Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wolsztyn: Obchody Narodowego Dnia Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego

Natalia Krawczyk
Natalia Krawczyk
O muzyczną oprawę zadbała Powiatowa Wolsztyńska Orkiestra Dęta
O muzyczną oprawę zadbała Powiatowa Wolsztyńska Orkiestra Dęta Natalia Krawczyk
27 grudnia 2021 roku po raz pierwszy obchodzimy Narodowy Dzień Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego. Nowe święto państwowe ma uczcić rocznicę powstania, które wybuchło w 1918 roku w Poznaniu i zakończyło się zwycięsko. W całym kraju odbywają się z tej okazji uroczystości.

23 listopada 2021 r. prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę z dnia 1 października 2021 r. o ustanowieniu Narodowego Dnia Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego. W poniedzialek, 27 grudnia odbyły się w Wolsztynie uroczyste obchody.

O godzinie 16.30 zodprawiono uroczystą mszę świętą zamówioną przez starostę w kościele pw. Wniebowstąpienia Pańskiego. Następnie przemaszerowano na wolsztyński rynek, gdzie odbyła się uroczystość przy pomniku Powstańca Wielkopolskiego. O muzyczną oprawę zadbała Powiatowa Wolsztyńska Orkiestra Dęta.

Wyzwolenie Wolsztyna

Jak poinformowano na stronie wolsztyńskiego starostwa, plan opanowania Wolsztyna opracowano 4 stycznia 1919 roku podczas narady dowódców powstańczych w Rakoniewicach, które zostały wyzwolone dzień wcześniej. Autorem planu był podporucznik Stanisłwa Suda – organizator i dowódca oddziałów powstańczych w powiatach grodziskim i babimoskim. Napływało coraz więcej ochotników z Gościeszyna, Wielichowa, Wilkowa Polskiego oraz Adamowa.

- Pierwszy oddział pod dowództwem podporucznika Siudy tworzyli powstańcy z Rakoniewic, Grodziska Wielkopolskiego i Opalenicy. Mieli zająć Rostarzewo, rozbroić jego niemieckich mieszkańców i zaatakować Wolsztyn od wschodu. Drugi oddział pod dowództwem podporucznika Zenktelera i sierżanta Stanisława Bobkiewicza miał poprzez Łąkie Wielkie, Gościeszyn, Starą Dąbrowę i Adamowa zaatakować Wolsztyn od południa. Liczył on około 300 ludzi z Łąk Wielkich Wielichowa Kościana Stęszewa i Kamieńca – poinformowano.

Uzupełniający atak z zachodu miał przeprowadzić oddział powstańców z Obry i Kębłowa pod dowództwem Nikodema Wojtkowiaka. Łącznie oddziały biorące udział w ataku na Wolsztyn liczyło około 600 osób.

Wolsztyn został wyzwolony po południu. Powstańcy zdobyli 4 armaty z zaprzęgami, 5 ciężkich i 8 lekkich karabinów maszynowych, 600 sztuk broni palnej, amunicję i dobrze wyposażony szpital wojskowy w budynku saminarium Nauczycielskieigo. Zginęły dwie osoby, rannych zostało 5 osób. Czytaj więcej.

Obchody rocznicy wyzwolenia Wolsztyna

5 stycznia o godzinie 10 odbędzie się msza święta w kościele Wniebowstąpienia Pańskiego. Następnie delegacje przejdą na Rynek, aby złożyć kwiaty pod Pomnikiem Powstańca Wielkopolskiego. O godzinie 11.30 zaplanowano akademię w Wolsztyńskim Domu Kultury oraz nadanie tytułu „zasłużony dla Gminy Wolsztyn”. Tego samego dnia, o godzinie 16.30 odbędzie się na wolsztyńskim Rynku apel poległych.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wolsztyn.naszemiasto.pl Nasze Miasto