Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Stowarzyszenie Miłośników Historii Wojskowości w Centralnych Obchodach Święta Wojska Polskiego w Warszawie

Marcin Paczkowski
Stowarzyszenie Miłośników Historii Wojskowości w Centralnych Obchodach Święta Wojska Polskiego w Warszawie
Stowarzyszenie Miłośników Historii Wojskowości w Centralnych Obchodach Święta Wojska Polskiego w Warszawie Zdjęcia: Igor Smirnow /KPRP, Włodzimierz Staszak, Małgorzata Banaszyńska, Maciej Myczka
Na zaproszenie Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy czteroosobowa delegacja SMHW w składzie: Aniela Włodarczyk, Ewa Włodarczyk, Iwona Wilczewska oraz prezes Stowarzyszenia Macieja Myczka wzięła udział w obchodach Święta Wojska Polskiego w Warszawie.

Uroczystości rozpoczęła msza święta w Katedrze Polowej Wojska Polskiego.

Mszy przewodniczył ks. biskup polowy gen. bryg. Józef Guzdek. Modlitwa za Ojczyznę odbyła się z asystą kompanii honorowej WP. Uczestniczyli w niej m.in. : prezydent Andrzej Duda z małżonką, marszałkowie Sejmu i Senatu i szef MON, Mariusz Błaszczak.

Po mszy świętej nadszedł czas na Wielką Defiladę Niepodległości z udziałem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, Zwierzchnika Sił Zbrojnych, Pana Andrzeja Dudy, Ministra Obrony Narodowej, Pana Mariusza Błaszczaka, Szefa Biura Bezpieczeństwa Narodowego, Pana Pawła Solocha i Szefa Sztabu Generalnego WP, Pana Gen. broni Rajmunda Andrzejczaka. Na trybunach licznie zasiedli także weterani i kombatanci. Spotkaliśmy tam wielu przyjaciół naszego Stowarzyszenia. W defiladzie udział wzięło około tysiąca żołnierzy i dziewięciuset rekonstruktorów. Zaprezentowało się blisko dwieście pojazdów wojskowych oraz blisko sto samolotów i śmigłowców. To była piękna lekcja patriotyzmu. Za sprawą kolegów miłujących historię i propagujących szczytne tradycja Wojska Polskiego nie zabrakło w Wielkiej Defiladzie akcentów wolsztyńskich i wielkopolskich. Pan Waldemar Banaszyński miał zaszczyt reprezentować Wojska Wielkopolskie prowadząc replikę pojazdu Austin Putiłow „Poznańczyk” z kolekcji Muzeum Broni Pancernej (replikę, którą sam zbudował).

Pani Małgorzata Banaszyńska wraz z pułkownikiem Ogrodniczukiem jechała samochodem pancernym Daimler Dingo w barwach 15 Pułku Ułanów Poznańskich Wojska Polskiego na Zachodzie. Oprócz Muzeum Broni Pancernej w Poznaniu, Wielkopolskę reprezentowało również: Muzeum Uzbrojenia oddział Wielkopolskiego Muzeum Niepodległości z samochodem Willys w barwach 8 batalionu strzelców 3 Brygady Strzelców 1 Dywizji Pancernej. Grupa East&West zaprezentowała pojazd Willys w barwach 6 Pułku Artylerii Lekkiej wchodzącego w skład 4 Pomorskiej Dywizji Piechoty z 1 Armii Wojska Polskiego. Kolekcjonerzy z Budzynia prezentowali replikę wozu pancernego Ehrhardt M17. Wszystkich Wielkopolan nagrodzono wielkimi brawami.

Kolejnym etapem uroczystości było spotkanie w Pałacu Prezydenckim. Była więc okazja do rozmów z weteranami i kombatantami - honorowymi gośćmi Pana Prezydenta. Nawiązaliśmy także liczne kontakty, które zaowocują bliższą współpracą ze środowiskami kombatanckimi i patriotycznymi. W trakcie spotkania mieliśmy honor i zaszczyt rozmawiać z Prezydentem RP i Pierwszą Damą Panią Agatą Kornhauser-Dudą.

Zdjęcia: Igor Smirnow /KPRP, Włodzimierz Staszak, Małgorzata Banaszyńska, Maciej Myczka.


emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wielki Piątek

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wolsztyn.naszemiasto.pl Nasze Miasto