Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W kwietniu ruszy masowy punkt szczepień w Wolsztynie. Dziennie ma być szczepionych 200 osób

Natalia Krawczyk
Natalia Krawczyk
Tygodniowo w masowym punkcie szczepień przy szpitalu ma być zaszczepionych 2000 osób
Tygodniowo w masowym punkcie szczepień przy szpitalu ma być zaszczepionych 2000 osób Przemysław Błoch
19 kwietnia w Polsce mają rozpocząć się szczepienia przeciwko COVID-19 na większą skalę niż do tej pory. Według założeń, do 11 kwietnia w każdym większym mieście do 50 tys. mieszkańców powstanie jeden masowy punkt szczepień, w którym dziennie ma być przyjmowanych do 200 osób. W Wolsztynie punkt ma powstać przy szpitalu.

Michał Dworczyk, pełnomocnik rządu ds. Narodowego Programu Szczepień przeciw COVID-19 poinformował, że w każdym powiecie, obok punktów w szpitalach powstanie jeden punkt szczepień prowadzony przez samorząd. Takie miejsca powinny być organizowane przez samorządy przy zaangażowaniu podmiotu leczniczego. Do 18 kwietnia ma trwać organizacja punktów i zapisy, a od 19 kwietnia zespoły mają rozpocząć szczepienia.

Premier Mateusz Morawiecki na wtorkowej konferencji zaznaczył, że do końca sierpnia mają w planach zaszczepienie przeciw COVID-19 wszystkich chętnych. Rząd zakłada, że w ciągu tygodnia zostanie podanych 2-3 mln dawek szczepionek. Zapowiedział też zmiany w programie szczepień. Jak zaznacza starosta Jacek Skrobisz, czekają na dalsze ustalenia i przede wszystkim szczepionki.

- Samorządy ze szpitalami są odpowiedzialne za utworzenie masowych punktów szczepień i taki punkt tworzymy przy szpitalu. Jeśli otrzymamy szczepionki, będziemy szczepić 400 osób dziennie

– informuje starosta Jacek Skrobisz.

Punkty mogą być zlokalizowane w budynkach należących do samorządów np. szkołach czy domach kultury, ale również w namiotach usytuowanych w dobrze dostępnych miejscach z wieloma miejscami parkingowymi lub punktach drive thru, gdzie szczepienia odbywają się w samochodach lub wyznaczonych miejscach w budynkach punktów szczepień. Według założeń, wszystkie środki i zasoby powinny być udostępnione przez samorząd.

- To zadanie jednostki samorządu terytorialnego

- mówi dyrektor szpitala Karol Mońko. Wskazuje, że kwestie formalne mają już załatwione, jednak czekają na decyzję co do kwalifikacji szczepień.

- Czekamy na decyzję pana premiera, co do tego kto ma kwalifikować. Jeśli musi być lekarz, to nie ruszymy, ponieważ nie mamy skąd wziąć kolejnych lekarzy. Chyba, że będą mogli kwalifikować ratownicy medyczni czy pielęgniarki, wówczas ruszymy jako masowy punkt szczepień. Są plany, aby w ciągu pięciu dni podać 2000 dawaek szczepionek

- zaznacza dyrektor szpitala. Jak dodaje, szczepią obecnie mnóstwo osób i jest już to ponad ich siły.

- W Wielki Piątek, gdzie mieliśmy zaplanowane wolne od szczepień, musimy do godziny 19 przeprowadzić szczepiania. Wszystko dlatego, że dostarczyli nam na ostatnią chwilę 240 dawek szczepionek marki Pfizer

- zauważa. Podkreśla, że nie jest łatwo znaleźć jednego dnia tylu chętnych osób.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wolsztyn.naszemiasto.pl Nasze Miasto