Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wolsztyn Biegnie! Tropem Wilczym 2023 - ku pamięci Żołnierzy Wyklętych

Martyna Pawelska
Martyna Pawelska
Monika/Roland Buśko
Już w marcu kolejna edycja biegu Tropem Wilczym. To sportowe wydarzenie ma na celu upamiętnić Żołnierzy Wyklętych. Biegacze będą musieli pokonać dystans symbolicznych 1963 metrów.

Wolsztyn Biegnie! Tropem Wilczym 2023 - ku pamięci Żołnierzy Wyklętych

Przed nami 11. edycja biegu Tropem Wilczym. To radosne, sportowe przedsięwzięcie upamiętniające Żołnierzy Wyklętych. Tegoroczne zawody odbędą się 5 marca. Biegacze wystartują w tradycyjnym biegu na 1963 metry (odwołanie do roku w którym zginął ostatni, poległy w walce Żołnierz Wyklęty – Józef Franczak ps. Lalek) wspólnym dla wszystkich miast, dodatkowo każdy z lokalnych partnerów uzupełni scenariusz o dodatkowe dystanse, wydarzenia i atrakcje. W Wolsztynie dodatkowym biegiem będzie zmaganie na dystansie 5 km.

Biegacze spotkają się w niedzielę 5 marca przy siedzibie Wolsztyńskiego Hufca ZHP, gdzie znajdować będzie się start oraz meta biegu. Zawodnicy wyruszą na trasy zlokalizowane na terenie parku miejskiego. Zapraszamy do udziału zarówno zapalonych biegaczy, jak i osoby amatorsko uprawiające ten sport. Dystanse zostały dostosowane do potrzeb każdego. Zachęcamy do udziału całe rodziny, grupy znajomych oraz indywidualnych zawodników.

Szczegółowe informacje oraz formularz rejestracyjny znajduje się na TUTAJ LINK DO STRONY. KLIKNIJ!

Organizatorami wolsztyńskiego Biegu Tropem Wilczym są Gmina Wolsztyn, Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Wolsztynie, oraz Hufiec ZHP Wolsztyn.

Harmonogram:

9:00 - otwarcie biura zawodów,
10:45 - zamknięcie biura zawodów,
11:10 - powitanie zawodników na linii startu,
11:15 - start biegu dodatkowego,
11:20 - start biegu głównego,
12:20 - wręczenie nagród zwycięzcom biegu.

Cała Polska biegnie

W naszym regionie biegi odbędą się w Wolsztynie oraz w Wielichowie. Pełna mapa biegów znajduje się stronie organizatora TUTAJ.

Historia biegu

W 2011 r. dzień 1 marca został ustanowiony świętem państwowym – Narodowym Dniem Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. Jest to święto, honorujące i upamiętniające żołnierzy polskiego podziemia antykomunistycznego i antysowieckiego działającego w latach 1944 – 1963 w obrębie przedwojennych granic RP.

W 2013 grupa pasjonatów i działaczy społecznych postanowiła zorganizować „Tropem Wilczym. Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych” w lesie koło Zalewu Zegrzyńskiego. Pierwsza edycja biegu miała charakter surwiwalowy a wzięło w niej udział 50 uczestników. Rok później, dzięki wielkiemu zaangażowaniu ludzi z Fundacji Wolność i Demokracja, która organizuje go do dzisiaj, bieg zaczął nabierać rozpędu i został przeniesiony w miejsce znane z późniejszych edycji w Warszawie – Park Skaryszewski. Pobiegło wtedy 1500 biegaczy! Od 2015 bieg ma charakter ogólnopolski i na stałe wpisuje się w kalendarz wydarzeń biegowych.

1 marca 2020

W 2020 roku w Biegu wzięło udział ponad 75 000 uczestników z 370 miast: ok 300 miast-partnerów, 9 miast zagranicznych (Chicago, Christchurch, Herdorf, Keysborough, Londyn, Nowy Jork, Penrose Park,

Wiedeń, Wilno), 50 miast (w ramach biegów garnizonowych) oraz 7 misji wojskowych za granicą (Afganistan, Bośnia i Hercegowina, Irak, Kosowo, Łotwa, Republika Środkowoafrykańska, Rumunia), gdzie hołd Żołnierzom Wyklętym oddali nie tylko polscy żołnierzy, ale również żołnierze z USA, Węgier, Danii, Ukrainy itd.

W zbliżającej się XI edycji Biegu Tropem Wilczym, która odbędzie się 5 marca 2023 roku, ambicją organizatorów będzie utrzymanie ilości miast, w których odbędzie się bieg Tropem Wilczym, gdzie pobiegnie ok. 75 000 biegaczy.

Żołnierze Wykleci

Działający w ramach powojennego podziemia antykomunistycznego i antysowieckiego pozostali wierni złożonej przysiędze żołnierskiej i bezkompromisowi w kwestii współpracy z władzą komunistyczną. Propaganda PRL określała ich mianem faszystów i pospolitych bandytów.

Zostali pozbawieni wszelkich praw, tropieni po lasach, wiezieni, mordowani w katowniach Urzędu Bezpieczeństwa oraz Informacji Wojskowej. Liczbę̨ członków wszystkich organizacji i grup konspiracyjnych szacuje się̨ na 120-180 tysięcy osób. Walczyli nie tylko na terenach obecnej Polski, ale również̇ Kresach Wschodnich, wchodzących w skład II RP zagarniętych przez Sowietów po konferencji jałtańskiej.

Ostatni znany z imienia oficer, dowódca oddziału walczącego na Kresach por. Anatol Radziwonik „Olech” poległ w walce z NKWD 12 maja 1949 roku na terenach dzisiejszej Białorusi. Ostatni Żołnierz Wyklęty – Józef Franczak „Lalek” zginał walce zastrzelony podczas obławy w Majdanie Kozic Górnych pod Piaskami w dawnym woj. lubelskim 21 października 1963 roku. Wszyscy Żołnierze Wykleci, a szczególnie ich dowódcy ponieśli ofiarę̨ życia lub zdrowia. W latach 1944-1956, według ciągle niepełnych danych, z rąk polskich i sowieckich komunistów zginęło prawie 9 tysięcy żołnierzy podziemia niepodległościowego, wykonano ponad 4 tysiące wyroków śmierci na polskich patriotach.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wolsztyn.naszemiasto.pl Nasze Miasto