Szpital w Grodzisku Wielkopolskim znów będzie szpitalem covidowym? Takie są zapowiedzi wojewody

Ania Borowiak
Ania Borowiak
Udostępnij:
Wojewoda wielkopolski składa dziś wizytę w powiecie grodziskim. Podczas spotkania w Samodzielnym Publicznym Zakładzie Opieki Zdrowotnej potwierdził, że szpital ten ponownie będzie leczył pacjentów zakażonych koronawirusem. Co ważne, nie dotyczy to całego szpitala, a tylko jego części. Pozostałe oddziały, które nie będą przekształcone, będą pracować normalnie. Dlaczego akurat Grodzisk Wielkopolski?

Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej w Grodzisku Wielkopolskim ponownie będzie placówką dla pacjentów z potwierdzeniem bądź podejrzeniem zakażenia Covid-19.

Informacje te przekazał wojewoda Michał Zieliński podczas spotkania z dyrekcją i przedstawicielami powiatu grodziskiego, które odbyło się w środę, 20 października, w tutejszej lecznicy.

Wojewoda podkreślił, że skala zachorowań wzrasta i istnieje potrzeba zabezpieczenia miejsca dla zakażonych mieszkańców Wielkopolski. Zaznaczył również, że gdy poprzednim razem grodziski szpital pełnił funkcję placówki covidowej, współpraca ta układa się bardzo dobrze.

Dyrektor lecznicy, Halina Sroczyńska, pokazała wojewodzie rozwiązania, które poprzednio pozwoliły oddzielić strefy czyste od tak zwanych stref brudnych.

Według przekazanych dziś informacji, szpital w Grodzisku Wielkopolskim będzie placówką covidową od 29 października. Na ten cel zagospodarowane będzie 28 łóżek interny i 3 łóżka na OIOMIe - poinformował starosta Mariusz Zgaiński.

Pozostałe oddziały mają funkcjonować niezmiennie. Decyzja wojewody nie jest jeszcze podpisana, ale jak zapowiada Michał Zieliński, dokument będzie gotowy jeszcze w tym tygodniu. Zapytaliśmy również o to, dlaczego wybrano akurat grodziski szpital.

- To działanie zgodnie z przyjętym planem po trzeciej fali pandemii. W związku z większą ilością hospitalizacji, która zwiększa się z tygodnia na tydzień, szpital w Grodzisku został wytypowany jako ten, który jeżeli zajdzie taka potrzeba, zostanie jako jeden z pierwszych objęty tym planem łóżek dedykowanych Covid-19. Sprawa jest już przesądzona, oczywiście przed podjęciem decyzji zasięgnąłem opinii zespołu doradczego, konsultowaliśmy się z dyrekcją i organem założycielskim - mówi wojewoda, Michał Zieliński.

Jak dodaje nasz rozmówca, na tę chwilę decyzja o przekształceniu dotyczy łącznie 31 łóżek. Wojewoda podkreśla, że rozszerzenie tej liczby będzie zależało do rozwoju pandemii, ale na ten moment nie ma żadnych przewidywań i planów dotyczących przeznaczenia całego szpitala w covidowy.

- Ten ciężar będziemy rozkładać na różne szpitale. Z początkiem listopada prawdopodobnie rozpocznie działalność szpital tymczasowy w Poznaniu, który na pewno też będzie istotnym miejscem dla pacjentów zakażonych Covid-19. Od dziś (20.10 - przyp. red.) takie oddziały zaczynają funkcjonować w Słupcy i Międzychodzie. W przypadku Grodziska Wielkopolskiego mówimy o oddziale, który zacznie przyjmować pacjentów zakażonych od 29 października - dodaje wojewoda Michał Zieliński.

Dodaj ogłoszenie