Wojewoda wyznaczył obszary związane z ptasią grypą wykrytą w Kiełpinach

Jakub Czekała
Jakub Czekała
Archiwum JC
Udostępnij:
W ubiegłym tygodniu informowaliśmy o ognisku ptasiej grypy, jaka wystąpiła na fermie w Kiełpinach, w gminie Siedlec. Wirus pojawił się w tym miejscu już po raz kolejny w ciągu ostatnich lat – i tak, jak i wcześniej – tak i tym razem w ognisku znajdowała się ogromna ilość drobiu.

Jak poinformował w komunikacie Wojewódzki Inspektorat Weterynaryjny w Poznaniu, liczba drobiu w ognisku wyniosła aż 627126. Wcześniej – w styczniu 2021 roku odnotowano tu ponad 300 000 sztuk narażonych na kontakt z wirusem. Ptaki przez okres około noworoczny były sukcesywnie utylizowane.

Tymczasem Wojewoda Wielkopolski wydał rozporządzenie w sprawie zwalczania wysoce zjadliwej grypy ptaków (HPAI) na terenie powiatów wolsztyńskiego, grodziskiego oraz nowotomyskiego – bo cała sprawa dotknęła takie właśnie terytorium.

Za obszar zapowietrzony wystąpieniem wysoce zjadliwej grypy ptaków uznano w powiecie wolsztyńskim miejscowości: Chorzemin, Powodowo, Tuchorza, Stara Tuchorza, Reklin, Reklinek, Kiełpiny oraz Siedlec.

Z kolei za obszar zagrożony uznano w powiecie grodziskim miejscowości: Błońsko, Komorówko, Kuźnica Zbąska, Głodno, Rostarzewo, Stodolsko, Cegielsko w gminie Rakoniewice; w powiecie nowotomyskim Perzyny, Zakrzewko, Stefanowo, Stefanowice - w gminie Zbąszyń, a z kolei w gminie Wolsztyn miejscowości: Wola Dąbrowiecka, Barłożnia Wolsztyńska, Barłożnia Gościeszyńska, Nowy Młyn, Nowe Tłoki, Wolsztyn, Adamowo, Karpicko, Berzyna, Niałek Wielki, Komorowo, Tłoki, Stary Widzim, Obra oraz w gminie Siedlec miejscowości: Nowa Tuchorza, Boruja, Kiełkowo, Żodyń, Nieborza, Wojciechowo, Karna, Godziszewo, Zakrzewo, Belęcin, Mariankowo, Jażyniec, Jaromierz, Chobienice, Grójec Mały.

Na obszarze zapowietrzonym nakazuje się utrzymywanie drobiu lub innych ptaków w odosobnieniu, niezwłoczne usuwanie zwłok drobiu lub innych ptaków z terenu gospodarstwa, poprzez ich przetworzenie lub unieszkodliwienie. Ponadto niezwłoczne czyszczenie i odkażanie środków transportu i sprzętu wykorzystywanych do transportu drobiu lub innych ptaków, ich mięsa, paszy, ściółki lub nawozów, a także stosowanie środków bezpieczeństwa biologicznego przez osoby wchodzące do gospodarstwa lub z niego wychodzące, w celu wykluczenia rozprzestrzeniania się wysoce zjadliwej grypy ptaków oraz wyłożenie mat dezynfekcyjnych przed wjazdami i wyjazdami do i z gospodarstw utrzymujących drób.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Ilja Kuksa o szansach na przystąpienie Ukrainy do UE

Wideo

Przejdź na stronę główną Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie