dostarczania artykułów spożywczych, środków higieny osobistej czy też realizacji recept.

OPSy w Przemęcie oraz Siedlcu programu nie realizowały. Nie oznacza to jednak, że seniorzy zostali pozostawieni sami sobie. Prócz rządowego programu wolsztyńscy seniorzy mogą korzystać z pomocy materialnej, a także w formie usług opiekuńczych, które obejmują pomoc w zaspokajaniu codziennych potrzeb życiowych, opiekę higieniczną, zaleconą przez lekarza pielęgnację oraz w miarę możliwości, zapewnienie kontaktów z otoczeniem.
Z kolei pracownicy Ośrodka Pomocy Społecznej w Siedlcu dzięki wskazaniom sołtysów w okresie Świąt Bożego Narodzenia dotarli z słodkimi upominkami do seniorów w potrzebie. Po przeprowadzonej Świątecznej Zbiórce Żywności pracownicy socjalni dostarczyli paczki także osobom starszym i schorowanym.

Z kolei w gminie Przemęt gdy pojawi się zgłoszenie i konieczność udzielenia pomocy i wsparcia osobie starszej, działania podejmują pracownicy socjalni z Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Przemęcie. - Stale, także w okresie pandemii Covid-19 każdy może zwrócić się do Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Przemęcie osobiście lub za pośrednictwem innej osoby, telefonicznie i powiadomić o pojawieniu się konieczności wsparcia osoby starszej - usłyszeliśmy.

Na terenie gminy Przemęt obecnie wspieramy seniorów w ramach zasobów własnych. Nie korzystamy z dofinansowania w ramach Programu Wspieraj Seniora. Na terenie gminy licznie występują rodziny wielopokoleniowe, które we własnym zakresie zabezpieczają potrzeby osób starszych. Ponadto w GOPS  istnieje możliwość konsultacji telefonicznej z psychologiem. Każdy kto potrzebuje tego typu wsparcia, również senior, zgłasza taką potrzebę telefonicznie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Francja podwyższy wiek emerytalny. Protesty na miarę żółtych kamizelek

Wróć na wolsztyn.naszemiasto.pl Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie