Szpitalny Oddział Ratunkowy wolsztyńskiego szpitala pod lupą NFZ

Jakub Czekała
Jakub Czekała
Natalia Krawczyk
Poznański oddział Narodowego Funduszu Zdrowia wyjaśnia ewentualne nieprawidłowości, jakie miały się pojawić na Szpitalnym Oddziale Ratunkowym.

Okazało się, że Narodowy Fundusz Zdrowia, przeprowadzając standardowe procedury związane ze sprawdzaniem dokumentacji i ich prawidłowego wykonywania na poszczególnych oddziałach szpitala, stwierdził odstępstwa od normy właśnie na Szpitalnym Oddziale Ratunkowym,

Jak wyjaśniła nam rzecznik prasowa wielkopolskiego oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia Marta Żbikowska – Cieśla, wielkopolski oddział NFZ prowadzi postępowanie wyjaśniające w wyniku monitorowania umowy. W trakcie tego postępowania wezwano szpital do usunięcia nieprawidłowości. Ewentualne podjęcie kontroli, jak podała, jest obecnie rozważane.

- W ramach standardowego monitorowania umów zawartych przez Wielkopolski Oddział Wojewódzki NFZ zauważyliśmy pewne nieprawidłowości w wolsztyńskim szpitalu. Dotyczą one świadczeń udzielanych w ramach umowy, w rodzaju leczenie szpitalne, w zakresie świadczenia w szpitalnym oddziale ratunkowym. W wyniku przeprowadzonej analizy przekazanych przez szpital w Wolsztynie raportów statystycznych, zaobserwowaliśmy wzrost liczby sprawozdawanych świadczeń w jednej z kategorii – mówi nam Marta Żbikowska – Cieśla.

Jak dodaje, w raportach statystycznych pojawia się też pacjent, dla którego od początku roku do końca grudnia 2020 roku wykazano nieprawdopodobną liczbę procedur (było ich ponad 5 tysięcy, co stanowi 10 proc. wszystkich udzielanych na SOR-ze) .

- Szpital został wezwany do korekty statystyk przesyłanych do WOW NFZ. W tej chwili trwa postępowanie wyjaśniające, jednak wstępna analiza danych jednoznacznie wskazuje na nieprawidłowości. Przypominam, że zgodnie z obowiązującymi przepisami, szpitalny oddział ratunkowy to miejsce, w którym udziela się świadczeń osobom w stanie nagłego zagrożenia życia i bez skierowania. Każdy inny pobyt na SOR-ze wymaga wyjaśnienia, gdyż może stanowić naruszenie warunków umowy – kończy rzecznik prasowa wielkopolskiego Narodowego Funduszu Zdrowia.

Już w minionym tygodniu pytaliśmy dyrektora SP ZOZ w Wolsztynie o kontrolę w kierowanej przez niego placówce oraz komentarz w całej sprawie. Oto, co dyrektor przesłał nam w odpowiedzi na maila:

- „

SPZOZ w Wolsztynie informuje, że NFZ nie prowadzi wobec SPZOZ w Wolsztynie postępowania kontrolnego (w rozumieniu obowiązujących przepisów prawa) w zakresie świadczeń udzielanych w tutejszym SOR. Trwa natomiast postępowanie mające na celu wyjaśnienie nieprawidłowości wskazanych przez NFZ. Do czasu zakończenia postępowania wyjaśniającego SPZOZ w Wolsztynie nie udzieli dalszych informacji w niniejszej sprawie

” – wyjaśnił.

W tym tygodniu dopytaliśmy o skomentowanie przypadku pacjenta, któremu – jak wskazuje NFZ – wykonano ponad 5000 procedur. Zapytaliśmy m.in. co dolega tej osobie, jakie procedury stosowano, że było ich aż tyle?

Taką odpowiedź na zadane pytania otrzymaliśmy z sekretariatu dyrektora SP ZOZ w Wolsztynie:

Postępowanie wyjaśniające NFZ dotyczące świadczeń udzielanych w tutejszym SOR w 2020 roku jest w nadal w toku. Dotyczy ono m.in. pacjenta, któremu w trakcie udzielanych świadczeń wykonano ponad 5 000 procedur (czynności medycznych), które stanowiły ok. 8% wszystkich czynności medycznych wykonanych w SOR w 2020r. Ze względu na brak podstawy prawnej na udzielenie informacji o stanie zdrowia pacjenta SPZOZ w Wolsztynie odmawia udostępnienia danych wrażliwych odnośnie dolegliwości oraz leczenia pacjenta.

Do tematu wrócimy, gdy postępowanie Narodowego Funduszu Zdrowia się już zakończy.

Jan Błachowicz, konferencja mistrza UFC

Wideo

Dodaj ogłoszenie