Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

"Wolsztyn pełną parą, ale bez smogu". Petycja uznana za zasadną, ale tylko w części zagadnień

Natalia Krawczyk
Natalia Krawczyk
Co w sprawie petycji autorstwa Agaty Laskowskiej?
Co w sprawie petycji autorstwa Agaty Laskowskiej? Roland Buśko
Petycja jest apelem o pilne podjęcie skutecznych działań antysmogowych, aby chronić zdrowie mieszkańców. Uzasadnieniem zdaniem autorki jest katastrofalny stan powietrza w mieście i gminie Wolsztyn występujący w sezonie grzewczym - od października do kwietnia wskutek tak zwanej niskiej emisji z domowych palenisk oraz jego destrukcyjnym wpływem na zdrowie i życie mieszkańców.

22 marca do Rady Miejskiej w Wolsztynie wpłynęła petycja wolsztynianki Agaty Laskowskiej pod nazwą „Wolsztyn pełną parą, ale wolny od smogu”. Autorka zebrała łącznie 730 podpisów popierających zawarte w petycji postulaty w tym online 470 oraz 260 podpisów pod petycją złożonych pisemnie. W swoim piśmie zaznaczała:

- My, Panie Burmistrzu, widzimy to na własne oczy i niestety, co dzień wdychamy. Dodatkowo w obecnej sytuacji epidemiologicznej, gdzie wszelkie obiekty sportowe są zamknięte, ruch na dworze są dla wielu osób sposobem na utrzymanie zdrowia, kondycji fizycznej i psychicznej. Jak więc dopuszczalny może być fakt, że praktyki niektórych gospodarstw domowych mają wpływ na obniżenie jakości powietrza, potęgowanie rozgoryczenia pozostałych mieszkańców miasta?

- wskazuje autorka petycji. Zdaniem Agaty Laskowskiej, taki stan spowodowany jest niską świadomością społeczną problemu, brakiem jasnego przekazu na temat lokalnego stanu powietrza oraz brakiem upomnień i kar nakładanych na osoby zatruwające powietrze.

Mieszkańcy apelują m.in. działania edukacyjne, profilaktyczne i prewencyjne, czy o uruchomienie dodatkowych czujników pomiarowych na terenie miasta i gminy mierzących poziom stężenia pyłów zawieszonych (PM 10, PM 2,5) w powietrzu, w miejscach najbardziej zanieczyszczonych, tj. obrzeża miasta Wolsztyn, gdzie przodują domy jednorodzinne i stare osiedla oraz zakup drona antysmogowego.

Petycja była przedmiotem obrad Komisji Skarg Wniosków i Petycji Rady Miejskiej w Wolsztynie

4 maja w wyniku głosowania jawnego, komisja większością głosów uwzględniła powyższą petycję. 13 maja petycja była przedmiotem obrad, w wyniku których komisja uznała petycję za zasadną jedynie w części zagadnień.

Jak poinformowała radna Agnieszka Czajka, do petycji dołączono między innymi dokumentację fotograficzną oraz 3 opinie lekarzy prowadzących praktykę lekarską w Wolsztynie na temat szkodliwych następstw zdrowotnych związanych z przebywaniem w zanieczyszczonym powietrzu. Radna zapewnia, że burmistrz wystąpi do Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska o uwzględnienie przy najbliższej rozbudowie systemu państwowego monitoringu powietrza zamontowania czujnika referencyjnego na terenie gminy.

Ratusz nie uwzględnia jednak zakupu drona antysmogowego w celu kontroli palenisk. Jak wytłumaczono, urządzenia takie mogą w obecnej chwili służyć jedynie do celów edukacyjno -informacyjnych, nie można na ich podstawie dokonywać rzetelnej i wymiernej oceny jakości powietrza.

Radna Agnieszka Czajka informuje, że w ramach zorganizowanych w latach 2018-2019 imprez plenerowych do dyspozycji mieszkańców dostępne były stoiska Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu, gdzie udzielano informacji na temat pozyskiwania środków na przykład na termomodernizację budynków, czy wymianę systemu ogrzewania.

- Corocznie można zaobserwować wzrastające zainteresowanie mieszkańców programem, o czym świadczy zwiększająca się liczba wniosków i idąca w ślad za tym rosną tak kwota środków budżetowych przeznaczanych na ten cel

– mówi Agnieszka Czajka.

Od początku istnienia programu z budżetu gminy przeznaczono na ten cel blisko 1 300 000 złotych, w wyniku czego wymienionych zostanie ponad 290 źródeł ciepła budynkach mieszkalnych na terenie naszej gminy.

- W ramach polityki prowadzonej przez Zakład Gospodarki Mieszkaniowej, zgodnie z zaleceniami burmistrza i Rady Miejskiej w przypadku pozyskania mieszkań komunalnych od dotychczasowych najemców, przed oddaniem mieszkania nowemu lokatorowi następuje wymiana ogrzewania istniejących źródeł ciepła opartych na paliwie stałym na bardziej ekologiczne, gazowe

– informuje. Jak dodaje radna, corocznie nowy system ogrzewania instalowany jest w kilku mieszkaniach komunalnych.

- Rozmawialiśmy już wielokrotnie wskazując na te dobre strony podjętych przez nas działań, ale wskazując również i te, gdzie jest jeszcze pole manewru i gdzie należy jeszcze te działania wzmocnić. W tym tygodniu zakończyła się kontrola u nas w urzędzie miejskim przeprowadzona przez Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w zakresie właśnie działań podjętych przez gminę Wolsztyn w stosunku do walki o czyste powietrze i ta kontrola wypadła bardzo pozytywnie. Z ust pani inspektor, która kontrolowała nasze działania usłyszeliśmy dużo pochlebnych słów, to samo też znalazło odzwierciedlenie w protokole. Żebyśmy nie spoczęli na laurach, wiemy gdzie jeszcze te działania możemy poprawić

- mówił burmistrz Wojciech Lis.

Radny Jakub Lorenz i Mariusz Przybyła jednogłośnie przyznali, że bardzo ważna jest edukacja. 17 radnych zagłosowało za, trzech – Michał Maruszewski, Stefan Piechocki i Lech Daleki wstrzymało się od głosu, natomiast radny Krzysztof Rozynek był nieobecny.

Czytaj

Powietrze jest dobrej jakości, gdy stężenia szkodliwych pyłów nie przekraczają:

  • w przypadku pyłu PM 10 - 60 mikrogramów na metr sześcienny (µg/m3)
  • w przypadku pyłu PM 2,5 - 36 µg/m3
  • w przypadku benzenu - 10 µg/m3.

Petycję znajdziesz pod tym linkiem (kliknij).

Jak wyglądał Wolsztyn przed laty? Zapraszamy do galerii zdjęć!

Dworzec w Wolsztynie

Archiwalne zdjęcia Wolsztyna. Zobacz, jak na przestrzeni lat...

Poznajesz budynek biblioteki? Zobacz, jak bardzo się zmienił...

Restauracja Kaukaska nocą

Historia w kadrze. Wolsztyn na archiwalnych fotografiach. Po...

Przemówienie burmistrza Wolsztyna podczas uroczystości na rynku. Widoczni m.in. żołnierze, duchowni, ministranci - pogrzeb poległych powstańców wielkopolskich.
Daty: 1928 - 1928

Narodowe Archiwum Cyfrowe: archiwalne zdjęcia Wolsztyna. Zob...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wielki Piątek

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wolsztyn.naszemiasto.pl Nasze Miasto