Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wolsztyn: Gmina wybuduje mieszkania z przystępnym czynszem. Jest plan na lokalizację

Natalia Krawczyk
Natalia Krawczyk
Pod koniec czerwca informowaliśmy, że samorządowcy podjęli decyzję o utworzeniu przez gminę Wolsztyn spółki pod nazwą Społeczna Inicjatywa Mieszkaniowa KZN – Wielkopolska Południowa. Dzięki niej, miasto wybuduje około 50 mieszkań komunalnych. Co ważne, że na realizację inwestycji mieszkaniowej z SIM samorządy mają otrzymać dofinansowanie wynoszące do 35 procent jej kosztów, a lokatorzy mają możliwość dojścia do własności.

W czerwcu zapadła decyzja o utworzeniu przez gminę Wolsztyn spółki pod nazwą Społeczna Inicjatywa Mieszkaniowa KZN – Wielkopolska Południowa Sp. z o.o. Dzięki programowi wynajem mieszkań ma być bardziej dostępny, szczególnie dla osób o umiarkowanych dochodach. To alternatywa dla tych, których nie stać na kredyt mieszkaniowy lub którzy nie chcą się wiązać tak długoletnim zobowiązaniem finansowym. Na tworzenie nowych SIM-ów z udziałem gminy, samorząd będzie mógł otrzymać bezzwrotne wsparcie w wysokości 3 milionów złotych.

Mieszkania z przystępnym czynszem. Gdzie powstaną?

Jak powiedział nam burmistrz Wolsztyna Wojciech Lis, co do formy mieszkań trudno na razie wyrokować - jest zbyt wcześnie, ale można wstępnie podać ich lokalizację.

- Mieszkania mają znajdować się przy ulicy Słonecznej, między już istniejącym budynkami, przy przedszkolu oraz na terenie objętym miejscowym planem poza granicami miasta, przy drodze wojewódzkiej nr 305, przed Starym Widzimiem. Mowa o skrzyżowaniu drogi w kierunku Adamowa, po prawej stronie

- wyjaśnia burmistrz. Jest też możliwość, że mieszkania zostaną zlokalizowane przy ulicy Garbarskiej w Wolsztynie

Nowe mieszkania w gminie Wolsztyn są potrzebne

Przypomnijmy, że pierwsze rozmowy odbyły się w maju. Wówczas w ratuszu odbyło się spotkanie z sekretarzem stanu, pełnomocnikiem rządu ds. inwestycji zagranicznych Grzegorzem Piechowiakiem w celu zaprezentowania Społecznej Inicjatywy Mieszkaniowej. Wolsztyn odwiedził też Jarosław Pucek, zastępca prezesa Krajowego Zasobu Nieruchomości, który wspólnie z sekretarzem stanu przedstawił zasady funkcjonowania tego programu.

Już wtedy burmistrz w rozmowie z nami przyznał, że w gminie Wolsztyn są spore potrzeby mieszkaniowe i są wstępnie zainteresowani takim rozwiązaniem.

- Akurat te mieszkania są skierowane do osób mniej zamożnych, a takowi do nas wnioskują i do dzisiaj widzimy, że lista osób oczekujących nie zmniejsza się. Musimy przeanalizować możliwości lokalizacyjne jak również rzeczywistych ilościowych potrzeb

– tłumaczył. Dodał, że ważne jest potencjalne zainteresowanie ze strony mieszkańców, aby po zrealizowaniu inwestycji, mieszkania nie stały puste.

Grzegorz Piechowiak wyjaśnił, że program jest ciekawy, ponieważ gminy które w nim uczestniczą są beneficjentami, a wynajmujący mieszkania będą mieli możliwość dojścia do własności po 20-30 latach. Będzie to dotyczyć lokatorów, którzy w ramach umowy partycypacji pokryją co najmniej 20% (25% w dużych miastach) kosztów budowy lokalu.

- Gminy robią mieszkania komunalne dla tych najuboższych. Na przeciwległej stronie są ci, którzy budują domy, bo ich na to stać. Z kolei mamy klasę średnią, która idzie w deweloperkę i stać ich na kredyty hipoteczne. Brakowało jeszcze programu dla osób, które mają zdolność czynszową, ale nie mają kredytowej

– mówił. Właśnie tym osobom, jest dedykowany program.

Inwestycje w formule społecznego budownictwa czynszowego

Jak twierdził minister, jedynym kosztem dla gminy ma być zapłacenie podatku VAT od aportu terenu, który jest przeznaczony na budownictwo. Na tworzenie nowych SIM-ów z udziałem gminy, samorząd będzie mógł otrzymać bezzwrotne wsparcie w wysokości 3 mln zł.

"To gminy w stu procentach będą decydowały, kto w tych mieszkaniach zamieszka"

Za całość finansowania, jak również ciężar związany z przygotowaniem, przeprowadzeniem inwestycji ma odpowiadać SIM. Nie przewidują, aby gminy musiały partycypować finansowo, udzielać zabezpieczeń czy poręczeń dla finansowania zwrotnego, który też jest elementem całego montażu finansowego.

- Naprawdę jest tak, że gminy nie są obciążone tą inwestycją, a co więcej – to gminy w stu procentach będą decydowały, kto w tych mieszkaniach zamieszka

– mówił Jarosław Pucek. Dodał, że jest to korzystniejsze od programów budownictwa komunalnego, ponieważ nie ma żadnego powiązania z tym, czy ktoś mieszka na terenie gminy.

Więcej o sprawie pisaliśmy tutaj:

Zobacz także

Wizualizacja robi wrażenie. Może kiedyś uda się ją urzeczywistnić?

Wolsztyńska Copacabana spełnieniem marzeń? Gmina stara się o pieniądze

Indianie i kowboje zagościli w sobotnie południe w Wolsztynie. Wszystko z okazji Festiwalu Czyste Country

Festiwal Czyste Country 2021: Motocykliści w indiańskich str...

W pokoju Adasia wkrótce pojawi się piętrowe łóżko

Marzenia się spełniają! Pokoje dzieci z Domu Dziecka Droga s...

45-lecie Zespołu Pieśni i Tańca Kębłowo. Sylwia Kotlarska wy...

Ruszył punkt gastronomiczny na plaży w Karpicku

Turyści: "Plaża w Karpicku to małe Saint Tropez". Ruszył pun...

Pan Andrzej i pan Krzysztof przyznają, że to niełatwa praca. W kabinie jest bardzo gorąco

Kolejna podróż pociągiem retro za nami! Tym razem do Stefanowa

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Michał Pietrzak - Niedźwiedź włamał się po smalec w Dol. Strążyskiej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wolsztyn.naszemiasto.pl Nasze Miasto