Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wakacje start! Gdzie można się kąpać, jaki jest stan wód i czy będzie bezpieczne?

Marcin Paczkowski
Wakacje start! Gdzie można się kąpać, jaki jest stan wód i czy będzie  bezpieczne?
Wakacje start! Gdzie można się kąpać, jaki jest stan wód i czy będzie bezpieczne? RWR Wolsztyn
Wakacje się rozpoczęły. Choć pierwsze dni nie były zbyt pogodne, wielu z nas już myśli o tym, by udać się na plaże. Tylko czy to na pewno bezpieczne?

Na naszych łamach wspominaliśmy już o tym, iż nie tylko u nas, ale i w całej Polsce są bardzo duże problemy z ratownikami. Tych brakuje. Warto dodać, że praca ratownika jest ciężka, prócz odpowiedzialności to 240 godzin na służbie 30 bądź 31 dni w miesiącu. Tutaj nie ma wolnych niedziel czy świąt. Trudno więc znaleźć kogoś, kto przez 2,5 miesiąca będzie zawsze pracować na plaży bez przerwy.

Gdzie się wykąpiemy?

W gminie Wolsztyn mamy trzy kąpieliska: w Obrze, Karpicku oraz Wolsztynie. - Ustalaliśmy grafiki i rzuciliśmy na pokład wszystkie ręce, aby wystartować w terminie. Ratowników brakuje, ale my będziemy strzec bezpieczeństwa na kąpieliskach w naszej gminie - informuje Dawid Kmiecik, prezes RWR w Wolsztynie.

Niestety w całym powiecie są to tylko trzy oficjalne kąpieliska. W pozostałych gminach takowych nie będzie. W gminie Przemęt gmina dysponuje jedną plażą, w Wieleniu. - Planujemy otworzyć tutaj miejsce okazjonalnie wykorzystywane do kąpieli, czyli przez okres 30 dni plaża będzie strzeżona. Mamy jednego ratownika, szukamy drugiego - mówi nam Mariusz Silski, zastępca wójta w Przemęcie.

Gmina Siedlec nie będzie mieć takiego miejsca. Jak dowiedzieliśmy się w urzędzie, plaż nie ma, a Jezioro Kuźnickie do gminy nie należy.

W kilku miejscach stworzone zostanie za to miejsce okazjonalnie wykorzystywane do kąpieli (okazjonalne miejsce to takie, które może funkcjonować przez okres nie dłuższy niż 30 dni w roku kalendarzowym. Nie jest ono tak obostrzone jak kąpielisko). I tak w Osłoninie sezon kąpielowy rozpocznie się 30 czerwca, a zakończy 29 lipca. Na plaży ośrodka wypoczynkowego „Krokus” w Wieleniu sezon kąpielowy potrwa od 2 lipca - 4 sierpnia, z wyłączeniem 8, 15, 22 i 29 lipca. Natomiast w Wilczu, w Bazie Obozowej Hufca ZHP Ziemi Wałbrzyskiej, sezon kąpielowy trwać będzie od 16 lipca do 15 sierpnia.

Warto nadmienić, iż zmieniło się prawo wodne i również regulaminy musiały zostać zmienione. To samo tyczy się wyposażenia w sprzęt. Pamiętajmy, że plaże strzeżone przez ratowników nie są już miejscami wykorzystywanymi do kąpieli (jak to było jeszcze nie dawno), tylko kąpieliskami. A co za tym idzie kąpielisko musi być wyposażone w łódź z silnikiem zaburtowym, radio -odbiorniki z łącznością. Stanowisko ratowników musi mieć także wieżyczki. Posiadać specjalną strefę dla dzieci, która wyznacza granicę pływania dla najmłodszych. Wiele gmin w kraju właśnie dlatego na siłę nie robi kąpielisk, ponieważ koszt stworzenia takiego zdecydowanie wzrósł.

Woda nadaje się do kąpieli

Jak co roku pojawiają się też pytania o to, czy woda w której kąpiemy się latem w ogóle się do tego nadaje. Państwowa Powiatowa Inspekcja Sanitarna w Wolsztynie uspokaja. 18 czerwca pobrana została do badania woda z trzech kąpielisk. Jakość wody pod względem bakteriologicznym wyżej wymienionych kąpielisk odpowiada wymaganiom rozporządzenia Ministra w sprawie prowadzenia nadzoru nad jakością wody w kąpielisku i miejscu wykorzystywanym do kąpieli, Krótko mówiąc można się w niej kąpać. W wakacje woda z tych miejsc pobierana i badana będzie jeszcze trzy razy: 7 i 30 lipca oraz 20 sierpnia. Z kolei woda w miejscach okazjonalnie wykorzystywanych do kąpieli była pobrana wczoraj i pobrana będzie jeszcze 9 lipca.

- Jednocześnie informujemy, iż ze względu na możliwość występowania ujemnych skutków zdrowotnych, nie należy korzystać z kąpieli w wodach, które są mętne i mają zmienioną barwę oraz ewentualnie zapach, co może świadczyć o silnych zakwitach glonów, a zwłaszcza sinic w zbiornikach wodnych - mówi Lidia Kwinto z wolsztyńskiego Sanepidu.

Przede wszystkim rozwaga

Wypoczynek nad wodą może skończyć się tragicznie, jeśli korzystający z kąpieli nie przestrzegają podstawowych zasad bezpieczeństwa. Bezpieczna kąpiel to kąpiel w miejscu do tego przeznaczonym, które jest odpowiednio oznakowane i w którym nad bezpieczeństwem czuwa ratownik. „Dzikie kąpieliska” mają nieznane dno i głębokość, a woda w nich może być skażona. Nie skaczmy rozgrzani do wody. Przed wejściem do wody zmoczmy nią klatkę piersiową, szyję, kark, krocze i nogi - unikniemy wstrząsu termicznego. Nie pływajmy w miejscach, gdzie jest dużo wodorostów lub wiemy, że występują zawirowania wody lub zimne prądy. Nie skaczmy do wody w miejscach nieznanych. Może to się skończyć poważnym urazem, kalectwem, a nawet śmiercią. Absolutnie zabronione są w takich miejscach skoki „na główkę”, dno naturalnego zbiornika może się zmienić w ciągu kilku dni.

Niestety z roku na rok statystyki utonięć rosną. W 2017 roku życie w wodzie straciło 449 osób. W tym roku - od kwietnia do połowy czerwca - już 147. Przed rokiem w naszym powiecie także odnotowano utonięcie. Dlatego ratownicy apelują - należy kąpać się w miejscu, gdzie jest ratownik i unikać nieznanych wód.


emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

9 ulubionych miejsc kleszczy w ciele

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wolsztyn.naszemiasto.pl Nasze Miasto