Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Stacja ładowania pojazdów elektrycznych w gminie na razie nie powstanie

Redakcja
Stacja ładowania pojazdów elektrycznych w gminie na razie nie powstanie
Stacja ładowania pojazdów elektrycznych w gminie na razie nie powstanie Archiwum NM
Gmina Wolsztyn jak na razie nie planuje budowy stacji do ładowania pojazdów elektrycznych.

Rozwój technologii związanej z samochodami elektrycznymi to prawdziwa rewolucja. Do niedawna wydawało się to niemożliwe, jednak dziś coraz więcej tego typu pojazdów wyjeżdża na ulice. Coraz bardziej wydajne, komfortowe i funkcjonalne umożliwiają szybkie, wygodne i ciche przemieszczanie się nie emitując przy tym substancji zanieczyszczających środowisko naturalne.

W związku z dynamicznym rozwojem samochodów elektrycznych powoli zmienia się również podejście do „tankowania” tego typu pojazdów, a stacje do ładowania stają się coraz bardziej powszechne. Ich wielkim atutem jest uniwersalność, bezpieczeństwo oraz możliwość zamontowania w niemal dowolnym miejscu. Oznacza to, że stacja ładowania samochodów elektrycznych może pojawić się także przy siedzibie firmy, na osiedlu, a nawet przy domu jednorodzinnym.

- W imieniu mieszkańców gminy wnoszę o rozważenie budowy ogólnodostępnej stacji ładowania pojazdów elektrycznych. W naszej gminie zaczynają pojawiać się pojazdy elektryczne, których właściciele oczekiwaliby wybudowania takiej stacji. Mając na uwadze ochronę powietrza w całej Polsce proszę o rozważenie możliwości wybudowania takiej stacji na naszym terenie. W pobliskim Nowym Tomyślu jest takich punktów co najmniej pięć - apelowała wiceprzewodnicząca Rady Miejskiej w Wolsztynie, Agnieszka Czajka.

Póki co gmina Wolsztyn takich zamiarów jednak nie ma. Plan lokalizacji ogólnodostępnych stacji ładowania wzdłuż dróg krajowych zostanie opracowany przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad.

- Ponadto ogólnodostępne stacje ładowania pojazdów elektrycznych mogą funkcjonować na zasadach komercyjnych i przy zapewnieniu przez operatora o prowadzeniu działalności przez co najmniej jednego dostawcę usługi ładowania. Obecnie drogi będące w zarządzaniu gminy są użytkowane przez ograniczoną ilość pojazdów o napędzie elektrycznym i w myśl ustawy o elektromobilności i paliwach alternatywnych, budowa ogólnodostępnej stacji ładowania jest w naszej ocenie zbyt kapitałochłonna - skomentował burmistrz Wojciech Lis.

Warto zaznaczyć, iż samych rodzajów stacji do ładowania samochodów jest też kilka rodzajów. Wśród nich wyróżniamy: stacje wolnego ładowania o prądzie o mocy mniejszej niż 11 kW, stacje średnio szybkiego ładowania o prądzie o mocy z przedziału 11-22 kW, stacje szybkiego ładowania o prądzie, którego moc przekracza 50 kW. W niedalekiej przyszłości na rynku powinny się pojawić również ultraszybkie stacje ładowania, których moc będzie oscylować na poziomie pomiędzy 100-300 kW.

Rodzaj stacji powinien zależeć od jej umiejscowienia. Szybkie i ultraszybkie przeznaczone są do lokowania przy autostradach, drogach ekspresowych i miejscach obsługi podróżnych. Umożliwiają one uzupełnienie baterii w niezbyt długim czasie (ok. 30-45 min), zwiększając tym samym zasięg pojazdu o kilkaset kilometrów. Wolna lub średnio szybka stacja ładowania pojazdów elektrycznych to zaś rozwiązanie przeznaczone przede wszystkim do miast.

Tego typu stacje powinny być umieszczane w miejscach publicznych oraz na terenach prywatnych takich jak osiedla mieszkaniowe lub zakłady pracy. W ich przypadku do pełnego naładowania baterii konieczny jest bowiem dłuższy postój.


od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wolsztyn.naszemiasto.pl Nasze Miasto