Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wolsztyn: już 27 martwych dzików z ASF znaleziono w powiecie wolsztyńskim

Jacek Patalas
Archiwum Polska Press
W powiecie znaleziono już 27 martwych dzików zarażonych wirusem afrykańskiego pomoru świń (ASF). Pojawiły się jednak nie tylko w okolicach Kębłowa, jak dotąd, ale także wsi Borki oraz Nowej Dąbrowy.

Poinformowała nas o tym Dominika Kmet, powiatowy lekarz weterynarii. Dodała również, że w powiecie jest aktualnie 14 przypadków ASF. Obie liczby są różne, bo na przykład 10 dzików znalezionych w jednym miejscu traktuje się jako jeden przypadek.

Cały styczeń w lesie

Nic więc dziwnego, że cały czas trwają przeszukiwania lasów w różnych częściach powiatu. Na styczeń zaplanowano 11 takich akcji z udziałem żołnierzy, myśliwych i ochotników. Pierwsze odbyło się w środę (8.01), a uczestnicy spotkali się między Obrą a Świętnem w gminie Wolsztyn. Samych tylko żołnierzy było 40. Kolejne przeszukiwanie zorganizowano w sobotę (11.01) z udziałem 50 żołnierzy. Grupa spotkała się w Olejnicy (gm. Przemęt), natomiast trzecie - w poniedziałek (13.01), a miejscem zbiórki była leśniczówka w Mochach, w tej samej gminie. Do końca miesiąca akcji tych nie zabraknie, dwie ostatnie w styczniu zaplanowano na 31 stycznia. Najwięcej, bo pięć, z wiadomych względów będzie na terenie gminy Wolsztyn. Starosta Jacek Skrobisz uczestniczył kilka dni temu w wideokonferencji wojewody wielkopolskiego Łukasza Mikołajczaka. Poinformowano na niej m.in, że w powiecie wolsztyńskim odstrzelono już około 220 dzików, a trzy padłe sztuki znaleziono poza obszarem ogrodzonym.

Będą grodzić, strzelać, szukać
Podczas wideokonferencji przedstawionych zostało kilka wariantów dalszych działań, a jednym z nich jest stawianie nowych ogrodzeń. Najpierw ma stanąć na terenie od sąsiadującej z powiatem wolsztyńskim gminy Kargowa do trasy A 2, potem do ekspresowej S 5, a od tej trasy do granicy woj. lubuskiego. Planuje się również zwiększony odstrzał sanitarny dzików. Tego samego dnia, późnym popołudniem starosta zwołał nadzwyczajne posiedzenie Powiatowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego. Oprócz członków zespołu, byli też przedstawiciele gmin, leśnicy oraz rolnicy. Rozmawiano m.in. o wspomnianej rozbudowie ogrodzenia wzdłuż drogi A-2 i S-5, o ciągłym odstrzale dzików i pobieraniu prób do badań, a także o ustawieniu dodatkowych kontenerów na padlinę w każdej z gmin.
Według starosty kontenery miały się już pojawić na terenie oczyszczalni ścieków w Wolsztynie, Przemęcie oraz Tuchorzy. Ważną sprawą jest przestrzeganie zakazu wstępu do lasów, dlatego pojawią się lub już się pojawiły stosowne ogłoszenia o zakazie.Przy drogach wjazdowych na teren powiatu staną natomiast tablice informujące o tym, że jest on objęty czerwoną strefą ASF. Powiatową lekarz weterynarii Dominikę Kmet poprosiliśmy natomiast, by ustosunkowała się do głosu jednego z radnych powiatu i hodowcy trzody w jednej osobie. Na ostatniej grudniowej sesji (30.12) narzekał on, że z nie mógł sprzedać prosiąt, bo lekarz weterynarii nie działał zgodnie z procedurami, tłumacząc się okresem świątecznym. Dominika Kmet poinformowała, że taka skarga do niej nie dotarła. W rozmowie z nami podkreśliła jednak, że obecnie lekarze weterynarii postępują zgodnie z przepisami obowiązującymi w czerwonej strefie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Archeologiczna Wiosna Biskupin (Żnin)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wolsztyn.naszemiasto.pl Nasze Miasto