Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wolsztyn: Dodatek węglowy - jakie zainteresowanie zyskał projekt w naszym powiecie?

Martyna Pawelska
Martyna Pawelska
Krzysztof Kapica
Ustawa o dodatku węglowym została podpisana przez prezydenta 11 sierpnia. Zakłada wsparcie w kwocie 3000 złotych dla gospodarstw domowych, dla których paliwem grzewczym jest węgiel. Czy projekt cieszy się dużym zainteresowaniem w naszym powiecie?

Dodatek węglowy - jakie zainteresowanie zyskał projekt w naszym powiecie?

Prezydent Andrzej Duda, 11 sierpnia, podpisał ustawę o dodatku węglowym. Sprawdziliśmy zainteresowanie mieszkańców naszego regionu tą formą wsparcia.

Rozmawialiśmy z osobami, które zajmują się przyjmowaniem wniosków w gminie Wolsztyn, Przemęt i Siedlec. Urzędniczki jednoznacznie stwierdziły, że zainteresowanie jest ogromne. W Wolsztynie jest to ponad 2 tys. wniosków, w Przemęcie 3 tys. W Siedlcu rejestrowanych jest 400-800 każdego dnia. Mieszkańcy bardzo chętnie korzystają z pomocy.
Pracownicy urzędów poinformowali nas również, że wiele osób wprowadza zmiany w deklaracjach dotyczących źródeł ciepła i źródeł spalania paliw, które były składane do końca czerwca bieżącego roku, co też utrudnia weryfikację wniosków.

- Problem polega na wskazywaniu gospodarstw domowych. Wcześniej ustawa definiowała, że dodatek przysługuje na gospodarstwo domowe. W tej chwili trwają prace nad korektą i zapowiadana zmiana ma wprowadzić zasadę, że dodatek węglowy będzie przysługiwał dla jednego adresu. Rodziny się "rozczłonkowywały" i z osób, które wcześniej figurowały jako jedna rodzina, nagle stworzyły się dwie, albo i trzy - usłyszeliśmy w OPS Wolsztyn.

Takie sytuacje mają miejsce w całym naszym powiecie. Nie jest to jednorazowy przypadek.

Polski rząd pracuje nad nowelizacją ustawy. Planowane zmiany, jak można przeczytać na stronie OPS Wolsztyn, mają obejmować wydłużenie okresu przyjmowania wniosków przez gminy do 60 dni i
przygotowywanie bardziej precyzyjnych i ścisłych zasad przyznawania świadczenia, w celu uniknięcia nadużyć (zapowiadana zasada przyznawania dodatku węglowego dla jednego adresu).
Jednak zanim nowelizacja ujrzy światło dzienne, urzędnicy mają działać wedle poradnika, który otrzymali od ministerstwa. Weryfikując takie wnioski mogą się posłużyć wszelkimi informacjami zebranymi za pośrednictwem innych dokumentów np. 500+, dodatek osłonowy, deklaracja wywozów odpadów itd. Urząd może również wymagać od wnioskodawcy złożenia jeszcze innych, dodatkowych dokumentów, które pomogą w weryfikacji.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wielki Piątek

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wolsztyn.naszemiasto.pl Nasze Miasto